A Kúria Mfv.10364/2017/3. számú precedensképes határozata szolgálati idő kedvezményes számítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, (1) bek., 1996. évi XLIII. törvény (Hszt.) 329. §, (1) bek.] Bírók: Stark Marianna, Szolnokiné dr. Csernay Krisztina, Tálné dr. Molnár Erika
A határozat elvi tartalma:
A Hszt. 329. § (1) bekezdés c) pontja a szolgálati idő kedvezményes számítását, az 1,2-szeres szorzó alkalmazását illetően nem konkrét beosztásokat, hanem kifejezetten veszélyes szolgálatteljesítéseket sorol fel. Ezért annak utolsó fordulata alapján általánosságban meghatározott fokozott igénybevétellel és veszéllyel járó beosztásokban szolgálatot teljesítőknek is csak az minősíthető, aki az azt megelőző felsorolás szerinti minőséggel azonosan, azzal egyensúlyban ténylegesen fokozott igénybevételnek és veszélynek volt kitéve a beosztása ellátása során.
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.2572/2013/31., Fővárosi Törvényszék Mf.680271/2016/3., *Kúria Mfv.10364/2017/3.*, 3152/2019. (VI. 26.) AB végzés
***********
A Kúria
mint felülvizsgálati bíróság
ítélete
Az ügy száma: Mfv.II.10.364/2017/3.
A tanács tagjai: Dr. Tálné dr. Molnár Erika a tanács elnöke
Szolnokiné dr. Csernay Krisztina előadó bíró
Dr. Stark Marianna bíró
A felperes:
A felperes képviselője: ügyintéző: Dr. Magyar Anikó ügyvéd)
Az alperes: ... Rendőr-főkapitányság
Az alperes képviselője: jogi főelőadó
A per tárgya: szolgálati idő kedvezményes számítása
A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: felperes
A felülvizsgálni kért jogerős határozat:
Fővárosi Törvényszék 4.Mf.680.271/2016/3.
Az elsőfokú bíróság határozata:
Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 15.M.2572/2013/31.
Rendelkező rész
A Kúria a Fővárosi Törvényszék 4.Mf.680.271/2016/3. számú ítéletét hatályában fenntartja.
Megállapítja, hogy a 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.
Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.
Indokolás
Tényállás
[1] A felperes 1993. február 26-ától fogdaőr, 1998. február 16-tól fogdaparancsnok (őrparancsnok) beosztásban állt hivatásos szolgálati viszonyban, az alperes ... Rendőrkapitányságának ... Osztálya állományában teljesített szolgálatot. Szolgálati helye a .... számú fogda III. emeletén volt.
[2] A felperes a fogdaőri beosztása során a fogvatartottak őrzését, a fogvatartottak befogadását, elbocsátását, ruházati és csomagellenőrzését, a zárka áthelyezését, a fogvatartottak beszélőre, orvosi helyiségbe, ügyvédi beszélőre történő kísérését, étkezésük biztosítását, felügyeletét, tisztálkodásának felügyeletét, wc-re kísérését, a fogvatartottak gyógyereinek adagolását, a gyógyszerek felhasználásának ellenőrzését, valamint a fogvatartottak nyomozati cselekmények helyszínére kísérését szolgálati feladatokat látta el. A fogdaparancsnoki/őrparancsnoki feladatai ellátása során munkakörébe tartozott az alosztály szolgálati okmányainak vezetése, a beosztott fogdaőrök szolgálatellátásának irányítása, ellenőrzése, fogdaokmányok vezetése, a fogdanévsor, napi létszámjelentés készítése, a kísérőőr eligazítása, kísérési utasítás megírása. Felelős volt az átkísérések időbeni és szakszerű végrehajtásáért, a letéti tárgyak és a fogvatartottak gyógyszereinek kezeléséért, a fogda rendjéért, a fogvatartottak jogainak érvényesítéséért, kötelezettségeik betartásáért, valamint gondoskodott a napirend betartásáról és javaslatot tett az alárendeltségébe tartozó állomány jutalmazására és fenyítésére.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!