Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20453/2009/5. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 57. §, 80. §, 81. §, 177. §, 252. §, 253. §, 340. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 347. §, 355. §] Bírók: Hammer Sándor, Szalai György, Szalay Róbert

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Győri Ítélőtábla a Dr. Darnói Ügyvédi Iroda (ügyintéző ügyvéd: dr. Darnói Norbert) által képviselt I.r. és II.r. felpereseknek a Homonnai Ügyvédi Iroda (ügyintéző ügyvéd: dr. Homonnai Bendegúz) által képviselt kk. Ir., kk. II.r., a kk. III.r., a Homonnai Ügyvédi Iroda ( ügyintéző ügyvéd: dr. Homonnai Bendegúz) által képviselt IV.r., a személyesen eljárt V.r., a Homonnai Ügyvédi Iroda ( ügyintéző ügyvéd: dr. Homonnai Bendegúz) által képviselt VI.r. és a személyesen eljárt VII.r. alperesek elleni kártérítés megállapítása iránti perében - amely perbe I.r., II.r., IV.r., VI.r. alperes pernyertessége érdekében a Bélik Ügyvédi Iroda ( ügyintéző ügyvéd: dr. Bélik Mihály) által képviselt , beavatkozott - a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság által 2009. szeptember 18. napján kelt 4.P.20.926/2007/70. számú ítélete ellen a I.r. - II.r. felperes részéről 72., 73., a IV.r. és a VI.r. alperesek részéről 74., illetőleg a beavatkozó részéről 71. sorszámú fellebbezés folytán a 2010. április 21. napján megtartott tárgyalás alapján meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

Az ítélőtábla az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatja, s az eredeti állapot helyreállítására vonatkozó rendelkezéseket mellőzi,

egyebekben helybenhagyja.

A felek a másodfokú eljárásban felmerült költségeiket maguk kötelesek viselni.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás:

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a Helység 1 zártkerti és a Helység 2-n található ... helyrajzi számú, 1162 m2 területű szőlő és gazdasági épület megjelölésű ingatlan az I.r.-II.r. felperes osztatlan közös tulajdonában áll. A hétvégi házként hasznosított ingatlant a felperesek 1994. évben 1.050.000 Ft vételárért vásárolták. A korábbi tulajdonosok az ingatlanon egy pince-présház szintet, e fölött két lakószintet alakítottak ki, a tetőszerkezetet náddal fedték. A házat több esetben feltörték - a legutolsó betörésre 2004. szeptember 26. és október 3. napja között került sor - és a betörések során a tettesek különféle berendezési tárgyakat, így villanykapcsolókat, konnektorokat, mosdókat, csaptelepeket, villanybojlert, zuhanykabint és bútorokat tulajdonítottak el.

A kiskorú I.-II.-III.r. alperesek 2005. március 21-én a tanulás befejezése után elhatározták, hogy a Helység 1,... dűlőben található kilátóhoz mennek játszani. A III.r. alperes szalonnát akart sütni, de erről édesanyja lebeszélte, és egyúttal figyelmeztette a tűzgyújtás veszélyére. A III.r. alperes édesanyját arról is tájékoztatta, hogy barátaival a szőlők felé kirándulnak.

A kiskorú alperesek a szőlő felé indulva útközben szalonnasütéshez kerestek alkalmas helyet, amikor a felperesi ingatlanon a szalonnasütőt észrevették. Először a bejárati ajtó alján lévő résen keresztül az épületbe bemásztak, amelyet üresnek és rendetlennek találtak, ezért úgy gondolták, hogy az épületet búvóhelyként használják. A házban található újságokat és fatörmelékeket kihordták, majd a III.r. alperesnél engedély nélkül lévő öngyújtóval a szalonnasütőben meggyújtották, közben a II.r. alperes "katonásdit" játszott, felvett egy lepottyant nádszálat, azzal menetelt le-föl, hol a betonjárdán, hol azon kívül. Ezt a nádszálat később a tűzbe dobta, majd a megrongált ajtóból vett ki egy fadarabot, annak végét előbb a tűzbe tartotta és azzal menetelt fel-alá, hol a betonjárdán, hol a ház melletti füves részen. Mind a nádszál, mind a fadarab vége füstölgött, amikor a II.r. kiskorú alperes azzal fel-alá menetelt. A játék közben a kiskorú alperesek észlelték, hogy a ház teteje füstöl. A tetőre földet és homokot szórtak, de ezzel a füstölést nem tudták megszüntetni, ezért hazafele szaladtak, de ekkor már észlelték, hogy a tető kigyulladt. Úgy döntöttek, hogy tettüket nem vallják be, hanem azt mondják, hogy sétájuk közben látták meg a tüzet, és azt, hogy onnan két gyermek szaladt el. A tűzesetről a polgármester lányát tájékoztatták, aki a tűzoltókat telefonon értesítette. Mire a tűzoltók a helyszínre értek a tető leégett, a ház belseje teljesen kiégett, oldalfalainak egy része beomlott, a nyílászárói is a tűz martalékává lettek, egyedül a pincerész maradt épen. "A" tűzoltó alezredes tűzvizsgáló a bejárati ajtó tokozatának felső részén észlelt égésnyomok alapján szándékos gyújtogatást állapított meg, és azt, hogy a bejárat előtt lévő betonozott részen az ajtólaptól 0,3 m-re gyújtotta meg a tüzet az ismeretlen személy.

Az épület helyreállítási költsége figyelemmel annak korára, állapotára 3.360.000 Ft. Az ingatlan forgalmi értéke 2005. évben a tűzeset előtt 1.610.000 Ft, 2008. évi forgalmi értéke - tűzeset nélküli állapotot feltételezve - pedig 1.770.000 Ft.

A kiskorú alperesek először a szülők elől is titkolták tettüket, majd I.r. - II.r. alperesek - akik testvérek - a szüleiknek bevallották, hogy a házat ők gyújtották fel. A tűzesettel összefüggésben indult nyomozás során tettüket elismerték. A Tatabányai Városi Ügyészség a 2005. június 30. napján kelt Fk.2279/2005/3. számú határozatában a nyomozás lezárásaként megállapította, hogy szándékos gyújtogatás történt, ezért a Helység 3-i Rendőrkapitányság nyomozás megszüntetéséről szóló határozatát módosította és a nyomozást a Be. 190. § /1/ bekezdés d./ pontja alapján az elkövetők gyermekkora miatt szűntette meg.

A felperesek pontosított keresetükben a kiskorú I.r.-II.r.-III.r. alperesek, valamint szüleik IV.r.-V.r.-VI.r.-VII.r. alperesek egyetemleges kötelezését kérték a tűzesetben felmerült káruk, így az épület helyreállításával kapcsolatban 3.053.783 Ft-nak, valamint a tűzesetben megsérült ingóságok után 650.000 Ft-nak, mindösszesen: 3.703.783 Ft-nak, és ezen összeg után járó késedelmi kamatának a megfizetésére. Azzal érveltek, hogy a kiskorú alperesek az ingatlant szándékosan gyújtották fel, ugyanakkor tettük súlyát és következményét illetően belátási képességgel rendelkeztek és az is nyilvánvaló, hogy gondozóik (szüleik) sem az általános, sem a konkrét felügyelet ellátása során nem úgy jártak el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható és kötelezettségüket felróható módon megszegték. A hétvégi házukat valóban nádtető fedte, ennek építésével kapcsolatban irat nem áll rendelkezésükre, de ez a per eldöntése szempontjából irreleváns, hogy a szükséges hatósági engedélyeket a nádtető építéséhez a szakhatóságtól jogelődjük beszerezte-e, avagy sem.

A IV.r.-V.r.-VI.r. alperesek a kereset elutasítását kérték. Azzal védekeztek, hogy a kiskorú alperesek a tűz keletkezésében vétlenek, a hétvégi házat nem szándékosan gyújtották fel, hanem szalonnát akartak sütni, és az épület tetőszerkezete azért égett le, mert a kiépített tűzrakóhely és a nádtető között a távolság kicsi volt, és a kedvezőtlen szélirány miatt a tűz a nádtetőbe kapott. Saját személyükben pedig a gyermekeik felügyeletével kapcsolatban mulasztás, gondatlanság sem általánosságban, sem a konkrét esettel összefüggésben nem terheli őket. Álláspontjuk szerint a felperesek által megjelölt kárösszeg eltúlzott és azzal is védekezetek, hogy az ingatlanban a tűz keletkezésekor a keresetben megjelölt ingóságok nem is voltak. Álláspontjuk szerint megfelelő lángmentesítés esetén a nádtető meg sem gyulladt volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!