Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40402/2012/4. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §] Bírók: Kurucz Zsuzsánna, Pálinkásné dr. Mika Ágnes, Tibold Ágnes

Fővárosi Ítélőtábla

14.Gf.40.402/2012/4.

A Fővárosi Ítélőtábla dr. Horváth Péter ügyvéd által képviselt felperesnek az Újvári és Báji-Patay Ügyvédi Iroda által képviselt alperes ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2012. május 17. napján kelt 24.G.42.277/2010/30. számú ítélete ellen az alperes által benyújtott fellebbezés folytán indult másodfokú eljárásban meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja és a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 900.000,- (Kilencszázezer) Ft + áfa első- és másodfokú ügyvédi munkadíjat.

Kötelezi a felperest, hogy a per tárgyi illetékfeljegyzési jogára tekintettel fizessen meg az államnak - az adóhatóság külön felhívására - 2.011.600,- (Kettőmillió-tizenegyezer-hatszáz) Ft első- és másodfokú eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint 2004. december 10-én vásárolta meg a felperes az alperestől a ... forgalmi rendszámú ... turbo gyártmányú személygépkocsit 93.000 euró vételárért. A gépkocsit a felperes a vásárlás után kizárólag az alperesi szakszerviznél szervizeltette és javíttatta. 2008. december 6-án 23.00 órakor K. I. ... belterületén közlekedett három utassal, amikor hibajelzést tapasztalt, észlelte, hogy a motor elektronika sárga ellenőrző lámpája kigyulladt és a gépjármű rángatni kezdett. Haladéktalanul megállt, a motortérből égett szagot és füstölést észlelt. A motortér fedelet felnyitva a generátor környékén izzás volt látható, majd a gépkocsi hamarosan lángba borult. A helyszíni oltás sikertelen volt, egyidejűleg a tűzoltókat is értesítették. A tűzoltók kiérkeztek, ugyanakkor a gépjármű teljesen kiégett.

A tűzeset okának a felderítése érdekében műszaki és tűzvédelmi szakértőt kértek fel a felek. A szakértői szemlén mind a felperes által megbízott K. B. magánszakértő, mind az alperes által megbízott J. G. eljárt. K. B. magánszakértői véleménye azt állapította meg, hogy a gépkocsi kigyulladásának és megsemmisülésének oka a motortérben lévő relédobozban bekövetkezett zárlat volt. Álláspontja szerint a hiba oka gyártási eredetű volt, egy hibás alkatrész került a gépjárműbe. J. G. magánszakértő ezzel szemben azt az alperesi álláspontot erősítette meg, hogy a jobb hátsó keréktárcsa belső peremén egy igen erős ütéstől származó, éles horpadás volt és emiatt a főkábel zárlata a tüzet nem okozhatta, mivel ahhoz a piros akkumulátor jelzőlámpának ki kellett volna gyulladnia. Véleménye szerint a gépkocsivezető által elmondottaknak megfelelően és haladási irány, valamint sebesség megtartása mellett az említett sérülés nem jöhetett volna létre. Kijelentette, hogy a főkábel zárlata ilyen intenzív égést nem tud produkálni. Arra a következtetésre jutott, hogy szervo olaj kerülhetett a motortérbe a gázadással arányosan növekvő tempóban.

A felperes 2010. november 27-én 2.500 euró ellenében a ... Kft. részére értékesítette a gépkocsi megmaradt roncsát.

A felperes az elsőfokú bíróságra 2010. szeptember 22-én benyújtott, majd módosított keresetében az alperest 13.894.794,- Ft tőke, ennek 2010. augusztus 1. napjától a kifizetésig járó a Ptk. 301/A. § (2) bekezdése szerinti késedelmi kamata és perköltség megfizetésére kérte kötelezni. Kereseti kérelmének jogcímeként a termékfelelősségről szóló 1993. évi X. törvény 3. § (1) bekezdésére, továbbá a kártérítési szabályokra hivatkozott.

Előadta, hogy a gépjárművet az alperestől vásárolta és folyamatosan nála szervizeltette. A gépjármű hibáját az alkatrész mint termék okozta.

Az alperes az ellenkérelmében a felperes keresetének az elutasítását és perköltségben történő marasztalását kérte, vitatva annak jogalapját és összegszerűségét is. A gépjármű gyártási hibáját nem ismerte el és az ezzel ok-okozati összefüggésben állított kárt, továbbá annak mértékét sem. A termékfelelősségi szabályok - álláspontja szerint - jelen esetben nem alkalmazhatóak, mivel a gépjárműben mint termékben keletkezett a kár, továbbá a felperes a gépjárművet nem magáncélra használta.

A Fővárosi Törvényszék a 2012. május 17. napján kelt 24.G.42.277/2010/30. számú ítéletében kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 13.894.794,- Ft tőkét és ezután 2010. augusztus 1-től a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat 7 %-kal növelt összegét, valamint 716.550,- Ft perköltséget. Kötelezte a felperest, hogy a Magyar Állam külön felhívására 164.100,- Ft eljárási illetéket, míg az alperest, hogy a Magyar Állam külön felhívására 735.900,- Ft eljárási illetéket fizessen meg az eljárás tárgyi illetékfeljegyzési joga folytán.

Határozata indokolásában rögzítette, hogy Sz. P. megerősítette, hogy a gépjármű céges autó volt, a könyvelésbe bekerült és a perbeli esetben is utasként ült benne. Az autót a korábbi ügyvezető K. I. használta, azzal dolgozott, tárgyalni vagy szerződni indult vele. Megerősítette, hogy a gépjármű normális, hibátlan volt, csak az alperesnél, illetve szakszerviznél került sor a gépjármű szervizelésére. A tanú megerősítette a tűzeset körülményeit, valamint a sebességre is nyilatkozni tudott.

K. I. tanúvallomásában előadta, hogy a perbeli gépjármű tárgyi eszközként a cég dokumentumaiban szerepelt és a benzint is ilyen módon könyvelték le. A gépjárművet nagyrészt üzleti céllal használták, azután adóztak. Előadta, hogy az alperesnél került sor a gépjármű javítására, megerősítette Sz. P.rel egyezően a tűzeset bekövetkezésének körülményeit.

A perben beszerzett dr. K. Gy.-tól származó igazságügyi szakértői vélemény, melyet az elsőfokú bíróság döntéshozatala során elfogadott, aggálytalanul és logikusan vezette le a tűzeset körülményeit. A szakvéleményt az elsőfokú bíróság együtt értékelte a meghallgatott tanúk előadásával. A szakértői vizsgálat során mind K. B.-tól, mind J. G.tól származó fényképfelvételeket részletesen vizsgálta. Megállapította, hogy a gépkocsi teljes karosszériája az utas-, motor- és csomagtérrel együtt teljesen kiégett. Részletezte az égésnyomokat, valamint a sérüléseket. A vizsgált vezetéken túláramra következtetett, ami elektromos zárlatra utalt. Ezt megerősítette, hogy gömbszerű olvadási nyomok láthatóak rajta. Kellő bizonyossággal azt állapította meg, hogy a vezeték zárlati túláram következtében sérült. Részletesen vizsgálta a keréktárcsa állapotát és deformitását, megállapította, hogy a baloldali keréktárcsa anyaga több helyen teljesen átégett, a jármű súlya következtében deformálódott. A keréktárcsa perem részén relatíve nagy kerületi ívszakaszon súrlódásos, bemaródásos deformáció látható. Ilyen sérülések akkor alakulnak ki a keréktárcsákon, ha nagyobb szilárdságú, pl. útszegélyre haladnak fel az adott kerékkel. Ez a tényadat az igazságügyi szakértő álláspontja szerint egyértelműen igazolta azt, hogy a gépkocsi baloldali első részén, a sárvédő tartományában alakult ki a tűzfészek. A jobboldali hátsó kerék tekintetében megállapította, hogy az teljesen leégett és a magas hőmérséklet következtében fellépő anyaglágyulásra visszavezethető deformáció volt látható azon.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!