Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2002.3.112 A sztrájk alatt - amennyiben az jogszerű - a munkavállalót munkavégzési kötelezettség általában nem terheli. A sztrájkról szóló törvény munkaviszonyra vonatkozó szabály, ebből következően a sztrájkban részt vevő munkavállaló ezzel összefüggő munkaidő-kiesése a Munka törvénykönyvében meghatározott munkavégzés alóli mentesülésnek minősül. A sztrájkban való részvétel miatt kiesett munkaidőt - munkaidőkeret alkalmazása esetén - a munkaidő számítása ezen pontjától figyelembe kell venni, de díjazás - eltérő kikötés hiányában - nem jár a munkavállalónak [Mt. 13. § (5) bek., 107. § h) pont, 1989. évi VII. tv. 6. § (1) és (3) bek.].

A kérelmező 1999. január 4. napjától sztrájkot kezdeményezett. A kérelmezett területi igazgatója 1999. február 18. napján tájékoztatta a hozzá tartozó egységek vezetőit, hogy a sztrájkban részt vett munkavállaló, valamint a rendkívüli hóakadályok következtében a munkahelyükön megjelenni nem tudó munkavállalók emiatt kieső munkaideje az Mt. 107. §-ának g) pontja alapján igazolt, nem fizetett távollétnek minősül, de a havi munkaidőkeret (kötelező óra) teljesítése szempontjából nem vehető figyelembe.

A kérelmező az intézkedés miatt kifogást nyújtott be, mert a kérelmezett szerint túlmunka csak akkor számolható el, ha a munkavállaló már teljesítette a sztrájk miatt kiesett időt.

A kérelmező a sikertelen egyeztetést követően munkaügyi vitát kezdeményezett.

A munkaügyi bíróság a végzésével megállapította, hogy az utasítás jogellenes abban a részében, amellyel a sztrájkoló munkavállalók sztrájk miatt kiesett munkaidejének figyelembevételét a havi munkaidőkeret telesítése szempontjából kizárta.

A munkaügyi bíróság a döntését arra alapította, hogy a jogszerű sztrájkban való részvétel nem minősül a munkaviszonyból eredő kötelezettség megsértésének [1989. évi VII. tv. 6. § (1) bekezdése], erre tekintettel a munkavál-laló mentesül a munkavégzési kötelezettsége alól [Mt. 107. § h) pont]. Erre az időre munkabér nem jár, azonban a munkaidőkeret szempontjából figyelembe kell venni, mert az Mt. 107. §-ában megjelölt okból távol levő dolgozótól nem kívánható meg ennek az időnek az utólagos ledolgozása, kivéve, ha a munkáltató engedélye alapján mentesült a munkavégzés alól.

A kérelmezett fellebbezése alapján eljárt megyei bíróság a végzésével az elsőfokú bíróság határozatát annak helytálló indokaira tekintettel helybenhagyta.

A jogerős végzés hatályon kívül helyezése és a kérelmező kérelmének elutasítása iránt a kérelmezett felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. Az 1989. évi VII. tv. (a továbbiakban: Szt.) 6. §-ának (3) bekezdésében foglaltak megsértését panaszolta, mert a munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés folytán a sztrájk miatt kiesett munkaidőt a havi munkaidőkeret teljesítése szempontjából nem lehet úgy tekinteni, mintha a munkavállaló dolgozott volna. Amennyiben az így kiesett időt be kellene számítani, sok esetben ezzel az idővel a munkavállalónak a havi munkaidőkereten felül jelentkezne túlmunkának minősülő munkaideje, amit ekként is kellene díjazni. Téves az eljárt bíróságoknak az az álláspontja is, hogy a sztrájkoló munkavállaló távolléte az Mt. 107. §-ának h) pontja alapján igazolt távollétnek minősül.

A kérelmező ellenkérelme a jogerős végzés hatályban tartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!