Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Pf.20110/2018/5. számú határozata sérelemdíj tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, (1) bek., 2013. évi V. törvény (Ptk.) 1:4. §, (1) bek., 2:43. §, b) pont, 2:45. §, 2:52. §, (3) bek.] Bírók: Bálind Attila, Kiss Gabriella, Némethné dr. Suták Anikó

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.I.20.110/2018/5.szám

A Szegedi Ítélőtábla a dr. Halászi György ügyvéd által képviselt felperes neve (címe) szám alatti lakos felperesnek - a dr. Kármán Judit ügyvéd által képviselt alperes neve(címe) szám alatti lakos alperes ellen sérelemdíj megfizetése iránt indított perében a Szolnoki Törvényszék 2017. december 13. napján kelt 6.P.21.465/2016/27. számú ítélete ellen az alperes részéről 28. és 30. sorszám alatt előterjesztett fellebbezések folytán lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T:

Az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 10.000,- (Tízezer) Ft másodfokú eljárási költséget.

A felperest 28.000,- (Huszonnyolcezer) Ft le nem rótt csatlakozó fellebbezési eljárási illeték, az alperest 24.000,- (Huszonnégyezer) Ft le nem rótt fellebbezési eljárási illeték megfizetésére kötelezi - külön felhívásra - az államnak.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S

A peres felek 2006 őszétől 2014 november végéig élettársi kapcsolatban éltek.

A felperes még az alperessel fennállt kapcsolata alatt, 2014 őszén megismerkedett (perben nem álló személy neve)-vel akivel a következő évben élettársi kapcsolatot létesített. Az alperes már ősszel gyanakodott, hogy a felperesnek külső kapcsolata van.

Az alperes 2014. október 30-án gépjármű szolgáltatási és rendszerbelépési szerződést kötött a (B) Zrt.-vel. A cég vállalta, hogy az érintett - a megrendelő tulajdonában vagy üzemeltetésében lévő - gépjármű GPS védelmi rendszerének jelzéseit folyamatosan, napi 24 órában fogadja, regisztrálja és a beérkező jelzésekre a szerződés szerinti intézkedéseket megteszi. A szolgáltatás magában foglalta egy helyzetmeghatározó eszköz beszerelését is, mely egy szoftver segítségével számítógépre, illetve mobiltelefonra ad jelzést, amiből megállapítható a gépkocsi tartózkodási helye és követhető mozgásának útvonala. Az alperes a riasztó berendezést és helyzetmeghatározót beszereltette a felperes által használt, az életközösség alatt közösen vásárolt (X) forgalmi rendszámú gépjárműbe úgy, hogy arról élettársának nem volt tudomása. Ettől kezdődően az alperes követhette a gépkocsi mozgását a mobiltelefonjára küldött jelzések révén.

A felperes 2014 novemberében az alperestől elköltözött.

A 2014 novembere és 2015 március vége közötti időszakban a felperes többször észlelte, hogy az alperes a gépkocsiját követi, váratlanul megjelenik olyan helyeken, ahol éppen tartózkodik, ami nagyon zavarta.

2015 márciusában a felperes és (perben nem álló személy neve) gépkocsit cseréltek. (perben nem álló személy neve)-nek ekkor feltűnt, hogy a ... típusú gépjárműből bizonyos vezetékeket kihúztak, ezért megbontotta a középső konzolt és észrevette a beszerelt nyomkövetőt. A készüléket hatástalanította és értesítette a felperest.

A felperes a perrel érintett időszakban a (C) Kft.-nél dolgozott, ahová az alperes, aki mezőgazdasági vállalkozó a felek kapcsolata alatt és azután is bejárt, telephelyére terményt is szállított. Beszélt kapcsolatuk válságáról, mikénti alakulásáról. A munkatársak erről a felperes közléseiből is tudomást szereztek. Mivel a felperes számára kényelmetlen volt az alperes jelenléte, munkáltatója megkérte, hogy a későbbiekben oda ne járjon be.

A felperes módosított keresetében kérte, a bíróság állapítsa meg, hogy az alperes megsértette a magánélethez és a jóhírnévhez fűződő személyiségi jogait és kötelezze 1.000.000,- Ft sérelemdíj megfizetésére. Arra hivatkozott, hogy az alperes a tudta nélkül a gépkocsijába nyomkövetőt szereltetett, majd rendszeresen követte, váratlan helyeken bukkant fel, emiatt a betegség szintjét elérő félelemérzete alakult ki. Állította továbbá, hogy az alperes őt a munkahelyén a becsületét, jóhírnevét sértő kifejezésekkel illette.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Előadása szerint élettársi kapcsolatuk 2015 márciusáig tartott és a felperesnek a nyomkövető beszereléséről tudomása volt, ahhoz hozzájárult. Hangsúlyozta, a nyomkövetőt kizárólag vagyonvédelmi okból használta. Állította továbbá, hogy a felperes volt az, aki munkatársainak, ismerőseinek kapcsolatuk válságáról beszámolt és őt negatív jelzővel illette.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, az alperes azon magatartásával, hogy a felperes által használt személygépkocsiba GPS alapú gépjárművédelmi és nyomkövető eszközt építtetett be és annak révén több hónapig követte a felperes mozgását, megsértette a magánélethez fűződő személyiségi jogát. Kötelezte az alperest, fizessen meg a felperesnek 300.000,- Ft sérelemdíjat. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Határozatának indokolásában kifejtette, a Ptk. 2:43. § b) pontja nevesíti a személyes szabadság, a magánélet, a magánlakás sérthetetlenségét, míg d) pontja a becsülethez és jóhírnévhez fűződő jogokat, mely személyiségi jogok abszolút szerkezetűek, tehát azokat mindenki köteles tiszteletben tartani. A személyiségi jogot sértő magatartások jogellenesek, kivéve, ha jogellenességet kizáró ok valósul meg. Úgy értékelte, az alperes azon magatartásával, hogy a nyomkövető perbeli eszközt a felperes gépjárművébe beszereltette és segítségével ellenőrizte a felperes mozgását, megsértette a Ptk. 2:43. § b) pontjában nevesített személyiségi jogát. Ezért a jogsértés objektív szankciójaként a jogsértést megállapította és az alperest jogsértés súlyával és az okozott sérelemmel arányban 300.000,- Ft összegű sérelemdíj megfizetésére kötelezte. Nem találta bizonyítottnak viszont a felperes jóhírnevének alperes általi megsértését. A lefolytatott bizonyítási eljárás alapján arra a megállapításra jutott, hogy az alperes ezt megvalósító állításokat nem tett, így a kereset evonatkozásban alaptalan.

Az elsőfokú ítélettel szemben az alperes terjesztett elő fellebbezést, melyben annak részbeni megváltoztatását és a kereset teljes elutasítását kérte. Állította, a felperes által használt gépjárműbe a helyzetmeghatározót a riasztó hiánya miatt, kizárólag vagyonvédelmi célból szereltette be, amiről a felperes tudott, így jogsértést nem valósított meg. Kiemelte, a beleegyezés megtörténtét igazolja, hogy a jármű javíttatását ő intézte és arról a felperesnek is tudomása volt. Arra az esetre, ha az ítélőtábla a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a személyiségi jogsértést megalapozottnak találná, a sérelemdíj leszállítását kérte eltúlzott mértéke miatt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!