Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21326/2010/5. számú határozata szerződésszegés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 112. §, 200. §, 319. §, 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 62. §] Bírók: Kollár Márta, Puskás Péter, Tamáné dr. Nagy Erzsébet

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.631894/2005/64., Fővárosi Ítélőtábla Pf.21049/2009/3., *Kúria Pfv.21326/2010/5.*

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA

mint felülvizsgálati bíróság

Pfv.VI.21.326/2010/5.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a Papp Gábor Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Sztanó Judit ügyvéd által képviselt I.r. és II.r. felpereseknek a végelszámoló által képviselt I.r. és a dr. Korecz Zoltán ügyvéd által képviselt II.r. alperesek ellen szerződésszegés iránt a Fővárosi Bíróságnál 3.Kp.631.894/2005. szám alatt folyamatban lévő ügyében meghozott és másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla 6.Pf.21.049/2009/3. számú részítéletével befejezett részében a jogerős részítélet ellen a felperesek által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

r é s z í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős részítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felpereseket, hogy 15 napon belül fizessenek meg a II.r. alperes részére 30 000 (harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

I n d o k o l á s :

A felperesek a 2005. március 18-án kelt szerződéssel eladták az I.r. alperesnek a közös tulajdonukban álló X/0/A/1-/2-/3-/4-/5-/6-/7-/8. hrsz. alatti ingatlanokat - azaz az Y hrsz. alatti társasházat, amely a felépítmény lebontásával megszűnt - összesen 62 823 000 forint vételár fejében. Az eladók - abból a célból, hogy az ingatlanra társasház felépítéséhez az I.r. alperes kölcsönt tudjon felvenni - a vételár kifizetésének időpontjától függetlenül hozzájárulásukat adták a vevő tulajdonjoga ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzéséhez. Az I.r. alperes a vételárból összesen 8 500 000 forintot fizetett ki, majd tulajdonjogát a földhivatal a 2005. május 10-én kelt 131024/2/2005/05.04.04. számú határozattal bejegyezte az ingatlan-nyilvántartásba.

Az I.r. alperes 2005. május 10-én 39 000 000 forint hitelt vett fel a II.r. alperestől, amelynek biztosítására a hitelező javára jelzálogjogot alapítottak a perbeli ingatlanra. A II.r. alperes a kölcsön összegét 2005. május 12-én adta át az I.r. alperesnek, ezen a napon szerződésüket közjegyzői okiratba foglalták, amelyben az I.r. alperes a jelzálogjogon kívül a hitelező részére a perbeli ingatlanra vételi jogot is engedélyezett. A földhivatal a 173102/1/2005/05.05.11. számú határozatával bejegyezte a II.r. alperes javára a perbeli ingatlanra a jelzálogjogot és vételi jogot.

Az I.r. alperes további vételárrészleteket nem fizetett a felpereseknek, a társasházat sem építette meg, a felperesek ezért 2005. szeptember 14-én felszólították szerződéses kötelezettségei teljesítésére, majd 2005. szeptember 15-én kérték a földhivataltól tulajdonjoguk visszajegyzését és a II.r. alperes javára szóló jogosultságok törlését, az adásvételi szerződéstől pedig elálltak. A földhivatal a felperesek kérelmét jogerős határozatával elutasította.

A felperesek keresetükben kérték az adásvételi szerződéstől való elállásuk folytán az eredeti állapot helyreállítását és tulajdonjoguk visszajegyzését az ingatlanra, továbbá a II.r. alperes javára bejegyzett jogosultságok törlését. Kérték annak megállapítását, hogy az alperesek között 2005. május 10-én létrejött kölcsönszerződés abban a részében, amelyben az I.r. alperes jelzálogjogot és vételi jogot engedélyezett a perbeli ingatlanra a II.r. alperes részére, a Ptk. 112. §-ának (1) bekezdése és 200. §-ának (2) bekezdése alapján semmis és kérték az eredeti állapot helyreállítását a II.r. alperes javára bejegyzett jogosultságok törlésével és a II.r. alperes kötelezését mindezek tűrésére. Álláspontjuk szerint az által, hogy elállásukkal az adásvételi szerződés a megkötésének időpontjára visszamenőleges hatállyal szűnt meg, az I.r. alperesnek nem állt fenn rendelkezési joga az ingatlanon, így a II.r. alperessel kötött szerződése semmis. Hivatkoztak továbbá a szerződés semmisségére azért is, mert az a jóerkölcsbe ütközik, ugyanis az I.r. alperes a vételárat nem fizette ki a kölcsönként megkapott összegből, nem is állt szándékában annak teljesítése, a II.r. alperes pedig tudomással bírt a vételár kifizetésének elmaradásáról. Az alperesek rosszhiszeműsége folytán természetbeni kártérítésként is kérték az eredeti állapot helyreállítását.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Az I.r. alperes hivatkozott arra, hogy a felperesek tudtak a hitelfelvételről, amelyre az építkezés lefolytatásához volt szükség. A II.r. alperes előadta, hogy az ingatlan-nyilvántartásban bízva, jóhiszeműen, ellenérték fejében szerzett az ingatlanon jogosultságot, míg a felperesek I.r. alperessel szembeni igényéről nem volt tudomása.

Az elsőfokú bíróság részítéletével a felpereseknek az I. és II.r. alperesek között 2005. május 10-én létrejött kölcsönszerződése érvénytelenségének a megállapítására irányuló kereseti kérelmeit elutasította. A felperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság részítéletét helyes indokai alapján helybenhagyta.

A jogerős részítélet indokolása szerint az adásvételi szerződésben a felperesek azt megelőzően hozzájárultak az I.r. alperes tulajdonjogának a bejegyzéséhez, hogy a vevő a szerződésben vállalt kötelezettségeit teljesítette volna. A tulajdonjog-változás bejegyzéséhez szükséges engedélyt tehát a felperesek megadták, így az I.r. alperes tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre került, ezáltal az ingatlannak tulajdonosává vált és azon rendelkezési jogot szerzett.

A felperesek elállása az adásvételi szerződést felbontotta ugyan, de a tulajdon átruházását nem tette meg nem történtté, hanem csak kötelezettséget keletkeztetett a felbontott szerződés alapján teljesített szolgáltatások visszaszolgáltatására, amelynek eredményeként az eladó az átruházott dolgon ismét tulajdont szerezhetett. Az I.r. alperest ezért mindaddig tulajdonosnak kellett tekinteni, amíg az ingatlan-nyilvántartás őt ilyen módon tüntette fel. A II.r. alperes jogosultságait az ingatlan-nyilvántartásban bízva, ellenérték fejében szerezte, ezért azok törlésének nincs helye, jogszerzésekor a felperesek még az elállási nyilatkozatukat sem közölték vele.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!