Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20722/2008/6. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi IV. törvény (Csjt.) 27. §, 1998. évi XI. törvény (Üt.) 27. §]

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság P.85770/2001/170., Fővárosi Törvényszék Pf.635682/2007/6., *Kúria Pfv.20722/2008/6.* (BH 2009.6.181)

***********

Pfv.II.20.722/2008/5.

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága ügyvéd által képviselt felperesnek ügyvéd által képviselt alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása és házastársi közös vagyon megosztása iránt a Pesti Központi Kerületi Bíróságon 43.P.85.770/2001. számon megindított és a Fővárosi Bíróság 50.Pf.635.682/2007/6. számú közbenső ítéletével elbírált perében az említett számú jogerős határozat ellen az alperes részéről 179. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán a 2008. november 11. napján megtartott tárgyaláson meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős közbenső ítéletet hatályában fenntartja.

I n d o k o l á s

A jogerős közbenső ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a felek 1989. április 29-én kötöttek házasságot. Utolsó közös lakásuk a házassági életközösség fennállása alatt vásárolt B., H. utcai ingatlan volt.

Az alperes 1995-1996-ban házasságon kívüli kapcsolatot létesített J. I-val, akivel jelenleg már élettársak.

A felek az alperes kezdeményezésére 1999. február 28-án "szerződés házastársi közös vagyon megosztásáról" megnevezésű szerződést kötöttek, melyet az alperes munkatársa, dr. D. P. ügyvéd készített. A szerződés értelmében a H. utcai ingatlan a felperes kizárólagos tulajdonába került a benne lévő ingóságok többségével együtt, ezen túlmenően a felperes lett a tulajdonosa egy személygépkocsinak és a devizaszámlán szereplő összegnek, az alperes kapta meg ugyanakkor a további bankszámlákon elhelyezett pénzt, illetve a különböző társasági részesedéseket (üzletrészeket, részvényeket). A szerződés aláírásánál az ügyvéd nem volt jelen, azt utólag ellenjegyezte.

A szerződés 1. pontja rögzíti, hogy a felek életközössége 1997. május 10-én megszakadt. A valóságban azonban az továbbra is fennállt, a felek közös háztartásban éltek, közösen gazdálkodtak. Az életközösség csak 1999. november 14-én, az alperes elköltözésével szűnt meg. Ekkor az alperes a B., Cs. utcai ingatlanba költözött. Az elköltözést követően, 2000. januárjában és áprilisában az alperes 5.000.000-5.000.000 forintot utalt át a felperesnek. A felek ebben az időszakban még tartották a kapcsolatot, családi eseményeken együtt vettek részt. Házasságukat a bíróság 2004. április 1-jén jogerős ítéletével bontotta fel.

A felperes 2000. október 31-én benyújtott keresetében annak megállapítását kérte, hogy az 1999. február 28-án aláírt szerződés érvénytelen és kérte a közös vagyon megosztását az életközösség megszűnésekori, 1999. november 15-i állapotnak megfelelően, a Csjt. általános szabályai szerint. Előadta, hogy az életközösség az alperes elköltözéséig, 1999. november 15-ig fennállt, ezt rögzíti a bontóperben született ítélet indokolása is. A későbbiekben arra hivatkozott, hogy az életközösség az alperes elköltözése után csak fokozatosan szűnt meg, ez a folyamat 2000. tavaszáig tartott. Az érzelmi kapcsolat fennmaradását az alperes által írt levelekkel kívánta alátámasztani. A felperes állította, hogy csak 1999. nyarán szerzett tudomást az alperes házasságon kívüli kapcsolatáról. Ha erről korábban értesül, nem kötötte volna meg a vitatott vagyonjogi szerződést. Azt egyébként is csak azért írta alá, mivel az alperes arra hivatkozott, hogy vállalkozásai pénzügyi nehézségbe kerültek és a közös vagyon megmentése érdekében szükséges a vagyon formai megosztása, egy korábbi időpont feltüntetése mellett. A felperes a szerződésben foglaltaknak nem tulajdonított jelentőséget, azt színlelt szerződésnek tekintette. A szerződést készítő ügyvédet nem ismerte, vele soha sem találkozott. A felperes azt állította, hogy a szerződés jogszabályba ütközés, illetve színleltség folytán semmis. Másodlagosan a szerződést tévedésre és megtévesztésre hivatkozva támadta meg, harmadlagos kereseti kérelmében pedig a szerződést feltűnő értékaránytalanság címén támadta. A felperes arra is hivatkozott, hogy a szerződés alaki okból is érvénytelen, mivel az ügyvédi ellenjegyzés szabálytalanul, a felek távollétében került az okiratra.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Állítása szerint az életközösség 1997. május 10-én, a szerződésben feltüntetett időpontban megszűnt. A későbbiekben azonban ezzel összefüggésben különböző nyilatkozatokat tett, eszerint a közös gazdálkodás csak a szerződéskötés napján szűnt meg. Utóbb ismételten azt adta elő, hogy 1997. májusában teljes körűen megszűnt az életközösség és csak kényszerűségből lakott továbbra is közös ingatlanban a felperessel. J. I-val 1997. májusától életközössége keletkezett, bár nem laktak együtt. Ugyanakkor rendszeresen közösen utaztak külföldre, 1998-tól együtt kerestek ingatlant. A szerződést a felperes a tényleges vagyoni helyzet ismeretében, szabad akaratából, befolyásmentesen írta alá. A megállapodás tehát érvényes, azt a Ptk. és a Csjt. rendelkezéseinek megfelelően kötötték meg. A szerződés nem volt színlelt, valamelyik fél esetleges titkos fenntartása pedig jogilag közömbös. Házastársi közös vagyont megosztó szerződés esetében annak jóerkölcsbe ütközése sem merülhet fel, a szerződés megtámadása pedig azért nem lehetséges eredményesen, mivel az arra nyitvaálló határidő már letelt.

Az alaki érvénytelenséggel összefüggésben az alperes előadta, hogy a szerződést az ügyvéd szabályszerűen ellenjegyezte, ugyanakkor az ellenjegyzésre nem is lett volna szükség, mivel a felek életközössége még a szerződéskötést megelőzően megszűnt és a Csjt. az ellenjegyzést csak a házassági életközösség fennállása alatt kötött szerződés esetében írja elő.

Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletében megállapította, hogy a felek között a házassági életközösség 1999. november 14-én szűnt meg, illetve, hogy a felek között 1999. február 28-án létrejött "szerződés házastársi közös vagyon megosztásáról" megnevezésű szerződés érvénytelen.

Az elsőfokú bíróság az élettársi kapcsolat megszűnésének időpontjára vonatkozóan széles körű bizonyítást folytatott le.

Elsősorban a felek nyilatkozataiból állapította meg, hogy a házastársi életközösség az alperes 1999. november 14-i elköltözésével szűnt csak meg, addig közös lakásban éltek és közösen gazdálkodtak. 1998-ban még közös olaszországi nyaraláson is részt vettek. Az alperes elköltözéséig nem töltötte máshol az éjszakát, és betegsége, kórházi kezelése időszakában számíthatott a felperes látogatására, gondozására. A közös lakáshasználat nem volt kényszerű együttélés, anyagi okok ugyanis nem akadályozták az alperest abban, hogy elköltözzön, ezt a per során maga is elismerte. Erre tekintettel életszerűtlen, hogy az életközösség 1997. májusi állítólagos megszűnése esetén miért várt volna az alperes az elköltözéssel két és fél évet. Az eset összes körülményét mérlegelve állapította meg tehát az elsőfokú bíróság, hogy a felek házassági életközössége csak 1999. november 14-én, az alperes elköltözésével szűnt meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!