Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Pf.641792/2014/5. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 252. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 205. §, 523. §, 1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 210. §, 213. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Gubacsiné dr. Tamás Andrea, Schöner Nóra, Szecskóné dr. Kiss Adrienn Etelka

A Fővárosi Törvényszék, mint másodfokú bíróság

45.Pf. .../2014/5.

A Fővárosi Törvényszék, mint másodfokú bíróság az 1000. számú Ügyvédi Iroda (fél címe1.) által képviselt felperes neve (felperes címe.) felperesnek - Magyar Ügyvédi Iroda (dr. Magyar Sándor ügyvéd, fél címe2.) által képviselt alperes neve (alperes címe.) alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt a Pesti Központi Kerületi Bíróság előtt 17. P. .../2014. szám alatt indított perében a 2014. október 17. napján hozott 6. sorszámú ítélet ellen az alperes részéről 7. sorszámon és a felperes részéről Pf. 3. sorszámon előterjesztett fellebbezési ellenkérelem folytán meghozta a következő

í t é l e t e t

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, és a keresetet elutasítja.

Mellőzi az alperes első fokú perköltség viselésére kötelezését, és e helyett a felperest kötelezi arra, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 574. 215 (ötszázhetvennégyezer kétszáztizenöt) Ft együttes első és másodfokú perköltséget

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s:

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a felperes, mint adós és az alperes, mint hitelező között 2008. október 2. napján megkötött gépjármű vásárlásához nyújtott deviza alapon nyilvántartott kölcsönszerződés érvénytelen.

Kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 438.425 Ft perköltséget.

Az alperes a fellebbezésében elsődlegesen az elsőfokú ítélet megváltoztatását és a kereset elutasítását, másodlagosan az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását kérte.

Arra hivatkozott, hogy az elsőfokú bíróság a megállapított tényállásból helytelen következtetésre jutott, az ítélet jogszabálysértő.

A kölcsönszerződés elválaszthatatlan részét képező általános szerződési feltételek, valamint a hirdetmény rendelkezik az alkalmazott árfolyamokról, a kölcsön svájci frankban kifejezett összegének meghatározása módjáról és a havi törlesztő részletek meghatározása módjáról is.

A kölcsönszerződés elválaszthatatlan részét képező a szerződés általános feltételeinek 4.1. pontja egyértelmű rendelkezést tartalmaz, továbbá az alperes hirdetménye, amelynek tudomásul vételét a felperes külön okirat aláírásával igazolta, további rendelkezéseket is tartalmaz az árfolyammal kapcsolatban.

Az alperes a kölcsönösszeg folyósításakor és a havi törlesztőrészletekkel kapcsolatos elszámolása során egyaránt az árfolyam használatra irányadó szerződéses rendelkezések szerint, szerződésszerűen az irányt adó jogszabályoknak megfelelően járt el.

Álláspontja szerint a kölcsönszerződés rendelkezései mindenben megfelelnek a Kúria 6/2013. Polgári Jogegységi Határozatában foglaltaknak, továbbá nem hagyható figyelmen kívül, hogy a szerződő felek kifejezetten abban állapodtak meg, a szerződésben, hogy a törlesztési tervet a szerződés részévé teszik.

Nem vitás, hogy a törlesztési terv a kölcsönszerződés aláírásakor még nem állt rendelkezésére, azt az alperes a kölcsönösszeg folyósításakor tudta elkészíteni, hiszen a kölcsönösszeg svájci frank összegének meghatározásához elengedhetetlen a folyósítás időpontjában érvényes árfolyam ismerete.

A szerződéskötés időpontjában egy későbbi időpontban érvényes árfolyam nyilvánvalóan nem lehet ismert, azaz a szerződéskötés időpontjában sem a hitelező, sem az adós nem volt annak az ismeretnek a birtokában, hogy egy későbbi időpontban milyen árfolyamon jegyzik majd a svájci frankot a forinthoz képest.

Álláspontja szerint ez a szerződéskötési technika, amely során először a kölcsön forintösszege kerül meghatározásra, nem ellentétes a jogszabállyal, illetve tisztességtelennek sem minősül, hiszen a kölcsönszerződés egyértelmű rendelkezéseket tartalmaz az alkalmazandó árfolyamokkal kapcsolatban, amelyek alapján már a szerződéskötést megelőzően világos és egyértelmű volt, hogy milyen árfolyamok figyelembe vételével kerül sor a kölcsönösszeg svájci frankban történő nyilvántartására, és a törlesztőrészletek forint összegének kiszámítására.

A kölcsönszerződés elválaszthatatlan részét képező törlesztési terv tartalmazza a folyósítás időpontját (2008. október 6.), a kölcsönösszeget forintban (3.550.000,- Ft) és svájci frankban (23.084,93 CHF) egyaránt kifejezve, valamint tartalmazza a svájci frankban nyilvántartott kölcsönösszeg kiszámítása során alkalmazott folyósítási (vételi) árfolyamot, továbbá az aktuális törlesztési (eladási) árfolyamot egyaránt.

A törlesztési terv nem az alperes egyoldalú nyilatkozata, hanem a szerződés része, a kölcsönszerződés pedig tartalmazza annak tárgyát a Hpt 213. § (1) bekezdés a) pontjának megfelelően, amelyre tekintettel az elsőfokú bírósági ítélet jogszabálysértő.

A szerződéskötéskor hatályos Hpt. 213. § (1) bekezdés e) pontjával kapcsolatban rámutatott arra, hogy a szerződés általános feltételeinek 3.1. pontja szerint a kölcsöntörlesztés kezdő időpontja a folyósítás napját követő hónap azonos napja, ennek hiányában a hónap utolsó napja.

A törlesztési terv alapján a kölcsön folyósítására 2008. október 6. napján került sor, amelyre tekintettel a havi törlesztő részletek minden hónap 6. napján váltak esedékessé, amelyet maga a törlesztési terv is rögzít (esedékesség dátuma).

A felek kölcsönös egybehangzó akaratnyilatkozata által a szerződés részévé vált a törlesztési terv és a szerződés általános feltételeit tartalma szerint a kölcsönszerződés tartalmazza a törlesztő részletek esedékességének dátumát is.

A felperes fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú ítélet helyben hagyását és alperes perköltségben való marasztalását kérte.

Arra hivatkozott, hogy a 6/2013. PJE határozat terminológiáját alkalmazva a külföldi fizető eszköz a perbeli esetben CHF, az a kirovó pénznem, amelyben a Ptk. 523. § (1) bekezdése szerinti kötelezettségét az adósnak teljesítenie kell.

A peres felek szolgáltatása együttesen képezi a szerződés tárgyát. A szerződés tárgyának a fogyasztási lakossági kölcsönszerződésekben az akkor hatályos Hpt. 213. § (1) bekezdés a) pontja értelmében egyértelműen meghatározottnak kell lenni, ennek hiányában a szerződés semmis.

A szerződés tárgyát adott esetben az adós tartozását rögzítő kiróvó pénznemben kifejezett összeget a szerződésben többféleképpen is meg lehet állapítani. A legkézenfekvőbb, ha a szerződés tartalmazza azt a nyilvántartási pénznemben kifejezett összeget, amelyben az adós tartozása fennáll, amely egyben meghatározza a törlesztőrészletek összegét is.

A tartozás összegének meghatározása ettől eltérő módszerrel is lehetséges, ehhez az szükséges, hogy a szerződésnek tartalmaznia kell azt a devizanemet, amelyben a tartozást az alperes nyilvántartja. Adott esetben ez a feltétel teljesül, megállapítható, hogy ez a deviza pénznem a CHF. Fel kell tüntetni továbbá a pénzintézetet is, amelynek árfolyama alkalmazásával kell a tartozás összegét megállapítani. Ez a feltétel szintén teljesül, hiszen a szerződés mellékletében megállapítható, hogy ez a hitelintézet a Bank.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!