Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21748/2012/4. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 345. §, 347. §, 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) 26. §] Bírók: Csóka István, Lente Sándor, Világhyné dr. Böcskei Terézia

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.22214/2008/47., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.21748/2012/4.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.21.748/2012/4.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Szász Anita ügyvéd által képviselt felperesnek, a dr. Vég Tibor ügyvéd által képviselt alperes ellen, kártérítés megfizetése iránt indított perében, a Fővárosi Törvényszék 2012. június 26. napján meghozott, 33.P.22.214/2008/47. számú közbenső ítélete ellen, az alperes részéről 48. és 49. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán, meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét részben megváltoztatja, és megállapítja, hogy az alperes 80%-ban köteles helytállni a felperes 2005. szeptember 8-ai közlekedési balesetéből eredő káraiért.

Megállapítja, hogy a felek a másodfokú eljárásban felmerült költségeiket maguk viselik, míg a le nem rótt 4.000 (négyezer) Ft csatlakozó fellebbezési illetéket az állam viseli.

A közbenső ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

2005. szeptember 8-án az akkor 10 éves felperes közlekedési balesetet szenvedett. A baleset úgy következett be, hogy egy útkereszteződésben az úttesten futva áthaladó felperest elütötte egy személygépkocsi. A gépjármű a baleset előtt 57-60 km/óra sebességgel haladt. A jármű üzemben tartója az alperessel kötött kötelező gépjármű felelősségbiztosítási szerződést, ami a baleset időpontjában hatályban volt. A felperes a balesetben életveszélyes koponya- és agysérüléseket szenvedett, 93 napig kómában volt, gépi lélegeztetésre szorult, testének jobb oldala lebénult.

A felperes a baleset miatt keletkezett kárainak a megtérítése iránt terjesztett elő keresetet. Követelését a Ptk. 345. § (1) bekezdésére és a 190/2004. (IV. 8.) Korm. rendelet rendelkezéseire alapította. Hivatkozott arra, hogy a balesetet okozó gépjármű vezetője a megengedettnél nagyobb sebességgel közlekedett, ezzel megsértette a KRESZ 26. § (1) bekezdésében foglaltakat. Álláspontja szerint a járművezetőnek a jármű sebességét a megengedett sebességhatáron belül is a KRESZ 26. § (1) bekezdése alapján úgy kellett volna megválasztania, hogy a járművet meg tudja állítani az általa belátott távolságon belül, és minden olyan akadály előtt, amire az adott körülmények között számítania kell. Kifejtette, hogy a vezetőnek a KRESZ 43. § (2) és (4) bekezdése értelmében is csökkentett sebességgel kellett volna megközelítenie az útkereszteződést. Okfejtése szerint ha a jármű a forgalmi helyzetnek megfelelő, alacsonyabb sebességgel haladt volna, akkor a baleset elhárítható lett volna.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Védekezésében előadta, hogy a felperes körültekintés nélkül, a jármű féktávolságán belül lépett az úttestre. Álláspontja szerint a felperesnek ez a magatartása olyan elháríthatatlan külső oknak minősül, amely alapján az alperes mentesül a kártérítési felelősség alól. Kifejtette, hogy a baleset akkor sem lett volna elkerülhető, ha a jármű vezetője nem lépi túl a megengedett legnagyobb sebességet, ezért a vezető gyorshajtása és a felperes kárainak bekövetkezése között nem áll fenn okozati összefüggés.

Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletet hozott, amellyel megállapította az alperes teljes kártérítési felelősségét a felperest 2005. szeptember 8. napján ért közlekedési balesettel összefüggő károk vonatkozásában. Közbenső ítéletének indokolásában rámutatott, hogy az alperes kártérítési felelősségét a Ptk. 345. § (1) bekezdése alapján kell elbírálni. A baleset miatt indult szabálysértési eljárásban beszerzett műszaki szakvéleménynek, a perben kirendelt műszaki szakértő szakvéleményének, valamint a perben kihallgatott tanúk vallomásának a mérlegelése alapján arra a következtetésre jutott, hogy a baleset szempontjából döntő jelentősége a felperes úttestre való lelépésének volt, azonban a gépjármű vezetője sem defenzíven közlekedett egy olyan közlekedési helyzetben, ahol buszmegálló, valamint a busz jelenléte miatt a távolból biztonsággal át nem tekinthető gyalogos átkelőhely volt. Okfejtése szerint a gépjármű vezetője nagyobb sebességgel közlekedett, mint amit az adott forgalmi helyzet lehetővé tett, ezzel megsértette a KRESZ 25. § (1) bekezdésében, 26. § (4) bekezdésében, 13. § (1) bekezdésében, 43. § (1) és (4) bekezdésében foglaltakat. A szakvélemények alapján azt a következtetést vonta le, hogy a baleset elhárítható lett volna, ha a járművezető a maradéktalanul betartja a közlekedési szabályokat, ezért az alperes nem mentesülhet a kártérítési felelősség alól a Ptk. 345. § (1) bekezdése alapján. Álláspontja szerint a felperes azzal, hogy kellő körültekintés nélkül lépett az úttestre, megszegte a KRESZ 21. § (5) és (8) bekezdésében foglaltakat. Úgy foglalt állást, hogy a baleset időpontjában 10 éves felperest az életkorára figyelemmel vétőképtelennek kell tekinteni. A Ptk. 347. § (1) bekezdése és a PK. 39. számú állásfoglalás alapján kifejtette, hogy a vétőképtelen személy felelősségre nem vonható, és a terhére felróhatóság sem állapítható meg, ezért az alperes a kártérítési felelősségének mérséklése érdekében nem hivatkozhat eredményesen a felperes közreható magatartására a Ptk. 345. § (2) bekezdése alapján.

A közbenső ítélet ellen az alperes terjesztett elő fellebbezést. Fellebbezési kérelme elsődlegesen a közbenső ítélet megváltoztatására, a kereset elutasítására és a felperes első- és másodfokú perköltségben marasztalására, másodlagosan annak a megállapítására irányult, hogy a felperes az alperesnél nagyobb mértékben felelős a kárainak bekövetkezéséért. Hangsúlyozta, hogy a felperes a közlekedési helyzetet, a jármű sebességét tévesen mérte fel. Fenntartotta azt az álláspontját, ami szerint a baleset bekövetkezése erre a körülményre vezethető vissza, és rámutatott, hogy a baleset nem következett volna be, ha a felperes a közlekedési helyzetet helyesen értékelte volna, és a gépjármű elhaladásáig felfüggesztette volna az úttesten való átkelést. Előadta, hogy a felperes féktávolságon belül lépett a jármű elé, és kiemelte, hogy a felperes észlelése a megengedett sebességgel való haladás esetén is féktávolságon belül történt volna meg; a balesetet sem fékezéssel, sem irányváltoztatással nem lehetett volna elkerülni. Erre figyelemmel fenntartotta azt az álláspontját is, ami szerint a baleset bekövetkezése elháríthatatlan volt, azt a felperes a közlekedési magatartásával elháríthatatlan külső okként maga idézte elő. Hivatkozott arra is, hogy a járművezető gyorshajtása és a baleset bekövetkezése nem állnak okozati összefüggésben egymással. Okfejtése szerint a defenzív vezetésnek azért nincs jelentősége, mert a járművezető már a felperes úttestre lépése előtt, késedelem nélkül vészfékezést kezdett, ezzel olyan többletmagatartást tanúsított, amit a KRESZ nem ír elő a számára. Érvelése szerint mindezek miatt az alperes biztosítottja mentesül a kártérítési felelősség alól, az alperest pedig nem terheli helytállási kötelezettség a felelősségbiztosítási szerződés alapján.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!