Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Győri Törvényszék M.70048/2020/14. számú határozata prémium megfizetése tárgyában. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 39. § (1) bek., 2012. évi I. törvény (Mt.) 286. § (1) bek.] Bírók: Bors Szilvia, Buga Mária Ilona, Finta László

Kapcsolódó határozatok:

*Győri Törvényszék M.70048/2020/14.*, Győri Ítélőtábla Mf.30006/2021/7., Kúria Mfv.10110/2021/4. (BH 2022.5.131)

***********

M.70048/2020/14.

A bíróság Szegedi Ügyvédi Iroda (9024 Győr, Babits Mihály u. 10/B.; ügyintéző: dr. Szegedi András ügyvéd) által képviselt felperesnek Sipos Ügyvédi Iroda (9027 Győr, Ipar út 99., ügyintéző: dr. Sipos Balázs ügyvéd) által képviselt alperes ellen elmaradt prémium megfizetése iránt indított perében meghozta a következő

ítéletet:

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül fizessen meg alperes részére 80.850 (nyolcvanezer-nyolcszázötven) forintot perköltség jogcímén.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Győr-Moson-Sopron Megyei Adó- és Vámigazgatósága külön felhívására fizessen meg 38.198 (harmincnyolcezer-százkilencvennyolc) forint feljegyzett kereseti illetéket, míg a bíróság megállapítja, hogy a további 38.197 (harmincnyolcezer-százkilencvenhét) forint kereseti illetéket a felperes viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított tizenöt napon belül - a Győri Ítélőtáblához intézett - fellebbezésnek van helye, amelyet a Győri Törvényszéken kell elektronikus úton, vagy a nem elektronikus úton kapcsolatot tartó fellebbező fél esetén papíralapon három példányban benyújtani.

Indokolás

A bíróság tényállást a 7.M.62/2019., 7.M.69/2019., 7.M.13/2020. és jelen eljárás iratanyaga, valamint a felperes személyes nyilatkozata alapján állapította meg.

[1]

A felperes és alperesi jogelődök között 1974. szeptember 2-től állt fenn határozatlan idejű munkaviszony, melyet alperesi jogelőd 2016. január 14-én kelt és közölt felmondással 2016. április 17-én szüntetett meg. A felek 2016. január 22-én elszámoltak egymással akként, hogy ezen a napon alperes átutalta a felperes járandóságait.

[2] 2017. október 17-én, 2018. november 8-án és 2019. március 7-én a felperes a 2016. évre járó

elmaradt prémiuma megfizetésére szólította fel írásban az alperesi jogelődöt, majd 2019. március 26-án kelt és április 3-án közölt fizetési meghagyással kívánta igényét érvényesíteni. Az alperes ellentmondása folytán a nemperes eljárás perré alakult, a felperes 2019. május 3-án nyújtotta be keresetét tartalmazó iratát a bírósághoz.

[3] A felperes keresetében 1.273.246 forint elmaradt prémium megfizetésére kérte kötelezni az alperest 2016. április 18-tól kamatokkal együtt perköltsége költségjegyzék útján történő felszámítása mellett. Álláspontja szerint a 2012. november 1-től érvényes munkaszerződés módosításának 7. pontja és a Javadalmazási Szabályzat értelmében, illetve annak mellőzése mellett jogosult - prémiumfeladat kitűzése hiányában is - az alperes által vállalt prémium megfizetésére. Összegszerűség körében bruttó 723.900 forint távolléti díj figyelembevételével 3 hónap 17 napra részarányosan számította ki a követelése összegét.

[4] Az alperes a kereset elutasítását kérte perköltsége költségjegyzék útján történő felszámítása mellett. A követelést mind jogalapban, mind összegszerűségben vitatta. Elsődlegesen elévülésre hivatkozott, mert a felperessel 2016. január 22-én elszámolt, a követelés esedékessége a felmondás közlésével, azaz 2016. január 17-ével kezdődik, másodlagosan arra, hogy a felperes 2016. január 1-től 22-ig táppénzen volt, amely e jogosultságot kizárja, míg január 23-tól április 17-ig terjedő időszak körében arra hivatkozott, hogy a felperes nem minősült vezető állású munkavállalónak, továbbá a Javadalmazási Szabályzat előírta, hogy csak kitűzött teljesítés alapján jár a prémium.

[5] A felperes keresete az alábbiak szerint

nem megalapozott.

[6] A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 286. § (1) bekezdése értelmében a munkajogi igény három év alatt évül el.

[7] A (3) bekezdés alapján az igény elévülését hivatalból kell figyelembe venni.

[8] A (4) bekezdés szerint az elévülésre egyebekben a polgári jogi szabályokat kell alkalmazni azzal, hogy a munkavállaló igényének érvényesítésével kapcsolatos elévülési időt a felek nem rövidíthetik le.

[9] A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:22. § (2) bekezdése alapján az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé válik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!