Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2006.2.61 A szerződésnek közös téves feltevésre alapított megtámadása esetén a bíróságnak a szerződés szövegén túl figyelembe kell vennie a felek szerződéskötést megelőző nyilatkozatait, mindazokat a kísérő körülményeket, amelyekből a feleknek a szerződéskötési akarata felismerhető, és amelyeket a szerződés megkötése körében lényegesnek tartottak [Ptk. 210. § (3) bek.; Pp. 206. § (1) bek.].

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy a felperes és az alperes között 2002. december 17-én megkötött engedményezési szerződés annak a Ptk. 210. § (3) bekezdése alapján történő megtámadása folytán érvénytelen. Kérte az alperest az eredeti állapot helyreállításaként arra kötelezni, hogy fizessen meg a felperesnek 15 000 000 Ft-ot és annak a keresetlevél benyújtásától számított törvényes mértékű kamatát.

Keresete ténybeli alapjaként előadta, hogy az engedményezési szerződést a felek annak érdekében kötötték meg, hogy a behajthatóságát tekintve egyébként bizonytalan követelés egy részét a felperes a saját, a B.N. Részvénytársasággal szemben fennálló tartozásába beszámíthassa. A felperes az ajánlatában kifejezetten rögzítette, hogy az ügyletkötésnek olyan időpontban kell megtörténnie, hogy a felperes a követelést még jogszerűen be tudja számítani a felszámolás alatt lévő kötelezettel szembeni saját tartozásába. Állította, hogy a felek a szerződéskötéskor abban a téves feltevésben voltak, hogy a kötelezett elleni felszámolási eljárást elrendelő határozat még nem emelkedett jogerőre, ennek folytán a beszámításra a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi IL. törvény (továbbiakban: Cstv.) 38. § (3) bekezdése értelmében lehetőség van. Utóbb azonban kiderült, hogy a felszámoló kijavítás iránti kérelme alapján meghozott végzés folytán a felszámolás kezdő időpontja 2002. december 3. napja lett, így a felperes 2002. december 20-án tett beszámítási nyilatkozata a felszámolási eljárásban már nem volt figyelembe vehető. A felperes e feltevés nélkül a szerződést nem kötötte volna meg.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására és a felperesnek perköltségben marasztalására irányult. Vitatta a kereset jogalapját. Álláspontja szerint a kereset jogalapjaként megjelölt törvényi feltételek nem valósultak meg. Az alperes szerződési akaratát semmilyen feltevés nem befolyásolta. A felszámolás kezdő időpontja a szerződéskötéskor nem téves feltevés volt, hanem egy tény, amely utólag változott meg. Ha a felperesi előadás igaz lenne, a szerződésbe valamilyen feltételt igazoló záradék vagy bontófeltétel került volna bele. Valójában a felperesi ajánlattól eltérő tartalmú elfogadás történt. A felek akarata a megszövegezett, megszerkesztett iratban öltött testet különös figyelemmel a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (továbbiakban: Hpt.) 77. § (2) bekezdésére. Hivatkozott arra is, hogy az alperes a követelés érvényesíthetőségéért semmilyen felelősséget nem vállalt, mivel pedig a beszámítás is az igényérvényesítés egy módja, annak sikertelenségéért az alperes felelősséggel nem tartozik.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a peres felek által 2002. december 17-én megkötött szerződés érvénytelen, amelyre tekintettel az Ú. és P. Rt. "f.a." ellen indult felszámolási eljárásban a felperes által 2003. március 31-én a felszámolóhoz bejelentett 86 528 064 Ft és járulékai iránti hitelezői igény jogosultja az alperes.

Kötelezte az alperest a felperes részére 15 napon belül 15 000 000 Ft és ez összeg után 2003. november 6. napjától az éves költségvetési törvényben meghatározott mértékű kamat, valamint 1 306 250 Ft perköltség megfizetésére.

Ítéletének indokolásában a Ptk. 210. § (3) bekezdésére utalással azt a jogi álláspontját fejtette ki, hogy a téves feltevés a szerződés bármely elemére, de az ügyletkötés indokára is vonatkozhat. Összességében olyan körülmények vonhatók e körbe, amelyek ismeretében a felek nem, vagy más tartalommal tettek volna szerződéses nyilatkozatot. Vizsgálni kellett a téves feltevés mellett azt is, hogy az lényeges körülményre vonatkozott-e. Megállapította, hogy az adott esetben a felek egyezően adták elő, miszerint mindketten tudomással bírtak arról, hogy a B. N. Rt.-vel szemben annak felszámolására irányuló eljárás van folyamatban, és mindketten úgy tudták, hogy a felszámolást elrendelő végzés a szerződéskötéskor még nem emelkedett jogerőre. A felperesnek azt az állítását, miszerint a szerződést a felek annak érdekében kötötték, hogy a megvásárolt követelést a felperes a saját, a B. N. Rt.-vel szemben fennálló tartozásába beszámíthassa, alátámasztotta az alpereshez a szerződéskötést megelőzően intézett írásbeli ajánlat, továbbá a perben tanúként meghallgatott dr. Sz. T. vallomása. A felperesi érvelést a Cstv. 38. § (3) bekezdése is erősíti.

Nem fogadta el az elsőfokú bíróság azt az alperesi érvelést, miszerint, ha a feleket a felszámolás kezdő időpontja a szerződés megkötésekor befolyásolta volna, akkor azt bontó feltételként foglalták volna bele a szerződésbe. Ezzel szemben az a körülmény, hogy a felek szerződésében bontó feltételként nem hivatkoztak a felszámolás kezdő időpontjára - álláspontja szerint - csak az bizonyítja, hogy a felek a szerződés aláírásakor meggyőződtek arról, a felszámolás kezdő időpontja még nem következett be. Nem számoltak azzal, hogy utóbb erre a tényre alapított kölcsönös feltevésük tévesnek bizonyul. Mindezek alapján a szerződés és az azt megelőzően tett felperesi ajánlat adja a felek megállapodásának tartalmát. Nem fogadta el azt az alperesi védekezést sem, hogy az alperes azért nem tartozik felelősséggel, mert kifejezetten bizonytalan követelést ruházott át. Megítélése szerint a felek kölcsönös téves feltevése nem az alperes által hivatkozott kockázat körébe tartozik. A felperes nem azon az alapon kérte a szerződés érvénytelenségének a megállapítását, hogy a követelés nem hajtható be, hanem arra hivatkozva, hogy eleve alkalmatlan volt beszámítási kifogásként történő érvényesítésre a B. N. Rt.-vel szemben. Az elsőfokú bíróság a bizonyítási eljárás eredményeként azt is megállapította, hogy a feltevés lényeges körülményre vonatkozott, amely nélkül a szerződés megkötésére kétséget kizáróan nem került volna sor.

A másodfokú bíróság az alperes fellebbezése folytán

hozott ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta, és

az alperest kötelezte a felperes részére 15 napon belül 200 000 Ft másodfokú perköltség megfizetésére. Az elsőfokú bíróság érdemi döntésével és annak indokaival is egyetértett, ezért a Pp. 253. § (2) bekezdése értelmében, a Pp. 254. § (3) bekezdésére utalással helyes indokai alapján hagyta helyben az elsőfokú ítéletet.

A fellebbezésben foglaltakra tekintettel rámutatott, hogy az elsőfokú bíróság helyesen utalt a Ptk. 210. § (3) bekezdése alkalmazása esetén vizsgálandó körülményekre. Az alperes álláspontjával szemben ugyanis nemcsak a szerződésben rögzített nyilatkozatokat, hanem az eset összes körülményeit, így a szerződéskötést megelőző minden olyan tényt és körülményt figyelembe kell venni, amelyből a felek feltehető szerződési akaratára következtetni lehet. Ennek megfelelően az adott esetben a szerződéskötés okaként szolgáló releváns körülmény szerződési feltételként való írásba foglalása nem volt szükséges. A Ptk. 210. § (3) bekezdés alkalmazása körében a feltételként meg nem jelölt és azzal nem is azonosítható feltevés vizsgálata szükséges. Ennek konkrét mibenléte pedig a bizonyítási eljárás eredményeképpen a felperesi előadással egyezően megállapítható volt. Nem tévedett ezért az elsőfokú bíróság, amikor a Ptk. 210. § (3) bekezdésének alkalmazása körében nemcsak az engedményezési szerződés szövegéből indult ki, hanem a körülmények összességének vizsgálata alapján hozta meg a döntését. Rámutatott, hogy az alperes tévesen hivatkozott a Ptk. 207. § (4) bekezdésében megfogalmazott rejtett indok közömbös voltára, a szerződés érvényessége vonatkozásában. A jelen esetben ugyanis az alperes a felperes írásbeli ajánlatából tudott a szerződéskötés okaként szolgáló, jelentősséggel bíró körülményekről, ennek ismeretében kötött szerződést a felperessel. Így titkos fenntartás vagy rejtett indok a felek jogviszonyában nem játszott szerepet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!