Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Pf.20258/2019/6. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2013. évi CCXL. törvény (Bv. tv.) 118. §, (1) bek., 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. §, (2) bek., 2:43. §, 2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 383. §, (2) bek., 386. §, (4) bek.] Bírók: Bálind Attila, Bánfalvi-Bottyán Csilla, Szeghő Katalin

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.I.20.258/2019/6. szám

A Szegedi Ítélőtábla a pártfogó ügyvéd neve (címe) által képviselt felperes neve (tartózkodási helye) felperesnek - a dr. Gyenge Zoltán ügyvéd által képviselt alperes neve (címe) szám alatti székhelyű alperes ellen személyiségi jogsértés megállapítása és egyéb iránt indított perében a Szegedi Törvényszék 2019. március 28. napján kelt 1.P.21.548/2018/15. sorszámú ítélete ellen a felperes által 17. sorszámon előterjesztett fellebbezés alapján lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A feljegyzett 63 840 (hatvanháromezer-nyolcszáznegyven) forint fellebbezési eljárási illeték az állam terhén marad.

A felperest a másodfokú eljárásban képviselő pártfogó ügyvéd díját a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S

A felperes az alperesi büntetés-végrehajtási intézetben tölti szabadságvesztés büntetését. Az elhelyezését biztosító 127. zárka egy felújított, két lakóegységes helyiség, amelyben lakórészenként három fogvatartott került elhelyezésre, akik számára lakórészenként egy-egy tv-készülék biztosított.

A felperes lakóegységében korábban két fogvatartott, köztük a felperes az alperes engedélyével saját tulajdonú tv-készüléket használt. Az alperes 2018. június hónapban biztonsági, illetve büntetés-végrehajtási okokból azon zárkákból, ahol több tv-készülék volt, elrendelte elsősorban a saját tulajdonúak kivételét. A felperes kérésére az általa használt lakóegységben a saját tulajdonát képező készüléket hagyta meg, amely így mint egyedüli készülék "zárkatévé" lett, ezért az a továbbiakban a zárkatársak közös használatára szolgált.

A felperes módosított keresetében annak megállapítását kérte, az alperes azzal, hogy a saját tulajdonú, engedéllyel magánál tartott tv-készülék birtoklásától önkényesen és kényszerítő ok nélkül megfosztotta, megsértette személyiségi jogait, nevezetesen a tanuláshoz, a művelődéshez, a szabadidő hasznos eltöltéséhez, illetve az aktuális információk, hírek megismeréséhez való jogát. Kérte ezért a jogsértéssel érintett - 2018. június 7-től 2018. december 27. napja közötti - időszakra napi 1000 forint, azaz összesen 198 000 forint összegű sérelemdíj megfizetésére kötelezni az alperest. Keresete jogalapjaként a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. § (1) és (2) bekezdését, 2:51. § (1) és (2) bekezdését, valamint 2:52. § (1), (2) és (3) bekezdését jelölte meg. Jogi érvelésében - a 2013. évi CCXL. törvény (Bv.tv.) 129. § (1) bekezdésében, 9. § (2) bekezdésében, 83. § (8) bekezdésében, 118. § (1) és (2) bekezdésében, a Ptk. 1:5. § (1) bekezdésében, valamint a 16/2014. (XII. 19.) IM rendelet 1. sz. melléklet 6.2. pontjában foglaltakra utalva - kifejtette, elsősorban a bv-intézet által biztosított tv-készülék tartható birtokban, ha viszont a bv-intézet ezt nem tudja biztosítani, megnyílik a lehetőség saját tulajdonú tv használatára. Álláspontja szerint annak következtében, hogy az alperes ezt nem biztosította számára, emberi személyisége nem bontakozhatott ki, hiszen azáltal, hogy a tv-készülékének nem kizárólagos használója, nem a saját döntése szerint kiválasztott műsorokat nézheti, ezért nem gyakorolhatja a tanuláshoz, művelődéshez való jogát, emellett az alperes a kifogásolt intézkedésével elzárta őt a hírek megismerésének lehetőségétől, a szabadidő hasznos eltöltésétől.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Vitatta, hogy a felperes által hivatkozott alapjogok személyiségi jognak minősülnének. Hangsúlyozta továbbá, a jogalkotó a saját tulajdonú tárgyak fogvatartottaknál tartható körének meghatározása és korlátozása tekintetében a bv-intézet parancsnokának biztosít diszkrecionális jogkört. Állította, a perbeli esetben az intézkedés meghozatalára nem önkényesen, hanem biztonsági, illetőleg büntetés-végrehajtási okokból került sor. Az Alaptörvény I. cikk (3) bekezdésében foglaltakra utalva kifejtette, a kiszabott büntetés végrehajtásához korlátozni kell a bűncselekmény elkövetőinek személyes szabadságát, a személyes szabadság korlátozásából pedig az egyénre nézve egyéb korlátok is következnek. Ilyen jellegű korlátnak minősítette, hogy az elítélt a zárkában - a házirendben lefektetett részletszabályoknak megfelelően - milyen dolgokat tarthat magánál.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Határozatának indokolása szerint a felperes által hivatkozott alapjogok nem minősülnek személyiségi jognak, így megsértésük esetére a Ptk. személyiségvédelmi szankciórendszere nem alkalmazható. Ugyanakkor eltérő álláspont elfogadása esetén sem találta a keresetet megalapozottnak. A Ptk. 2:42. § (1) és (2) bekezdéséből kiindulva rámutatott, a Bv.tv. 118. § (1) bekezdése szerint a szabadságvesztés végrehajtása alatt az elítélt köteles tűrni a személyi szabadság elvesztéséből adódóan egyes alapvető jogainak és a jogszabályok által biztosított egyéb jogosultságainak a szüneteltetését, korlátozását vagy módosulását. Kiemelte, a saját tulajdonú tv-készülék használatáról az alperes jogszabályi felhatalmazás alapján döntött, ez pedig az alperesi magatartás jogellenességét kizárja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!