Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2001.10.458 I. A rablás annyi rendbeli bűncselekmény, ahány személlyel szemben az elkövető erőszakot vagy az élet illetőleg a testi épség ellen irányuló közvetlen fenyegetést alkalmaz annak érdekében, hogy a sértett tulajdonában vagy birtokában levő dolgot jogtalan eltulajdonítás végett elvegye [Btk. 12. § (1) bek., 321. § (1) bek.].

II. A közös tulajdonban levő dolog - eltulajdonítás végett erőszak vagy az élet illetőleg a testi épség elleni közvetlen fenyegetés alkalmazásával való - elvétele egyrendbeli rablást valósít meg, függetlenül attól, hogy hány résztulajdonos van; ezért ha az erőszaknak vagy a kvalifikált fenyegetésnek az alkalmazása két személlyel szemben valósult meg, de csak egy személy károsodott, a rablás teljes tényállása nem két, hanem csak egy személlyel szemben valósult meg, így a cselekmény egyrendbeli rablás bűntettének minősül [Btk. 12. § (1) bek., 321. § (1) bek.].

III. Azokra a tényekre nézve kell a bizonyítást lefolytatni, amelyek a vád tárgyává tett cselekmény jogi megítéléséhez, valamint ezeknek a releváns tényeknek a megállapításához szükségesek, és az ítélet indokolásának is csak ezekre a tényekre kell kiterjednie [Be. 5 §, 59. § (1) bek., 220 §].

IV. A bíróság által feleslegesen beszerzett szakértői vélemény elkészítésével felmerült bűnügyi költség megfizetésére a vádlottat nem lehet kötelezni, hanem azt az állam viseli [Be. 217. § (2) bek., 218. §].

A megyei bíróság az 1999. november 12. napján meghozott ítéletével az I. r. vádlottat bűnösnek mondotta ki nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntettében; a II. r. vádlottat 2 rb. rablás bűntettében és súlyos testi sértés bűntettében. Ezért az I. r. vádlottat 13 évi fegyházbüntetésre és 10 évre a közügyektől eltiltásra; a II. r. vádlottat pedig - mint többszörös visszaesőt - halmazati büntetésül 8 évi fegyházbüntetésre és 8 évre a közügyektől eltiltásra ítélte; az I. r. vádlottat a bűnsegédként elkövetett súlyos testi sértés bűntette miatt ellene emelt vád alól felmentette.

Az ítélet ellen az ügyész az I. r. és a II. r. vádlott terhére a tényállás téves megállapítása, a cselekmények téves jogi minősítése miatt, és a büntetések súlyosítása végett jelentett be fellebbezést; az I. r. vádlott és a védője a tényállás téves megállapítása, a cselekmény téves minősítése miatt, a büntetés enyhítéséért és a bűnügyi költség mérsékléséért; a II. r. vádlott és a védője pedig enyhítésért fellebbezett.

A legfőbb ügyész az ügyész fellebbezését mindkét vádlottal szemben a büntetés súlyosítása végett tartotta fenn. Az álláspontja szerint az ítélet megalapozott, a vádlottak bűnösségének a megállapítása és a cselekményeik minősítése törvényes, a vádlottak büntetései azonban a helyesen megállapított bűnösségi körülményekhez képest enyhék, ezért a büntetések súlyosítását, egyebekben pedig az ítélet helybenhagyását indítványozta.

A Legfelsőbb híróság az elsőfokú bíróság ítéletének a felülbírálata során arra a megállapításra jutott, hogy annak eljárásjogi vagy megalapozatlanságból eredő akadálya nincs. Az elsőfokú bíróság beszerezte mindazokat a bizonyítékokat, amelyek alapján az ügy elbírálásához szükséges tényeket meg lehetett állapítani. A bizonyítékok értékelése túlnyomó részben megfelel a logika szabályainak.

Az orvos szakértő szakvéleménye - amit a sérülésről készített fényképfelvételnek a laikus által is érzékelhető bizonyító ereje is alátámasztott - bizonyította, hogy az emberölést baltával követték el, az pedig kétségtelen, hogy a baltacsapást a vádlottak valamelyike hajtotta végre.

A II. r. vádlottnak a nyomozás során tett első vallomása szerint tudomása van arról, hogy az I. r. vádlott a betörés során egy idősebb nőt baltával fejbevágott, aki ettől elájult, és a földre esett. Ez a vallomás közvetlen bizonyíték, mivel a többi bizonyítékból egyértelmű, hogy közvetlen észleleten alapszik.

A vádlottak e tekintetben egyező vallomása szerint amikor a II. r. vádlott az előszobából bement a szobába, és a sértett egyedül maradt az I. r. vádlottal, a sértett a halált okozó sérülést még nem szenvedte el, és amikor a II. r. vádlott K. S. bántalmazását a szobában abbahagyta, K. S.-né már végleges helyzetében feküdt a földön, s ettől kezdve bántalmazás már nem érte.

Mindebből logikai bizonyossággal következik, hogy az emberölést az I. r. vádlott követte el, vagyis a II. r. vádlott idézett vallomása megfelel a valóságnak. Az a ténymegállapítás tehát, hogy az emberölést az I. r. vádlott követte el, ésszerű indokolással elfogadott közvetlen bizonyítékon alapszik, ezért eljárásjogilag hibátlanul bizonyított; az I. r. vádlott védőjének a tárgyaláson kifejtett ellentétes álláspontja alaptalan.

A tényállás többi része a vádlottak vallomásainak elfogadott részeivel, tanúvallomásokkal, a szakértői véleményekkel, valamint okiratokkal kellően bizonyított.

A bíróság által lefolytatott bizonyítás és az ítélet indokolása azonban nem mindenben felel meg a büntetőeljárás szabályainak.

A bizonyításnak a Be. 59. §-ának (1) bekezdésében meghatározott egyik általános szabálya az, hogy a bizonyítás azokra a tényekre terjed ki, amelyek a büntetőtörvények és az eljárási jogszabályok alkalmazása szempontjából jelentősek. Ez azt jelenti, hogy csak azokra a tényekre kell a bizonyítást folytatni, amelyek a vádban szereplő cselekmény jogi megítéléséhez, valamint e releváns tények megállapításához szükségesek, és jelenti azt is, hogy az ítélet indokolásának ilyen tényekre kell kiterjednie. A bíróság ennek ellenére olyan bizonyítást is folytatott, amelyre nem volt szükség, ezért az ítéletben leírt tényállás, valamint annak indokolása felesleges részeket is tartalmaz. Az ítéleti tényállás a sértettek házának, a ház környezetének, az udvarának, az ott található építményeknek, a ház belsejének, berendezésének terjedelmes és szükségtelenül részletes leírását tartalmazza. A tényállásban K. S.-né egyetlen halálos sérülésén kívül a keletkezett valamennyi felszínes sérülés anatómiai részletességű leírása is megtalálható. Az ügy elbírálásához ezekre nincs szükség.

A felderítés során indokolt valamennyi részletténynek a rögzítése, az elbíráláskor azonban csak a jelentős tényeket kell bizonyítani és rögzíteni, ezért a Legfelsőbb Bíróság a megjelölt felesleges részeket a tényállásból mellőzi.

Az eljárás során kihallgatott tanúk az ügy elbírálásához szükséges tényekről már a nyomozáskor sem tudtak vallomást tenni, ezért a tárgyalásra idézésük és kihallgatásuk szükségtelen volt.

A bíróság által elrendelt hemogenetikai szakértői vizsgálat csak azt deríthette fel, hogy az I. r. vádlottól lefoglalt két baltán, és a helyszínen talált fagolyón és járóboton van-e a vádlottaktól vagy a sértettektől származó vérnyom, illetőleg az melyiküktől származik. Ha a baltán a sértettektől származó vérnyom lett volna, az azt erősítené meg, hogy a vádlottak követték el a bűncselekményt, de ahhoz nem adna támpontot, hogy K. S.-nét melyik vádlott ölte meg, mivel mindkét vádlott egyformán használta a baltát. Ha a helyszínen talált tárgyakon a vádlottak vére lett volna kimutatható, ez bizonyíték lenne arra, hogy a vádlottak a bűncselekmény elkövetésekor a helyszínen jártak. A vizsgálat minden más eredménye közömbös lenne. Ezek a vizsgálattal bizonyítható tények a szakértői vizsgálat nélkül is bizonyítottak voltak, ezért annak az elrendelése szükségtelen volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!