Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2010.1.20 Az igény érvényesítésére rendelkezésre álló határidő elmulasztása miatti jogvesztés megalapozza az ügyvéd kártérítési felelősségét. A megbízott és az államigazgatási jogkörben eljáró személy kárfelelősségének eltérése [Ptk. 318. §, 339. §, Ütv. 1. §, 3. §].

A felperes 1998. szeptember 28. napján vásárolta a lízingbeadótól a Volvo FH12 megnevezésű gépjárműmet. A gépjármű eladója a V. H. Kft. volt. A jármű üzemeltetése során, 2002. június 14-én egy franciaországi szállítás közben meghibásodott és üzemképtelenné vált. A hiba megvizsgálására a felperes szakértőt kért fel. A 2002. augusztus 21. napján keletkezett szakvélemény szerint a hiba gyártási eredetű. A szakértői véleményt a felperes ettől az időponttól kezdve ismerte, így a szakértő által megállapított hibák okát is. A felperes az eladó ellen 2002. december 19-én nyújtotta be a keresetét, melyet a Pesti Központi Kerületi Bíróság az első fokon - az úgynevezett alapperben - jogerőre emelkedett 28.G.304.553/2002/22. számú ítéletével elévülés okán elutasított.

A felperes ezt követően előterjesztett keresetében 3 300 000 forint és kamatai megfizetésére kérte a fenti számú ügyben jogi képviseletét ellátó alperes kötelezését. Követelése jogalapját abban jelölte meg, hogy az alperes megszegte az Ügyvédi Törvényben előírt kötelezettségét, emiatt késte le a követelés érvényesíthetőségének határidejét. Hivatkozása szerint az alperes hibásan teljesített, az ebből eredő kára megtérítésére tartott igényt. Az alperes a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a jogvesztő határidőt az eladó elutasító válaszától számította, és vitatta a kereset összegszerűségét is.

Az elsőfokú bíróság a másodfokú bíróság által helybenhagyott ítéletével a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy a felek között 2002 augusztusában megbízási szerződés jött létre a felperesnek a V. H. Kft.-vel szembeni kártérítési igénye érvényesítésére, mely megbízás kiterjedt a peren kívüli eljárásra és a perbeli igény érvényesítésre is. Az elsőfokú bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján azt az álláspontot foglalta el, hogy az alperes nem szegte meg az Ügyvédi Törvényben előírtakat, nem tanúsított olyan felróható, szándékos vagy súlyosan gondatlan magatartást, amely a kártérítési felelősségét megalapozná. Az a magatartása tehát, hogy az alapperben eljárt bírói tanács a jogi képviselő álláspontjától eltérően ítélte meg a perindítás kezdő időpontját, nem minősül téves tájékoztatásnak. A másodfokú bíróság a helyes indokai alapján helybenhagyott elsőfokú ítélet elleni felperesi fellebbezéssel összefüggésben rámutatott arra, hogy önmagában az a körülmény, hogy az alperesi képviselő az igényérvényesítés határidejének megállapításánál nem volt összhangban a bírósági határozatban megállapított igényérvényesítési határidővel, még nem elegendő annak megállapításához, hogy az alperes a tevékenysége során a felperesnek kárt okozott. Rámutatott arra is, hogy a felperes a felmerült kárát sem igazolta.

A jogerős ítélet megváltoztatása és keresetének helytadó felülvizsgálati határozat hozatala érdekében a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, a jogalap tekintetében pedig közbenső ítélet hozatalát indítványozta. Arra hivatkozott, hogy tévedett a bíróság a kártérítési felelősség megítélésénél, mert az alperes szerződést szegett. Az alperes mint fuvarozási és szállítmányozási jogban járatos ügyvéd mulasztását és felelősségét már akkor is elismerte, amikor az alapperben a felperes képviseletében előterjesztett keresetet a bíróság elévülésre hivatkozással elutasította, hiszen még fellebbezés előterjesztését sem látta indokoltnak. A alperes további mulasztása, nevezetesen a jogvesztő határidő kezdő időpontjának helytelen kiszámítása már olyan fokú ügyvédi mulasztás, ami fegyelmi felelősség alapjául is szolgál.

Az alperes ellenkérelmében elsődlegesen a felülvizsgálati kérelem hivatalbóli elutasítását kérte, mivel a felülvizsgálati kérelemből hiányzik a jogszabályhely megjelölése. Másodlagosan a jogerős ítélet helybenhagyását indítványozta arra hivatkozva, hogy hiányoznak a kártérítési felelősség együttesen fennálló elemei. A kártérítés megállapításának a tények kirívóan okszerűtlen értékelése lehet az alapja, ami jelen esetben nem állapítható meg, a jogvesztő határidő kezdő időpontjának eltérő megállapítása ugyanis nem minősül ekként. E kérdést illetően hivatkozott a Legfelsőbb Bíróság Elvi Bírósági Határozatok 2002. számában 750. szám alatt közzétett eseti döntésére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!