Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Kbf.44/2012/8. számú határozata parancs iránti engedetlenség bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 354. §, 356. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 293. §] Bírók: Mészáros László, Ruzsás Róbert, Török Zsolt

Kapcsolódó határozatok:

Debreceni Törvényszék Kb.27/2011/8., *Fővárosi Ítélőtábla Kbf.44/2012/8.*

***********

A Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa, mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2013. év január hó 11. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t e t :

A parancs iránti engedetlenség bűntette és más bűncselekmény miatt a vádlott ellen indult büntető ügyben a Debreceni Törvényszék Katonai Tanácsa 2012. év február hó 21. napján kihirdetett KB.I.27/2011/8. számú ítéletét megváltoztatja.

A vádlottal szemben kiszabott - végrehajtásában felfüggesztett - szabadságvesztés próbaidejének tartamát 1 (egy) évre enyhíti.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

I n d o k o l á s:

A Debreceni Törvényszék Katonai Tanácsa a 2012. február 21. napján kihirdetett KB.I.27/2011/8. számú ítéletével a vádlottat bűnösnek mondta ki parancs iránti engedetlenség büntettében és szolgálati tekintély megsértésének bűntettében, ezért - halmazati büntetésül - 7 hónapi börtönre ítélte, de a szabadságvesztés végrehajtását 2 évi próbaidőre felfüggesztette. A vádlottat előzetesen mentesítette a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól, és kötelezte az eljárás során felmerült bűnügyi költség megfizetésére.

A tárgyaláson a katonai ügyész 3 napi gondolkodási időt tartott fenn, majd a törvényes határidőn belül fellebbezést jelentett be súlyosítás, katonai mellékbüntetés - várakozási idő meghosszabbítás - kiszabása végett. A vádlott és védője szintén 3 napot tartottak fenn, majd a törvényes határidőn belül a védő jelentett be fellebbezést elsősorban felmentés, másodsorban enyhítés érdekében.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a BF.494/2012/1. számú átiratában az ügyészi fellebbezést fenntartotta és indítványozta, hogy az ítélőtábla katonai tanácsa az elsőfokú bíróság ítéletét változtassa meg, a vádlottal szemben várakozási idő meghosszabbítása katonai mellékbüntetést is szabjon ki, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét hagyja helyben.

A védő a Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsánál előterjesztette fellebbezésének részletes írásbeli indokolását, melyben kifejtette azon álláspontját, hogy a 2012. január 1-én hatályba lépett Be.293.§ (3) bekezdésében írt "ismételten" kifejezés arra utalt, hogy a tanút a Be.82.§ (1) bekezdés b) pontjára vonatkozóan már a meghallgatás elején kötelezően ki kell oktatni, és azon túl akkor, ha ténylegesen felmerül annak szükségessége. Ez a kioktatás tehát minden tanú tekintetében legalább egyszeri alkalommal kötelező. Ezt a figyelmeztetést az elsőfokú bíróság csak a tanú1 esetében

tette meg, viszont az összes többi tanú tekintetében elmulasztotta. Erre figyelemmel a tanúk vallomása, bizonyítékként nem vehető figyelembe és így az elsőfokú bíróság ítéletének tényállása megalapozatlan. Hivatkozott továbbá arra, hogy az elsőfokú bíróság szükségtelenül hivatkozott a tanúk kioktatása során a mentő körülmény elhallgatásának következményeire, mert az már nem része a figyelmeztetés szövegének. Kifejtette továbbá, hogy eljárási szabályt sértett az elsőfokú bíróság, amikor az egészségügyi ok miatt távollévő tanú vallomását felolvasta. A Be.296.§ (1) bekezdés a) pontja szerint erre csak akkor van lehetőség, ha "egészségi állapotára nézve" a tárgyaláson való megjelenése aránytalan nehézséggel járna. A védői vélemény szerint ez az állapot nem feleltethető meg annak, hogy a tanú a tárgyaláson egészségügyi okból nem jelent meg. Egyébként az érintett tanú részletes kihallgatása, és az ellentétes tartalmú vallomást tett tanúkkal való szembesítése szükséges lett volna. Ennek hiányában ugyanis a tényállás felderítetlen. Általában is a tényállás megalapozatlanságát eredményezte az, hogy az elsőfokú bíróság elmulasztotta az egyes vallomások között felmerült ellentétek szembesítéssel való tisztázását. Az előzőekben foglaltakra figyelemmel a védő elsődlegesen az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezésére, és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítására tett indítvány a Be.375.§ (1) bekezdése és Be.376.§ (1) bekezdése alapján. Utalt továbbá a védő arra, hogy a vádlott terhére megállapított két bűncselekmény egyazon cselekménysor része, ezt egyébként az ítélet indokolása 5. oldal (3) bekezdése is tartalmazza. Ezért a szolgálati tekintély megsértése, a parancs iránti engedetlenségen belül értékelendő, melyre figyelemmel a Be.372.§ (1) bekezdése alapján az elsőfokú ítélet megváltoztatásának, a vádlottnak a szolgálati tekintély megsértése bűntette miatt emelt vád alóli felmentésének, és a Btk.87.§ (2) bekezdés e) pontja alapján pénzbüntetés kiszabásának van helye. Ez a másodlagos védő indítvány. Harmadsorban a katonai mellékbüntetés kiszabására irányuló ügyészi indítvány elutasítását kérte.

A védő a nyilvános ülésen megtartott perbeszédében a fellebbezésében és annak írásbeli indokolásában foglaltakat változatlanul fenntartotta, indítványait megismételte.

A vádlott az utolsó szó jogán tett nyilatkozatában csatlakozott a védője által előadottakhoz.

A katonai ügyész és a védő által bejelentettek fellebbezések folytán a Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa az elsőfokú ítéletet és az azt megelőző bírósági eljárást teljes terjedelmében felülbírálta.

A védőnek az ítélet a hatályon kívül helyezésére irányuló fellebbezése nem alapos.

A másodfokú bíróság nem értett egyet azon védői állásponttal, hogy az elsőfokú bíróság több megalapozatlanságot eredményező, vagy az eljárás lefolytatására, illetve az ítélet meghozatalára hatással lévő eljárási szabályt követett volna el. A védőnek a tanúk kioktatásával kapcsolatos hivatkozása a jogszabály téves értelmezésén alapszik. A Be.293.§ (1) bekezdésében foglaltak szerint a tanú kihallgatásának kezdetén a tanács elnöke a 85.§ (2) (3) bekezdése szerint jár el, majd ezt követően, ha a tanúvallomás tételének nincs akadálya, a tanács elnöke a tanút - a 88.§ rendelkezéseire figyelemmel - kihallgatja. A tanúként kihallgatandó sértett a kihallgatás kezdetén, ha korábban erről nem nyilatkozott a 294.§ (2) bekezdésének b) pontja szerinti nyilatkozatot is megteheti. A (2) bekezdésben foglaltak szerint a tanú kihallgatására a 290.§ (2)(3) bekezdését megfelelően kell alkalmazni. A (3) bekezdésben foglaltak szerint, ha megállapítható, hogy a tanú vallomásában a 82.§ (4) bekezdés esetét kivéve magát, vagy hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolja, a tanút a 82.§ (1) bekezdés b) pontjában meghatározottak szerint ismételten figyelmeztetni kell. A figyelmeztetést, valamint a tanúnak a figyelmeztetésre adott válaszát jegyzőkönyvbe kell venni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!