Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2014.11.333 A vádlott nyilvános ülés (vagy tárgyalás) tartására irányuló kérelme ellenére a védelmi fellebbezésnek tanácsülésen való másodfokú elbírálása - akkor is, ha az ügyviteli hiba következménye - feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértés, amely felülvizsgálat alapja lehet [Be. 360. § (4) bek., 361. § (1) bek., (3), (4) bek., 373. § (1) bek. II. pont d) alpont, 416. § (1) bek. c) pont, 428. § (2) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék Bf.10283/2012/4., Kúria Bfv.697/2013. (*BH 2014.11.333*)

***********

[1] Az eljárt elsőfokú bíróság a 2012. június 12-én kihirdetett ítéletével a terheltet nemzetiszocialista rendszerek bűneinek nyilvános tagadása bűntette [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: korábbi Btk.) 269/C. § I. ford.] miatt 1 év 6 hónapi, végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte, elrendelve pártfogó felügyeletét. Külön magatartási szabályként előírta, hogy a terhelt ne látogasson politikai rendezvényeket, demonstrációkon ne vegyen részt; legalább három alkalommal látogasson el a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontba, és az ott látottak alapján összegezze gondolatait; vagy egyszer tekintse meg az Auschwitzi Emlékhelyet vagy a Jeruzsálemi Yad Vashem Emlékparkot, és írja meg véleményét.

[2] Védelmi fellebbezés alapján eljárva a törvényszék a 2012. december 7-én meghozott végzésével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[3] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt a védője útján a Be. 416. § (1) bekezdés b) és c) pontjaira hivatkozással terjesztett elő felülvizsgálati indítványt.

[4] Álláspontja szerint az alapügyben eljárt másodfokú bíróság a 2012. július 24-én benyújtott írásbeli kérelmével ellentétesen az ügyben sem tárgyalást, sem nyilvános ülést nem tartott; az ügyet tanácsülésen bírálta el, helybenhagyva az elsőfokú bíróság ítéletét. Ezáltal korlátozta a védekezéshez való jogát, megsértve az Alaptörvényben, valamint a Be. 43. § (2) bekezdésének b), illetve d) pontjaiban foglaltakat. Megkérdőjelezte a támadott határozat megalapozottságát, és hivatkozott arra, hogy a kiszabott büntetés mértéke eltúlzott, az intézkedés pedig indokolatlan és jogsértő.

[5] Ezért a másodfokú végzés hatályon kívül helyezését és a törvényszék új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta.

[6] A Legfőbb Ügyészség átiratában foglaltak szerint az indítvány nem alapos.

[7] Kétségtelen, hogy a másodfokú bíróság - a terheltnek a védelmi fellebbezést tárgyaláson vagy nyilvános ülésen történő elbírálására vonatkozó és megfelelő időben előterjesztett kérelme ellenére - tanácsülésen bírálta felül az elsőfokú határozatot. Ez az eljárási szabálysértés azonban a felülvizsgálati eljárásban nem orvosolható; nem szerepel ugyanis a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában felsorolt felülvizsgálati okok között, tekintve, hogy az alapul szolgáló ügyben a védelem nem volt kötelező. A büntetés mértéke, intézkedés jogszerűsége pedig - más anyagi vagy eljárásjogi szabálysértés hiányában - felülvizsgálat alapja ugyancsak nem lehet.

[8] Indítványozta ezért a támadott határozat hatályában fenntartását.

[9] A felülvizsgálati indítvány az alábbiak szerint alapos.

[10] A Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontja szerint helye van a bíróság jogerős ügydöntő határozata felülvizsgálatának, ha a bíróság határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdése I. pontjának b) vagy c) alpontjában, illetve II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor.

[11] A Be. 423. § (5) bekezdése értelmében a Kúria a megtámadott határozatot a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja alapján akkor is felülbírálja, ha az indítványt nem ebből az okból nyújtották be.

[12] A Be. 373. § (1) bekezdése II. pontjának d) alpontja szerint feltétlen eljárási szabálysértés, ezáltal nem mellőzhető a bíróság ítéletének hatályon kívül helyezése és a bíróság új eljárásra utasítása, ha a tárgyalást olyan személy távollétében tartották meg, akinek részvétele a törvény értelmében kötelező.

[13] Az indítvánnyal érintett ügy másodfokú eljárásában lényegileg ez történt.

[14] Az ügy irataiból megállapítható:

[15] - a másodfokú bíróság 2012. július 13-án rendelkezett a tanácsülésen elbírálásról szóló tájékoztatás kiadásáról; mely felhívást a terhelt a tértivevény szerint 2012. július 20-án kézhez vett;

[16] - a terhelt a 2012. július 23-án keltezett, a törvényszékhez ügyszáma megjelölésével címzett beadványában a másodfokú elbírálásra tárgyalás, másodlagosan nyilvános ülés tartását kérte;

[17] - ez a beadvány 2012. július 24-én érkezett az első fokon eljárt bírósághoz.

[18] Az iraton található, 2012. július 25-én kelt bírói utasítás szerint a terhelt beadványát a főügyészségen keresztül pótlólag meg kell küldeni a törvényszéknek.

[19] Az utasítás teljesítése az irodai feljegyzés szerint megtörtént; ugyanakkor a beadvány eredeti példánya az elsőfokú bíróságon kezelt iratok közé került lefűzésre 13-as sorszámon;

[20] - a lefűzött és folyamatosan sorszámozott másod­-fokú iratokban nincs annak nyoma, hogy a terhelt beadványa a törvényszékhez megérkezett volna. Erre tekintettel hozta meg 2012. december 7-én tanácsülésen a törvényszék a másodfokú helybenhagyó határozatát.

[21] - Az elsőfokú bírósághoz visszaküldött, ott irattározni rendelt iratok 19. sorszámú, 2013. március 11-én kelt feljegyzése szerint az iratokat rendezni kellett; annak során megállapítást nyert, hogy a "kisítélet" hiányzik, az eredeti aláírással ellátott ítélet pedig nem teljes, nem volt a helyére lefűzve.

[22] A másodfokú bíróság eljárására vonatkozó törvényi szabályozás - a Be. 358. § (2) bekezdése - szerint a tanács elnöke a fellebbezés elbírálására tanácsülést, nyilvános ülést vagy tárgyalást tűz ki. A Be. 360. § (4) bekezdése értelmében, ha az elsőfokú ítélet ellen kizárólag a vádlott javára jelentettek be fellebbezést és a tényállás megalapozott, a tanács elnöke tájékoztatja a vádlottat, a védőt, az ügyészt és azt, aki fellebbezett az ügyben eljáró tanács összetételéről és arról, hogy nyolc napon belül kérheti nyilvános ülés, vagy ha annak feltételei fennállnak, tárgyalás kitűzését; ha nyilvános ülés vagy tárgyalás kitűzését senki nem kérte, a másodfokú bíróság az ügyet tanácsülésen intézheti el.

[23] Az egyébként 2006. április 1-je óta hatályos szabályozás szerint tehát a másodfokú bíróság tanácsülésen akkor intézheti el a fellebbezést, ha

[24] - kizárólag a terhelt javára fellebbeztek,

[25] - a tényállás megalapozott,

[26] - a felek egyaránt értesítést kaptak a tanácsülésen elintézésről és

[27] - senki nem ellenezte a tanácsülésen elintézést.

[28] E feltételek hiányában nyilvánvalóan eljárási szabályt sért a fellebbezés elintézése tanácsülésen.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!