Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Fkf.176/2018/13. számú határozata emberölés bűntette (emberölés ELŐKÉSZÜLETÉNEK bűntette) tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 43. §, 292. §, 338. §, 351. §, 517. §, 522. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 71. §, 106. §, 116. §, 119. §, 160. §] Bírók: Fülöp Ágnes, Sárecz Szabina Martina, Ujvári Ákos

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.376/2018/2., *Fővárosi Ítélőtábla Fkf.176/2018/13.*, Kúria Bfv.224/2019/5.

***********

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Budapesten, 2018. szeptember 4. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

i t é l e t e t :

Az emberölés előkészületének bűntette miatt a vádlott ellen folyamatban lévő büntetőügyben a Fővárosi Törvényszék 10.Fk.376/2018/2. számú ítéletét megváltoztatja.

A vádlott terhére megállapított cselekményt 2 rendbelinek minősíti.

A külön magatartási szabály előírására vonatkozó rendelkezést mellőzi.

Az eljárás során felmerült 399.004,- (háromszázkilencvenkilencezer-négy) forint bűnügyi költségből a vádlott 257.604,- (kétszázötvenhétezer-hatszáznégy) forintot köteles az államnak megfizetni, míg az ezen túlmenően felmerült 141.400,- (száznegyvenegyezer-négyszáz) forint bűnügyi költséget az állam viseli.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja azzal, hogy:

a vádlott 2018. március 14. napjától volt házi őrizetben;

a bűnjeleket a Rendőr-főkapitányság kezeli és 01000/513/2018. bü. számon bevételezte;

a számítógép azonosítója: -.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s :

A vádlottat a Fővárosi Törvényszék 2018. április 6. napján kihirdetett 10.Fk.376/2018/2. számú ítéletével bűnösnek mondta ki emberölés előkészületének bűntettében [Btk. 160. § (3) bekezdés].

Ezért őt 2 évre próbára bocsátotta.

Megállapította, hogy a fiatalkorú vádlott a próbaidő alatt pártfogó felügyelet alatt áll.

Külön magatartási szabályként írta elő, hogy a vádlott önismereti tréningen köteles részt venni.

Rendelkezett az eljárás során lefoglalt bűnjelek sorsáról.

A vádlottat kötelezte az eljárás során felmerült bűnügyi költség megfizetésére.

Az ítélettel szemben az ügyész a vádlott terhére, intézkedés helyett büntetésként felfüggesztett szabadságvesztés kiszabása érdekében; a vádlott az irány megjelölése nélkül; a védő és a vádlott törvényes képviselője a vádlott felmentése érdekében jelentett be fellebbezést.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség BF.415/2018/2. számú átiratában az ügyészi fellebbezést fenntartotta; a védelmi fellebbezéseket alaptalannak értékelte.

Rögzítette a teljes körű másodfokú felülbírálat szükségességét [2017. évi XC. törvény (Be.) 590. § (1) bekezdés].

Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság betartotta a perrendi szabályokat, a tényállást megalapozottan állapította meg, e vonatkozású döntését kellően megindokolta; ezért a tényállás irányadó a felülbírálat során is. A megállapított tényállás alapján a törvényszék okszerűen következtetett a vádlott bűnösségére, a cselekmény minősítése törvényes és megfelel a követendő bírói gyakorlatnak is (BH2016. 294).

Véleménye szerint az elsőfokú bíróság hiánytalanul számba vette a joghátrány megválasztása szempontjából jelentőséggel bíró körülményeket, ugyanakkor az elkövetett bűncselekmény tárgyi súlyát nem kellő mértékben értékelte, amikor a büntetés kiszabását próbaidőre elhalasztotta. A büntetési céljának az eléréséhez végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés, az ehhez társuló pártfogó felügyelet és az előírt külön magatartási szabály együttes hatása szükséges.

Összegzően azt indítványozta, hogy a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét változtassa meg, a vádlottal szemben végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztést szabjon ki, mondja ki, hogy a fiatalkorú vádlott a felfüggesztett szabadságvesztés próbaideje alatt pártfogó felügyelet alatt áll, hogy a szabadságvesztés végrehajtásának elrendelése esetén a szabadságvesztést fiatalkorúak fogházában kell végrehajtani, illetve hogy a szabadságvesztés végrehajtásának elrendelése esetén, tartamába a vádlott által a lakhely elhagyás tilalmát előíró bűnügyi felügyeletben töltött idő beszámít. Egyebekben az elsőfokú ítélet hagyja helyben.

A védő fellebbezését írásban megindokolta [Be. 584. § (6) bekezdés].

Álláspontja szerint tévedett az elsőfokú bíróság a vádlott bűnösségének a megállapításkor.

E körben rámutatott arra, hogy az elsőfokú bíróság döntésének jogi indokait egy olyan jogesetben írtakra alapította, amelynek tényállása a lényegét tekintve jelentősen eltér a jelen ügyben elbírált történésektől (BH2016. 294.). A jogi döntés alapjaként hivatkozott esetben ugyanis a terhelt a cselekmény elkövetésére történő vállalkozását tételesen kinyilvánította, ölési szándékának komolyságát "fogadalommal" igazolta.

Hangsúlyozta, hogy az emberölés előkészülete bűntettének a megállapításához elengedhetetlen a szándék komolysága, és felhívta a BH1975. 154., BH1990. 368. és BH2006. 40. szám alatt közzétett eseti döntésekben foglaltakat. Jelen ügyben a vádlott emberölési szándékának a komolysága nem állapítható meg, a vádlott kijelentései csak figyelemfelkeltésre irányultak, melyet több körülmény is igazol. A tényleges emberölési szándék hiányát bizonyítja a pszichológus szakértő véleményének az a megállapítása, amely szerint a vádlott hajlamos arra, hogy feltűnésből a valóságnak nem megfelelő eseményekről számoljon be; továbbá a vádlott kezelőorvosának az a véleménye, amely szerint a terhelt nem agresszív személyiség és nem volt olyan valós szándéka, hogy másban kárt tegyen. Ugyancsak az emberölési szándék hiányát igazolják a vádlott messenger üzeneteiben használt ikonok, írásjelek és szófordulatok. Az elektronikus üzenetekben az érzelem kifejezésére használt ikonokat meghonosító informatikus eredeti szándéka is az volt, hogy a vicces tartalmú közléseket "mosolygó fejjel" jelöljék, a vádlott pedig a tömeggyilkosságot emlegető mondata után négy "sírva-nevetős" ikont helyezett el. Hangsúlyozta, hogy az idézőjel használata a magyar nyelvben az "átvitt értelemben", illetve a "nem szó szerinti értelmezés" jelölésére szolgál, majd rámutatott, hogy a tömeggyilkossággal kapcsolatos beszélgetésben írt "közös terveket" a vádlott idézőjelbe tette. Végül idézte, hogy védence egy másik üzenetében az iskolába történő lőfegyver vitelével kapcsolatban feltételes nyelvtani módot használt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!