Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Zalaegerszegi Törvényszék G.40029/2014/7. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 123. §, 229. §, 260. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. §, 1993. évi XLVIII. törvény (Bt.) 3. §, 26. §] Bíró: Adorján Csaba

Kapcsolódó határozatok:

*Zalaegerszegi Törvényszék G.40029/2014/7.*, Pécsi Ítélőtábla Gf.40033/2014/15., Kúria Pfv.21002/2015/5., 3343/2017. (XII. 20.) AB határozat

***********

Zalaegerszegi Törvényszék

4.G.40.029/2014/7. szám

A Zalaegerszegi Törvényszék a ügyvezető neve ügyvezető (ügyvezető címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felpereseknek, a dr. Németh Katalin jogtanácsos (alperes címe) által képviselt alperes neve(alperes címe) alperes elleni szerződés érvénytelenségének megállapítása iránti perében az ügyben tartott nyilvános tárgyalás alapján meghozta a következő

Í T É L E T E T:

A bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy külön felhívásra a Magyar Állam javára fizessen meg 1.500.000,- Ft (azaz Egymillió-ötszázezer forint) illetéket.

Kötelezi a felperest, hogy az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 200.000,- Ft (Kettőszázezer forint) perköltséget.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt fellebbezésnek van helye, amit jogi képviselő útján kell írásban és 3 példányban a Zalaegerszegi Törvényszéken benyújtani a helység neve2i Ítélőtáblához címzetten.

Figyelmezteti a feleket, hogy a fellebbezési határidőben közösen kérhetik, hogy fellebbezésüket a helység neve2i Ítélőtábla tárgyaláson kívül bírálja el, illetve a Pp. 256/A. § (1) bekezdés b-d. pontok esetén tárgyalás tartását kérhetik.

I N D O K O L Á S :

I. A tényállás:

A felperes a "bányatelek neve1" védnevű bányatelek bányászati jogosultja, a jogosultságot 2007. július 3-án átruházással szerezte meg. Az autópálya neve Autópálya 187+485,37-206+200 km-szelvények közötti szakasza a bányatelken halad keresztül.

2002. december 4-én cég neve1., és a bányatelek bányászati jogának akkori jogosultja, a felperes neve (a továbbiakban: Szövetkezet) kártalanítási szerződést kötött, melyet a két fél 2003. január 16-án és 2003. szeptember 4-én módosított. A módosított szerződés alapján a Szövetkezet 321.712.224,- Ft kártalanításban részesült, ennek fejében hozzájárult ahhoz, hogy a helység neve1 0221/2, 0223/2, 0224/1 és 0241 hrsz. alatti ingatlanokon a bányatelek minősítés törlésre, míg a 0242 és 0250 hrsz. alatti ingatlanokon a kisajátítási tervdokumentációnak megfelelően korlátozásra kerüljön.

A bányatelken keresztezi az autópályát az alperes által építtetett, 2008. július 2-án forgalomba helyezett "3. számú keresztező külterületi mellékút" megnevezésű közlekedési létesítmény. A felperes e közlekedési létesítmény miatt az alperesnél kártalanítási igénnyel élt, melyet az alperes azzal utasított el, hogy a bányatelek korábbi jogosultja teljes körű kártalanításban részesült, egyúttal lemondott minden további kártalanításról, kártérítésről, vagy egyéb ellenértékről.

A felperes 2008. november 26-án keresetet terjesztett elő az alperes ellen 137.652.000,- Ft kártérítés, és kamata megfizetése iránt. Keresetét arra alapította, hogy az alperes a jogszabályi előírásokat megsértve elmulasztotta a mellékúttal érintett terület kivett hellyé nyilvánítási eljárásának megindítását, amely alapján a felperest kártérítés illette volna meg. A mellékút és annak védőpillére alatt ugyanis az ásványvagyon kitermelése lehetetlenné vált, a bányatelek mérete csökkent.

Az ügyben eljárt helység neve2i Ítélőtábla Gf.IV.30.160/2012/6. számú jogerős ítéletével a keresetet elutasította. Ítélete indokolásában kifejtette, hogy a perben azt kellett vizsgálni: a Szövetkezetet kártalanították-e, mert amennyiben igen, s ezáltal a jogelőd joga megszűnt, a felperes, mint a bányászati jog későbbi jogosultja további kártalanítási igénnyel nem léphet fel.

A kérdés eldöntéséhez az ítélőtábla értelmezte cég neve1. és a Szövetkezet közti megállapodást, és módosításait. Megállapította, hogy a szerződésben a Szövetkezet tudomásul vette, hogy a megjelölt ingatlanokon bányászati jogát nem gyakorolhatja, arról a kártalanítás fejében kifejezetten lemondott. A felek a kártalanítási összeget átalánynak tekintették, ami azt jelenti, hogy a 321.712.224,- Ft egyenértékű azzal a kárral, ami abból keletkezett, hogy a helység neve1 0221/2, 0223/2, 0224/1, és 0241/1 hrsz. alatti ingatlanokon a bányászati jog jogosultja a továbbiakban bányászatot nem végezhet, a 0242 és 0250 hrsz. alatti ingatlanokon pedig korlátozottan végezhet. A felperes tehát kártalanításra nem jogosult, mert bányászati jogelődje jogáról kártalanítás fejében lemondott, ezáltal bányászati jogát a felperesre sem ruházhatta át.

A felperes által indított felülvizsgálati eljárásban a Kúria 2013. szeptember 11-én a jogerős ítéletet Pfv.IV.20.19962013/5. számú ítéletével hatályában fenntartotta. Rámutatott arra, hogy a Szövetkezet a bányatelek minősítés törléséhez való hozzájárulással bányászati tevékenységéről lemondott, e szerződéses szándék vizsgálata szempontjából közömbös, hogy később a bányatelek minősítés törlésére nem került sor, nyilvánvalóan e mulasztásból eredően hagyta jóvá a helység neve2i Bányakapitányság a bányászati jog korlátozástól mentes felperesre való átruházását. Irreleváns az is, hogy a felperes esetleg a jogelőd által kötött megállapodásokról nem szerzett tudomást.

II. Pertörténet:

A felperes keresetében a 2003. január 16-án és szeptember 4-én módosított 2002. december 4. napján létrejött szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte.

Keresetét arra alapította, hogy a szerződés A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény (a továbbiakban: Bt.) 3. §-ába, illetve 26. § (11) és (14) bekezdéseibe ütközik, ezáltal a megkötésekor hatályban volt 1959. évi IV. törvény (régi Ptk.) 200. §-ának (2) bekezdése értelmében semmis.

A Bt. 3. §-ába ütközést azért állította, mert a 2002. december 4-én kötött szerződésben a Szövetkezet eladóként, az Állami cég neve1 vevőként szerepel, s amennyiben emiatt a szerződés adásvételi szerződésnek minősül, az a Bt. 3. §-ába ütközik, ugyanis a tőzegvagyon kitermelésre nem került, az állami tulajdon, afelett a két fél nem rendelkezhetett, s így kártalanításban sem állapodhatott meg.

Amennyiben viszont a szerződés kártalanítási megállapodásnak minősül, az a Bt. 26. §-ának (11) és (14) bekezdéseivel ellentétes. E rendelkezések szerint kártalanítás csak hatósági határozattal lehetséges, ha természeti, környezeti, műemléki vagy régészeti érték válik ismertté, vagy ha a bányatelek területét kivett hellyé nyilvánítják. Minthogy egyik feltétel sem következett be, és kártalanítási határozat sem született, a kártalanítási szerződés jogszabályba ütköző, semmis.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!