Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2002.693 Ha a szakszervezettel kötött bérfejlesztési megállapodás érvénytelennek bizonyult, az ennek alapján kifizetett összeg visszajár a munkáltatónak, amely igény beszámítás útján is érvényesíthető [Mt. 164. § (4) bek.]

A felperes a keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 1999. évre vonatkozóan a 13. és 14. havi juttatás, valamint a 2000. évi 13. havi juttatás és késedelmi kamat megfizetésére.

Az alperes a követelések jogalapját nem vitatta, azonban a 2000. évre járó 13. juttatás összegébe az ugyanezen évben végrehajtott 7%-os béremelés, vagyis 18 048 forint beszámítását kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek bruttó 114 208 forintot és ennek a 2000. január 1-jétől számított késedelmi kamatát, valamint 60 423 forintot és ennek a 2000. augusztus 24-étől számított késedelmi kamatát.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezést jelentett be, amelyben az 1999. évi 13. és 14. havi juttatás tekintetében a kamatfizetés kezdő időpontjának módosítását, valamint a beszámítási kifogásának elfogadását kérte. Arra hivatkozott, hogy az alperes a szakszervezettel megállapodást kötött, miszerint a 13. és 14. havi juttatás ellentételezésére az alperes 2000. márciusától 7%-os béremelést hajt végre, a megállapodást azonban más perben a munkaügyi bíróság érvénytelennek nyilvánította és ez az ítélet jogerőre emelkedett.

A megyei bíróság ítéletében a munkaügyi bíróság ítéletének fellebbezett részét részben megváltoztatta és az alperes kamatfizetési kötelezettségét a 114 208 forint után 2000. május 26. napjától állapította meg. Egyebekben a munkaügyi bíróság ítéletének fellebbezett részét helybenhagyta. Tényként állapította meg, hogy a kollektív szerződés a 13. és 14. havi juttatások tekintetében a kifizetés időpontjára vonatkozóan rendelkezést nem tartalmazott, ezért az alperesnek a felperessel szembeni elszámolási kötelezettsége az Mt. 97. § (2) bekezdése alapján a munkaviszony megszűnésekor az utolsó munkában töltött napon keletkezett.

A beszámítási kifogással kapcsolatban megállapította, hogy a 13. havi juttatás bérjellegű juttatásnak minősül, amely a mérleg szerinti eredmény alakulásától független éves, tényleges alapbér arányos juttatás. Az Mt. 164. §-ának (4) bekezdése értelmében a munkáltató nem élhet beszámítással a levonásmentes munkabér követeléssel szemben, vagy egyébként, ha azt munkaviszonyra vonatkozó szabály tiltja. Miután munkabér jellegű juttatásról van szó, beszámításnak nincs helye.

A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében az alperes annak a hatályon kívül helyezését és beszámítási igényének helyt adó határozat hozatalát kérte. Sérelmesnek tartotta, hogy a másodfokú bíróság az Mt. 164. §-ának (4) bekezdése alapján utasította el a beszámításra vonatkozó igényt. Előadta, hogy a szakszervezettel kötött megállapodás érvényességében bízva teljesítette a 7%-os bérfejlesztést, az utóbb érvénytelennek minősített megállapodás alapján azonban az abból eredő kárának megtérítését követelheti.

A felülvizsgálati kérelem a következők szerint alapos.

A peres iratok alapján megállapítható, hogy a szakszervezeti titkár tanúként vallotta: az alperes és a szakszervezet olyan megállapodást kötött, miszerint a 13. és 14. havi illetmény kifizetését az alperes felfüggesztheti, ha 2000. március 1-jétől 7%-os alapbéremelést hajt végre. A megállapodást az alperes teljesítette, a bérfejlesztést és annak összegét a felperes nem vitatta. Nem vitatta a felperes azt sem, hogy a kérdéses megállapodás érvénytelenségét más perben a bíróság jogerősen megállapította.

A másodfokú bíróság a beszámítási kifogást az Mt. 164. §-ának (4) bekezdésére hivatkozással utasította el, mert a levonásmentes munkabérrel szemben ennek nincs helye. Ez az álláspont azonban téves, mert az alperes a beszámítást nem a levonásmentes munkabérrel szemben kérte.

A szakszervezettel kötött megállapodás tartalmát az alperes a perben igazolta, és mivel a megállapodás érvényessége megdőlt, ez vonatkozott a 7%-os bérfejlesztési ígéretre is. Erre figyelemmel az alperes részéről a felperes számára kifizetett 18 048 forint tartozatlan fizetésnek minősül, amelynek elszámolására a Ptk. 237. §-ának (1) bekezdésében foglaltak alapján - miszerint az érvénytelen szerződés esetében a szerződéskötés előtt fennálló helyzetet kell visszaállítani - az alperes jogosulttá vált. Az elszámolás módja lehet a beszámítás, amelyet munkajogi szabály a perbeli esetben nem tilt. Az eredeti állapot helyreállítása érdekében az alperesnek a felperes által sem vitatott összeg visszajár.

A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (2) bekezdése alapján a jogerős ítéletet a felülvizsgálati kérelemmel érintett részében hatályon kívül helyezte, e körben - az alperes beszámítási igényének helyt adva - módosította az elsőfokú bíróság ítéletét és ennek megfelelően rendelkezett az alperes illetékfizetési kötelezettségéről. Egyebekben a jogerős ítéletet nem érintette. (Legf. Bír. Mfv. II. 10.983/2001/4. sz.)