Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

GK 36. szám

I. A gazdálkodó szervezetek egymás közötti szerződéseiben az ár, illetve a díj (a továbbiakban: ár) meghatározásának olyannak kell lennie, hogy az ár tekintetében bizonytalanság ne keletkezzék. Az ár meghatározottnak tekintendő, ha azt a szerződés és az árszabályozó rendelkezések alapján a teljesítéskor ki lehet számítani. Ennek az árnak az érvényesítéséhez nincs szükség a felek újabb megegyezésére vagy a szerződés módosítására.

II. Ha a szolgáltatás tárgyára a jogszabály rögzített (fix) árat állapít meg, gazdálkodó szervezetek között a szerződés - a felek eltérő megállapodása esetén is - ezen az áron jön létre. Ez az elv érvényesül megfelelően akkor is, ha a rögzített (fix) árat kötelezően meghatározott mértékű felárral növelni vagy ugyanilyen árengedménnyel csökkenteni kell.

III. Ha a gazdálkodó szervezetek szerződéskötési kötelezettség alá eső olyan termék (szolgáltatás) árában, amelynek rögzített (fix) ára nincs, nem tudnak megállapodni, az ár kérdésében felmerült vita rendezése céljából gazdasági per indítható.

Ha a gazdálkodó szervezetek szerződéskötési kötelezettség alá nem eső olyan termék (szolgáltatás) árában, amelynek rögzített (fix) ára nincs, nem tudnak megállapodni, szerződési ügyben a per csak közös megegyezéssel indítható.

IV. Gazdasági perben a bíróság az ár meghatározásánál sem a hatóságilag megállapított legmagasabb árat, illetőleg a hatóságilag megszabott árhatárt, sem pedig a felár vagy árengedmény hatóságilag megszabott mértékét nem lépheti túl, úgyszintén nem alkalmazhat a legalacsonyabb hatósági árnál alacsonyabb árat.

V. Ha a szerződés létrejötte - az árban való megegyezés hiánya miatt - ráutaló magatartással sem állapítható meg, de az egyik gazdálkodó szervezet szolgáltatása folytán a másik vagyoni előnyhöz jut, azt - amennyiben az eredeti állapotot nem lehet helyreállítani - visszatéríteni tartozik.

VI. Ha a szolgáltatás tárgyának ára a szerződés megkötése és teljesítése közötti időszakban hatósági rendelkezés folytán megváltozik, a következők szerint kell eljárni:

a) Ha az új ár rögzített (fix) ár, és a jogszabály másként nem rendelkezik, a szerződést az új áron kell teljesíteni.

b) Ha a felek a szerződést a legmagasabb (maximált) áron vagy árhatáron kötötték meg, és ez kerül változtatásra - amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik -, az új legmagasabb (maximált) áron vagy árhatáron kell teljesíteni.

c) Ha a felek a szerződést a legmagasabb (maximált) ár Vágy árhatár alatt kötötték meg, és a legmagasabb (maximált) ár, vagy árhatár változtatásra kerül - eltérő megegyezés, vagy a jogszabály más rendelkezése hiányában - a felek szerződéskötéskori akaratának feltárásával kell megállapítani, hogy az árat a kikötött összegben vagy a felső árhatártól való korábbi eltérés arányának megfelelő összegben kell megfizetni.

d) Amennyiben a szolgáltatás tárgya nem esik szerződéskötési kötelezettség alá, és a felek a szerződést az új hatósági áron nem kötötték volna meg, a szerződéstől bármelyik fél elállhat.

e) Ha a szolgáltatás ára hatósági rendelkezés folytán a szabad árformába kerül - a felek eltérő megegyezése hiányában - a szerződést a kikötött áron kell teljesíteni. Ha azonban a szerződéskötés után bekövetkezett hatósági intézkedés következtében a szerződésnek a kikötött áron való teljesítése nemzetgazdasági érdeket, illetve valamelyik fél lényeges, jogos érdekét sértené, a fél - az egyéb feltételek fennállása esetén - a szerződés módosítása iránt bírósághoz fordulhat.

VII. A teljesítési határidő után bekövetkezett hatósági áremelés esetén a késedelmes szállító, illetve vállalkozó az alacsonyabb és a magasabb rögzített (fix) ár közötti különbözetet a megrendelőnek kártérítésként köteles megtéríteni. Késedelmes átvétel esetén az időközben felemelt, tehát a magasabb hatósági árat kell megfizetni.

Árcsökkenés esetén a szállító, illetve vállalkozó - tekintet nélkül arra, hogy a késedelem neki felróható-e - csak az alacsonyabb árat számíthatja fel. Késedelmes átvétel esetén a megrendelő az így keletkezett árkülönbözetet, illetve a szállítót, a vállalkozót ért kárt a kártérítés szabályai szerint köteles megfizetni.

VIII. A szállítási, illetve a vállalkozási szerződéssel kapcsolatban kifejtett elvek értelemszerűen irányadók - a szóban forgó szerződésekre vonatkozó esetleges külön árszabályozási rendelkezések figyelembevételével - a gazdálkodó szervezetek közötti egyéb szerződésekben foglalt árra is.

Hatályon kívül helyezte a GK 68. számú állásfoglalás. Kelt 1994. VI. 20.