Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Miskolci Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.300/2018/3. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [2012. évi I. törvény (Mt.) 82. §, 84. §, 173. §, 209. §]

Kapcsolódó határozatok:

*Miskolci Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.300/2018/3.*, Miskolci Törvényszék Mf.21826/2018/3., Kúria Mfv.10171/2019/5. (BH 2020.5.156), 3026/2021. (I. 28.) AB végzés

***********

... Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

ügyszám szám

A ... Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság felperesi jogi képviselő neve (felperesi jogi képviselő címe szám alatti székhelyű) ügyvéd által képviselt felperes neve (felperes címe szám alatti lakos) felperesnek - alperesi jogi képviselő neve (székhely: ... szám, levelezési cím: ... szám) ügyvéd által képviselt alperes neve (alperes címe szám alatti székhelyű) alperes ellen munkaviszony jogellenes megszüntetésének megállapítása iránti perében a 2018. november 8. napján megtartott tárgyaláson meghozta és nyilvánosan kihirdette az alábbi

í t é l e t e t:

A bíróság kötelezi alperest 15 napon belül fizessen meg felperesnek 500.000.- (azaz ötszázezer) forintot a munkaviszony jogellenes megszüntetésének jogkövetkezményeként, valamint 100.000.-(azaz egyszáz-ezer) forintot I-II. fokú és felülvizsgálati eljárás miatti perköltséget.

Ezt meghaladóan a keresetet elutasítja.

Kötelezi a bíróság felperest a Nemzeti Adó és Vámhivatal felhívására, az ott megjelölt időben és módon fizessen meg 100.000.- ( azaz egyszáz-ezer )forint eljárási illetéket.

Az eljárás során felmerült 384.000.- ( azaz háromszáznyolcvan-négyezer ) forint I-II. fokú, valamint felülvizsgálati eljárási illetéket alperes helyett az állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított tizenöt napon belül a ... Törvényszékhez címzett, de a ... Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon három egyező példányban benyújtható fellebbezésnek van helye.

A fellebbezést a törvényszék tárgyaláson kívül bírálja el, amennyiben a fellebbezés csak az eljárási illeték, perköltség mértéke, viselése, vagy az ítélet indokolása ellen irányul, de a fél tárgyalás tartását kérheti.

A fellebbezést a törvényszék akkor is tárgyaláson kívül bírálja el, ha megítélése szerint - tekintettel a fellebbezési (csatlakozó fellebbezési) kérelemre, illetve fellebbezési ellenkérelemben foglaltakra - az ügy eldöntése tárgyaláson kívül is lehetséges.

A fellebbezést minden más esetben is tárgyaláson kívül bírálja el a törvényszék, a fellebbezési határidő lejárta előtt a peres felek által előterjesztett közös kérelem alapján.

I n d o k o l á s

A bíróság a felperes keresetlevele, a munkaszerződés, a ... Megyei Önkormányzat Közgyűlésének a munkaviszony visszahívással történő megszüntetéséről szóló ... számú határozata, az alperes ellenkérelme és beadványai, a felperes beadványai és annak mellékletei, a peres felek személyes nyilatkozatai, a ... Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság ügyszám 1. és ügyszám 2. sz. előzményi per iratanyaga, a ... Törvényszék ügyszám 3 számú másodfokú közbenső ítélete, a ... Ítélőtábla ügyszám 4 számú végzése, a Kúria ügyszám 5 számú közbenső ítélete, valamint az eljárás egyéb adatai alapján a következő tényállást állapította meg:

Alperes a ... Megyei Önkormányzat 100%-os tulajdonában álló egyszemélyes gazdasági társasága. A ... Megyei Önkormányzat Közgyűlése a 2015. február 12. napján megtartott ülésén a ... határozattal 2015. február 12. napjától határozatlan időre a felperest választotta meg az alperesi társaság ügyvezetőjének. Felperes e tevékenységét 2015. február 12. napjától 2015. február 28. napjáig megbízási jogviszony, 2015. március 01. napjától munkaviszony keretében látta el. A közgyűlés a felperes díjazását havi bruttó 500.000.- forint megbízási díj, illetve munkabér összegben állapította meg.

A munkaszerződés 3.1. pontja értelmében a felperes munkaviszonyára a Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 208-211. §-ai, vagyis a vezető állású munkavállalókra vonatkozó rendelkezések irányadóak. A 3.2. pont szerint a munkáltatói jogokat a ... Megyei Önkormányzat Közgyűlése és az elnök gyakorolja, az ügyvezető megválasztása, visszahívása, és díjazásának megállapítása a ... Megyei Önkormányzat kizárólagos hatáskörébe tartozik.

A munkaszerződés 11.1. pontja alapján a felperes munkaviszonyának megszüntetésére az Mt.-ben, a Ptk.-ban és a munkaszerződésben rögzített rendelkezések az irányadók.

A munkaszerződés 11.2. pontja szerint a munkáltató a munkavállalót az ügyvezetői tisztségéből bármikor azonnali hatállyal visszahívhatja, amely egyben a munkaviszonyának megszüntetését is eredményezi. A munkáltató a visszahívást nem köteles indokolni.

A ... Megyei Önkormányzat Közgyűlése a 2016. április 28. napján megtartott zárt ülésén meghozta a ... határozatát, amelyben a felperes munkaviszonyát visszahívással 2016. április 30. napjával indokolás nélkül megszüntette. A ... Megyei Önkormányzat Közgyűlésének Elnöke a 2016. április 28. napján kelt levelében a felperest a fenti döntésről tájékoztatta és a határozat másolatát is megküldte a részére.

Felperes a ... Megyei Önkormányzat Közgyűlésének a ... határozatát közigazgatási eljárás keretében nem támadta.

Felperes 2016. május 22. napján - a törvényes határidőn belül - keresettel fordult a bírósághoz, amelyben kérte a munkaviszonya megszüntetésének érvénytelenítését és az ügyvezetői tisztségbe történő visszahelyezését. Keresetében elsődlegesen arra hivatkozott, hogy a közgyűlés elnöke őt zaklatta, megsértette az egyenlő bánásmód követelményét és a döntés előtt megtévesztette a közgyűlés tagjait.

Felperes több alkalommal is módosította a keresetét, először a munkaviszonyának a helyreállítását kérte, majd a személyiségi jogainak a megsértésére figyelemmel 12 havi távolléti díjnak megfelelő általános kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Felperes az ügyszám 1. számú perben, a 2016. november 08. napján megtartott tárgyaláson a korábbi kereseti kérelmeit visszavonva az egyhavi távolléti díj összegének megfelelő, bruttó 500.000.- forint átalány-kártérítés megfizetésére kérte kötelezni alperest. Felperes az ügyszám 1/17. sorszám alatti beadványában ismételten módosította a keresetet, amely végső formájában az elmaradt jövedelem jogcímén egyhavi távolléti díj és ezen felül általános kártérítésként 12 havi távolléti díj, összesen 6.000.000.- forint megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Felperes a kárigénnyel összefüggésben hivatkozott az Mt. 82. § (2) bekezdésére, a 167. § (1) bekezdésére és a 173. § (2) bekezdésére. Álláspontja szerint általános kártérítés azért illeti meg a felperest, mert az őt ért hátrányok nem összegszerűsíthetőek, a hátrányok pedig abból fakadnak, hogy a munkaviszony megszüntetése találgatásokra adott okot a felperes környezetében, ami az ő jó hírnevét rombolta és ezáltal az egészségi állapota is megromlott.

Felperes a munkaviszony megszüntetését egyrészt amiatt tartotta jogszabálysértőnek, hogy a munkaviszony megszüntetése az eljárási rend megsértése miatt tekinthető jogellenesnek, mivel a megyei közgyűlés zárt ülést kizárólag a döntéssel érintett személy, azaz jelen esetben a felperes kérelmére tarthatott volna, az ülésnek a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 46. § (1) bekezdése értelmében nyilvánosnak kellett volna lennie. A zárt ülés ahhoz vezetett, hogy sérült az egyenlő bánásmód elve és a rendeltetésszerű joggyakorlás követelménye, mivel a felperes nem tudta előadni az észrevételeit és nem tudta kifejezni az aggályait a belső ellenőrzés megállapításaival, valamint az őt ért fenyegetésekkel kapcsolatosan. Másrészt a munkaviszony megszüntetését azért tartotta jogellenesnek, mivel a közgyűlés elnöke az ülésen azzal indokolta a felperes visszahívását, hogy a projektek már befejeződtek, kifutottak. Ez a felperes szerint egy hamis, valótlan indok volt, amivel a szavazás előtt megtévesztették és félrevezették a közgyűlés tagjait, holott a visszahívásának feltételezhetően az volt a valós indoka, hogy a belső ellenőrzés szerint rosszul végezte el a munkáját. Felperes ezen körülmények alátámasztására indítványozta a közgyűlés tagjainak tanúként történő meghallgatását és a belső ellenőrzésről készült ügyvédi feljegyzés okirati bizonyítékként történő figyelembevételét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!