Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2017.4.114 A védő kötelezettségeit a hatályos büntetőeljárási törvény tételesen felsorolja, ám azok között a védői eljárás sikere, úgyszintén a fellebbezés kötelező bejelentése nem szerepelnek. Ezért a védő eljárása, védői tevékenysége a felülvizsgálati eljárásban nem vizsgálható, s rendkívüli jogorvoslat arra nem alapozható, hogy az ügydöntő határozat elsőfokú jogerőre emelkedése a védői fellebbezés elmaradása miatt történt, mert a fellebbezési jog gyakorlása az arra jogosultakat - köztük a terheltet - önállóan, a másik féltől függetlenül illeti meg [Be. 50. § (1) bek., 324. § (1) bek., 373. § (1) bek. II/d) pont, 416. § (1) bek. c) pont].

[1] A járásbíróság a 2015. október 13-án kelt és október 16-án jogerős ítéletével a terheltet a Btk. 208. § (1) bekezdésébe ütköző 6 rendbeli kiskorú veszélyeztetésének bűntette és a Btk. 164. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés szerint minősülő testi sértés vétsége miatt halmazati büntetésül 2 év 6 hónap börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte, egyben elrendelte a K.-i Városi Bíróság ítéletével kiszabott 2 év, és az N.-i Járásbíróság ítéletével kiszabott 1 év 9 hónap szabadságvesztés végrehajtását.

[2] A jogerős ítélet ellen a terhelt a Be. 416. § (1) bekezdés b) és c) pontjára hivatkozással nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

[3] A terhelt álláspontja szerint az alapügyben eljárt bíróság ítélete azért emelkedett első fokon jogerőre, mert bár védőjének jelezte fellebbezési szándékát, a védő nem jelentett be fellebbezést.

[4] A felülvizsgálati indítványában a terhelt arra hivatkozik, hogy mint a legtöbb ember, ő is ivott, de nem volt alkoholista, dohányzott is, de nem költött rá sokat, és bár nem volt mintaszülő, mindez azonban nem bűncselekmény.

[5] Hivatkozása szerint - ha mégis történt bűncselekmény - a bíróság nem tisztázta kellő alapossággal az elkövetési idő kezdetét annak ellenére, hogy ennek a korábbi felfüggesztett szabadságvesztés-büntetések végrehajtásának elrendelése szempontjából perdöntő jelentősége lett volna.

[6] A terhelt sérelmezi a kirendelt védő eljárását, ugyanis nem tett meg mindent a védelme érdekében, mindössze néhány mondatos védőbeszédet tartott, és ez alkalmas a Be. 373. § (1) bekezdés II/d) pontjában írt feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértés megállapítására.

[7] Hivatkozása szerint az alapügyben eljárt bíróság a Be. 373. § (1) bekezdés III/a) pontjába ütköző eljárási szabálysértést is elkövetett, ugyanis nem tett eleget indokolási kötelezettségének.

[8] Mindezekre figyelemmel a megtámadott határozat hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta.

[9] A terhelt által előterjesztett felülvizsgálati indítvány az alábbiak szerint törvényben kizárt.

[10] A felülvizsgálat olyan rendkívüli jogorvoslat, amely kizárólag a Be. 416. § (1) bekezdésében tételesen felsorolt okokra hivatkozással vehető igénybe.

[11] A felülvizsgálati okok törvényi köre nem bővíthető, ehhez képest a törvényi kereteken kívül eső anyagi vagy eljárásjogi szabálysértések még valóságuk esetén sem vehetők figyelembe.

[12] A felülvizsgálati indítvány ilyen okokat azonban nem jelölt meg, mindössze a bizonyítékok mérlegelését, annak alapján a tényállás megállapítását és a bűnösség kimondását sérelmezte.

[13] Ez azonban felülvizsgálat alapját nem képezheti, ugyanis a Be. 423. § (1) bekezdése szerint a bíróság által jogerősen megállapított tényállás az irányadó, amely sem közvetlenül, sem közvetve, a bizonyítékok mérlegelésén keresztül nem támadható, következésképpen a bűncselekmények elkövetési idejének megállapítása sem sérelmezhető.

[14] A felülvizsgálati eljárásban ugyanis a bizonyítékok felülmérlegelésére nincs törvényes lehetőség, és a bíróság által megállapított tényállás akkor is irányadó, ha az esetlegesen felderítetlen, vagyis megalapozatlan, ugyanis a felvetett jogkérdések, mint például jelen esetben a terhelt bűnösségének kimondása is, kizárólag változatlan tényállás alapján válaszolhatók meg.

[15] A kirendelt védő eljárása, védői tevékenysége a rendkívüli jogorvoslat során nem vizsgálható, és a fellebbezési jog gyakorlása az arra jogosultakat - köztük a terheltet - önállóan, a másik féltől függetlenül illeti meg.

[16] Az eljárási szabálysértésre hivatkozás minden alapot nélkülöz, ugyanis a járásbíróság törvényesen járt el, amikor a Be. 259. § (1) bekezdésének alkalmazásával foglalta írásba az ítéletét, ugyanis ha a kihirdetés útján közölt ügydöntő határozat ellen sem az ügyész, sem a vádlott, sem a védő nem jelentett be fellebbezést, a határozat indokolása csupán a tényállásból és az alkalmazott jogszabályok megjelöléséből is állhat.

[17] Jelen ügyben az irányadó tényállás alapján a cselekmény minősítése nem törvénysértő - erre a felülvizsgálati indítvány sem hivatkozott -, következésképpen a büntetés neme és annak mértéke sem sérelmezhető.

[18] Ekként tehát a terhelt által előterjesztett felülvizsgálati indítvány törvényben kizárt, ezért azt a Kúria a Be. 424. § (1) bekezdés szerinti tanácsülésen, a Be. 421. § (2) bekezdése alapján elutasította.

(Kúria Bfv. III. 1.587/2016.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

Az ügy száma: Bfv.III.1587/2016/2.

A határozat szintje: felülvizsgálat

A tanács tagjai: Dr. Kónya István, a tanács elnöke

Dr. Varga Zoltán, előadó bíró

Dr. Márki Zoltán, bíró

Az eljárás helye: Budapest

Az eljárás formája: tanácsülés

Az ülés napja: 2016. október 18.

Az ügy tárgya: kiskorú veszélyeztetésének bűntette és más bűncselekmény

Terhelt(ek):

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!