Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2002.820 Útlejegyzés céljára történő ingatlan igénybevételnél az útlejegyzés célszerűsége nem vizsgálható [1997. évi LXXVIII. tv. 27. §]

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint V., R. u. és a B. u. közötti szakaszon terülnek el a 159., 160., 161., 162. hrsz.-ú ingatlanok, amelyek közúttal - a 159. és 162. hrsz.-úakat kivéve - nincsenek összekötve. Az ingatlanok mellett - az ingatlanok területéből - az 1960-as évektől kezdve portalanított gyalogút került kialakításra, melynek szélessége 3,5 m, e szélességén belül 0,8 m széles betonburkolattal van ellátva. Az ingatlanok tulajdoni lapjain az út teherként megjelölésre nem került, ugyanakkor az ingatlannyilvántartási térképvázlaton az út feltüntetésre került. Az I. r. felperes tulajdonában a 162. hrsz.-ú ingatlan, míg a II. r. felperes tulajdonában a 160. és 161. hrsz.-ú ingatlanok állnak.

Az alperesi beavatkozó kérelmére a városi önkormányzat polgármesteri hivatala megismételt eljárásban 2000. január 21-én kelt határozatával gyalogjárda céljára lejegyzett területeket - többek között - a 159., 160., 161., 162. hrsz.-ú ingatlanokból, egyúttal az I. r. felperes részére 73 800 forint, a II. r. felperes részére 80 400 forint kártalanítást állapított meg, melynek megfizetésére az alperesi beavatkozót kötelezte.

Az alperes a 2000. április 28-án kelt határozatával az első fokú határozatot a kártalanítás összegére vonatkozó részében megváltoztatta, kártalanításként az I. r. felperes részére 87 330 forintot, a II. r. felperes részére 95 050 forintot állapított meg, egyebekben az első fokú határozatot helybenhagyta. Határozata indokolása szerint az épített környezet kialakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Ét.) 27. § (1) bekezdése, továbbá a V. község 1/1990. számú tanácsrendelettel jóváhagyott összevont rendezési terve értelmében az út lejegyzésére jogszerűen került sor.

Az I. r. és a II. r. felperes keresetet nyújtott be az alperes határozatának felülvizsgálata iránt. Az elsőfokú bíróság az alperes határozatát megváltoztatta, és az I. r. felperes részére 151 200 forint, míg a II. r. felperes részére 154 600 forint kártalanítást állapított meg, ezt meghaladóan a felperesek keresetét elutasította. Az elsőfokú bíróság az eljárása során igazságügyi útügyi szakértőt rendelt ki, és ítéletét az aggálytalan szakvéleményre alapította. Megállapította, hogy V. Község összevont rendezési terve a lejegyzett területet gyalogos útként jelölte meg, ezért az útlejegyzés nem sérti az Ét. 27. § (1) bekezdését. A lejegyzéssel érintett területet már évtizedek óta létező gyalogútként használták, ezért ennek a területnek a lejegyzése jogszerű volt. A II. r. felperes kereseti kérelme kapcsán az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a 158. hrsz.-ú ingatlan terhére az útlejegyzés nem lett volna elrendelhető, mert ehhez a rendezési terv módosítására lett volna szükség, további akadály, hogy ezen az ingatlanon épület áll, és az ebből az ingatlanból kialakítandó gyalogút az ingatlan lakótelek minősítését - a telekszélesség csökkenése miatt -megszüntetné.

A jogerős ítélet ellen a II. r. felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Rendkívüli jogorvoslati kérelme szerint a jogerős ítélet sérti az 1949. évi XX. törvény (a továbbiakban: Alkotmány) 13. § (1) és (2) bekezdését, továbbá az Ét. 27. § (1) bekezdését. Törvénysértően került korlátozásra a tulajdonhoz való joga. A lejegyzés két együttes feltétel esetén rendelhető el, a két feltételből, közérdekből és a kivételességből, ez utóbbi nem állt fenn. A gyalogút a szomszédos 158. hrsz.-ú, önkormányzati tulajdonban levő telken is kialakítható volt, ezért jogszerűtlen a tulajdonjoga korlátozásával elrendelt útlejegyzés.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte. Az alperesi beavatkozó felülvizsgálati ellenkérelmet nem nyújtott be.

A felülvizsgálati kérelem alaptalan.

A jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott, az Alkotmány 13. § (1) és (2) bekezdésében megfogalmazott alapelveket - a tulajdonjog védelmét, továbbá a kisajátítás alapvető szabályait - nem sértette meg. Az Alkotmány idézett rendelkezései a kisajátítást lehetővé teszik, melynek részletszabályait külön jogszabályok határozzák meg. Az Ét. másodfokú közigazgatási eljárásban hatályba lépett módosított 27. § (1) bekezdése kivételesen teszi lehetővé a tulajdonjog korlátozását és útlejegyzés céljára az ingatlan adott részének igénybevételét. Ennek feltételeit az Ét. 27. § (1) bekezdése részletezi. A perbeli esetben az elsőfokú bíróság jogszerűen állapította meg, hogy mind a rendezési terv szerint, mind a kialakult viszonyok szerint az útlejegyzéssel érintett terület már gyalogútként volt használva, ez a terület volt a rendezési tervben gyalogút céljára megjelölve, ezért az útlejegyzés erre a területre jogszerűen történt. Az útlejegyzés célszerűsége a bírósági felülvizsgálatnak tárgya nem lehet.

A fentiek alapján a Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott jogszabályokat nem sértette meg, ezért azt a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Kfv. V. 39.097/2001. sz.)