Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1990.1.12 Oltalomképes lehet a korábban ismert megoldásokat új területre történő kiterjesztése, ha nem várt hatást eredményez és megvalósíthatóságának a felismeréséhez alkotó jellegű feltalálói tevékenységre volt szükség [Szt. 1-2. §].

A kérelmező szabadalmi bejelentést nyújtott be az Országos Találmányi Hivatalhoz "Eljárás csicsókalevet tartalmazó energiaszegény, diétás és diabetikus zöldség-, gyümölcslevek, illetve zöldség-, gyümölcskoktélok előállítására" címmel. Az utóbb - a bírósági eljárás során - módosított szabadalmi főigénypont szerint a megoldást az jellemzi, hogy a "csicsókát és adott esetben további zöldséget és/vagy gyümölcsöt aprítás után endo-poligalakturonáz enzimkészítménnyel kezelve, egyedi sejtekből, illetve sejtagglomerátumokból álló szuszpenzióvá bontunk." A leírás szerint a hagyományos technológiával gyártott zöldség- és gyümölcslevek általában nagy cukortartalmúak, energiadúsak, a zöldség- és gyümölcsszövetek vitamintartalma, táp- és ásványi anyag tartalmának jelentős része a feldolgozási hulladékkal veszendőbe megy. Ezzel szemben az endo-poligalakturonázos kezelés hatására a zöldség-gyümölcsszövetek csaknem teljesen sejtekre bomlanak, így tartalmazzák az eredeti szövet tápanyag, ásványi anyag- és vitamin tartalmának majdnem egészét. A megoldás kidolgozói úgy találták, hogy az ily módon készült levekhez cukor hozzáadása vagy édesítőszer alkalmazása nem szükséges, ha a édesítésre csicsókalevet használnak. A csicsóka által tartalmazott inulin hidrolízisekor fruktóz keletkezik, ezért a csicsókalé jól édesítő fruktózt tartalmaz.

Az Országos Találmányi Hivatal a szabadalmi bejelentést elutasította. Az indokolás szerint a megoldás nem új, mert a magyar 176 825 lajstromszámú szabadalmi leírásból a zöldségek és a gyümölcsök endopo-ligalakturonázos kezeléssel egyedi sejtekké, illetve sejtagglomerátumokká való bontása megismerhető. A csicsóka ilyen kezeléséhez nem volt szükség szakmai értékítélet leküzdésére.

A kérelmező a bíróságtól kérte az elutasító határozat megváltoztatását. Arra hivatkozott, hogy a találmány tárgya új élelmiszeripari termék előállítása ún. analóg eljárással. Csicsókát eddig ilyen célra nem alkalmaztak. A megoldás ún. kiválasztásos találmánynak minősül.

A Fővárosi Bíróság elutasította a kérelmet. Végzésének az indokolásában arra mutatott rá, hogy a megoldás nem új, mert a zöldségekből, gyümölcsökből készült levek ismert előállítási eljárásának a csicsókára történő alkalmazását semmiféle ismeret, előítélet nem zárta ki. A csicsókalé mint "új termék" létrejötte nem feltalálói tevékenység, hanem célszerű intézkedés eredménye.

A kérelmező az elsőfokú végzés elleni fellebbezésében azzal érvelt, hogy eddig az irodalom nem ismertetett olyan ivólevet, amelynek elkészítéséhez vagy ízesítéséhez csicsókalevet használnak fel. Találmányi felismerés volt, hogy a csicsókalé elsősorban inulin tartalma miatt igen kellemes üdítőital, illetve ízesítésre alkalmas. Az Országos Találmányi Hivatal gyakorlata szerint - bár az élelmiszerek nem szabadalmazhatók - új termék esetében szabadalmi oltalom nyerhető a termékhez vezető, önmagában ismert eljárásra.

A Legfelsőbb Bíróság a kérelmező elé tárta az Országos Találmányi Hivatal újdonságvizsgálati jelentésében szereplő azt az adatot, amely szerint a Römpp: Vegyészeti Lexikon (Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1982) című mű szerint (595 old.) a csicsóka növény gumójában előfordul az inulin, amelynek a hidrolízise ismert, és amely enzimek hatására tökéletesen fruktózzá bomlik, és ezt cukorbetegek részére diétás élelmiszerek készítésére használják. A kérelmező nyilatkozata szerint korábban a csicsókából fruktózt más enzimek alkalmazásával állítottak elő, és használtak fel diétás élelmiszerek készítésére, de csak az iparilag előállított fruktózt használták fel és nem magát a csicsókalevet, mint a kérelmező megoldásában.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!