Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20074/2014/4. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 87. §, 228. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 301. §, 339. §] Bírók: Havasiné dr. Orbán Mária, Maurer Ádám, Világi Erzsébet

Győri Ítélőtábla

Pf.III.20.074/2014/4. szám

Az ítélőtábla a pártfogó ügyvéd által képviselt felperesnek jogtanácsos által képviselt I.r.alperes ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében, a Győri Törvényszék 2014. február 19. napján kelt P.20.340/2013/46. számú ítéletével szemben, a felperes által 49. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán - tárgyaláson - meghozta a következő

í t é l e t e t :

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének megfellebbezett rendelkezését helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 45.000.-(Negyvenötezer) forint másodfokú perköltséget.

A feljegyzett 110.700.- (Egyszáztízezer-hétszáz) forint fellebbezési eljárási illetéket az állam viseli.

Megállapítja az ítélőtábla, hogy a felperes a másodfokú eljárásban teljes mértékben pervesztes.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s:

Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott ítéletében kötelezte az I. r. alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 146.078.-Ft-ot és ennek 2009. január 23-tól a kifizetés napjáig az adott félévre a félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamatnak megfelelő mértékű késedelmi kamatot. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Úgy rendelkezett, hogy a feljegyzett 279.000.-Ft eljárási illeték az állam terhén marad. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg 15 napon belül az I.r. alperesnek 94.000.-Ft jogtanácsosi díjból álló perköltséget. Kimondta, hogy a felperes pártfogó ügyvédjének díját a magyar állam viseli, ezt meghaladóan pedig a felek maguk viselik a felmerült költségeiket.

Határozata indokolásában megállapította, hogy az I. r. alperes alkalmazottai 2006. július 6-án a felperestől 396.400.-Ft, 15.290 euró, és 3780 Sk készpénzt, majd ugyanezen a napon házkutatás során további 5.302.600.-Ft-ot foglaltak le. Az I. r. alperes a lefoglalt devizát forintra váltotta és 2006. július 10-én 9.856.776.-Ft összeget az államkincstárnál vezetett letéti számlára fizetett be. Az I.r. alperes a nyomozati iratokat vádemelési javaslattal 2006. november 20-án továbbította a megyei főügyészséghez, ahova 2006. november 21-én érkeztek azok meg. A büntetőeljárás során a Győri Ítélőtábla Bf.55/2007/6. számú másodfokú ítélete a 2.199.000.-Ft és 15.290 eurónak megfelelő 4.132.836.-Ft lefoglalását megszüntette és azt a felperes részére 150.000.-Ft bűnügyi költség biztosítására való visszatartás mellett kiadni rendelte. A felperes bankszámlájára 2009. július 10-én 9.685.028.-Ft-ot utaltak át.

Ítélete jogi indokolásában az elsőfokú bíróság úgy foglalt állást, hogy a felperes kamatfizetésre vonatkozó kereseti követelése nem a felperes által megjelölt jogcímeken (államigazgatási jogkörben okozott kár, illetve tartozás megfizetése) alapul, hanem valójában annak jogcímét a lefoglalás során követendő eljárásra vonatkozó jogszabály adja meg. A 11/2003.(V.8.) IM-BM-PM együttes rendelet lefoglalás megszüntetésekor hatályos 89. § (1) bekezdése szerint készpénz lefoglalása esetében a jogosult részére csak abban az esetben fizet kamatot a hatóság, ha a lefoglalás megszüntetésekor azt a jogosultnak visszaadni rendeli. A jogszabály rendelkezik a fizetendő kamat mértékéről. A (2) bekezdés szerint a hatóságot kamatfizetési kötelezettség csak azon időszak tekintetében terheli, amely alatt számára a bűnjel feletti rendelkezési jog biztosított volt.

Az elsőfokú bíróság az alperes elévülési kifogását alaptalannak ítélte, figyelemmel arra, hogy a kamatkövetelés akkor vált esedékessé, ezáltal akkor kezdődött meg az elévülés, amikor a hatóság a felperesnek a pénzt visszaadni rendelte.

A Győri Ítélőtábla ítélete a lefoglalt készpénz egy részét rendelte kiadni a felperesnek, ezen összeg, azaz 6.181.836.-Ft erejéig teljesült a rendelet 89. §-ában foglalt egyik feltétel. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a jogszabályi rendelkezésben foglalt második feltétel körében a jogszabály helyes értelme szerint a felperes a lefoglalástól, 2006. július 6-tól, a nyomozati iratok ügyészséghez való megérkezéséig, 2006. november 21. napjáig terjedő időszakra érvényesíthetett igényt az I. r. alperessel szemben, hiszen az I.r. alperes csupán ezen időszak alatt gyakorolt a bűnjel felett rendelkezési jogot. A hatóság rendelkezési joga a büntetőeljárás során abból áll, hogy jogosult a lefoglalást megszüntetni, illetve a lefoglalást fenntartani. A korlátozott tartalmú rendelkezési jog a büntetőeljárás során az eljárás különböző szakaszaiban különböző hatóságokat illet meg. Az elsőfokú bíróság utalt arra, hogy a büntetőeljárás ezt meghaladó időszakára nézve a felperes a kamatot nem az I. r. alperestől követelheti.

A rendeletben meghatározott kamatmérték a perbeli jogviszony idejére már nem azonosítható be, így arról a bíróság a Ptk.301. § (1) bekezdésére figyelemmel határozott. Kifejtette, hogy a kamat tekintetében csak a forintösszeget kellett figyelembe venni, hisz a másodfokú ítélet rendelkezése szerint a felperes kizárólag a forintösszegre tarthatott igényt. A büntetőeljárás során vitathatta volna a felperes a kiadni rendelt összeget, de a másodfokú ítélet tartalma jelen eljárásban már nem vitatható. Erre figyelemmel 146.078.-Ft és ennek 2009. január 23-tól járó késedelmi kamata tekintetében ítélte alaposnak a kamatfizetéssel kapcsolatos felperesi követelést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!