Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21640/2008/6. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, 206. §, 275. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §] Bírók: Bella Mária, Erményi Lajos, Uttó György

Pfv.V.21.640/2008/6.

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Dobos Béla ügyvéd (7623 Pécs, Ungvár u. 22.) által képviselt felperesnek a dr. Berethalmi Andrásné dr. Elekes Mária ügyvéd (6721 Szeged, Tisza Lajos krt. 37. I/1.) által képviselt I.r., a dr. Lázár Emőke ügyvéd (6720 Szeged, Arany János u. 14. fsz. 2.) által képviselt II.r., az Imre és Társa Ügyvédi Iroda (6722 Szeged, Nemestakács u. 12/A., ügyintéző: dr. Bugya József ügyvéd) által képviselt III.r. alperesek ellen kártérítés iránt a Csongrád Megyei Bíróság előtt 22.P.21.949/2005. szám alatt megindított és a Debreceni Ítélőtábla Pf.II.20.121/2008/11. számú ítéletével befejezett perében - amelybe az I.r. alperes pernyertességének előmozdítása érdekében beavatkozott a Magyar Ügyvédeket Biztosító és Segélyező Egyesülete (1136 Budapest, Hegedűs Gyula u. 8. IV/5.) - a felperes által 51. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán indult eljárásban - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az I., II., és a III.r. alpereseknek személyenként 40.000 (Negyvenezer) forint + áfa felülvizsgálati perköltséget.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s :

A felperes módosított keresetében 11.003.000 forint és ennek késedelmi kamata egyetemleges megfizetésére kérte az alperesek kötelezését. A kereset ténybeli alapjaként előadta, hogy 900.000 forint értékű üzletrésszel rendelkezett a G. Kereskedelmi és Szolgáltató kft-ben, amely részére 9.646.000 forint tagi kölcsönt nyújtott. 2001. február 15-én üzletrész-átruházási szerződést kötött a T.-G. Kft-vel. A szerződést a vevő képviseletében P. Zs. S. ügyvezető írta alá. A szerződéses vételár 12.000.000 forint volt, amelyből a szerződés megkötésekor a szerződésben rögzítettekkel ellentétben ténylegesen csak 1.200.000 forintot kapott meg. A II.r. alperes javaslatára a vevő ügyvezetője a III.r. alperes előtt tartozás-elismerő nyilatkozatot tett. Fedezetül édesapja budapesti ingatlanát jelölte meg. A III.r. alperes a nyilatkozatot okiratba foglalta. A közjegyzői okirat a célzott joghatás elérésére alkalmatlan volt. A tartozást nem tudta behajtani. A vevő ellen felszámolási eljárás indult. Az I. és a II.r. alperes marasztalását a megbízási szerződés megszegésével okozott kár megtérítése jogcímén kérte, a III.r. alperesét pedig közjegyzői jogkörben okozott szerződésen kívüli kártérítési követelés jogcímén.

Az I.r. alperes a követelésnek sem a jogalapját, sem az összegszerűségét nem ismerte el.

A II.r. alperes is a kereset elutasítását kérte. Állította, hogy csak a 10.800.000 forint összegű, közjegyzői okiratba foglalt követelés érvényesítése iránti végrehajtási eljárás megindítására kapott megbízást a felperestől.

A III.r. alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a felperes és közte a tartozás-elismerés kapcsán nem jött létre jogviszony. A felperes a közjegyzői eljárásban nem volt ügyfél. Igénye egy hamis tartalmú közokiraton alapul, amelyről neki nem volt tudomása.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Indokolása szerint a felperes és az I.r. alperes között a Ptk. 474. § /1/ és /2/ bekezdése szerinti megbízási jogviszony jött létre, amelyben a megbízott ügyvédi iroda képviseletében a II.r. alperes járt el. A megbízás kizárólag az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény (Ügyvédi tv.) 5. § /1/ bekezdés c/ pontja szerinti jogi tanácsadásra terjedt ki a tartozás-elismerés vonatkozásában, a képviseletre csak annyiban, hogy a II.r. alperes a felperes és a nyilatkozattevő nevében időpontot egyeztessen a III.r. alperessel. A felperes nem tudta bizonyítani, hogy a megbízási szerződés kiterjedt az üzletrész-átruházási szerződést megelőzően folyt tárgyalásokra is. A II.r. alperes a megbízási szerződés teljesítése során olyan hibát nem vétett, amely okozati összefüggésben állna a felperes kárával. Nem helytálló a felperesnek az a hivatkozása, hogy az üzletrész-átruházási szerződést nem kötötte volna meg, ha tudja, hogy nem kap fedezetet, mert a közokirat egyértelműen tartalmazza, hogy nem kívántak jelzálogjogot alapítani. A büntetőeljárásban pedig maga a felperes is elismerte, hogy az okirat tartalmával tisztában volt. A III.r. alperes eljárása megfelelt a közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény (Közjegyzői tv.) 120. § a/ - e/ pontjaiban és a 121. §-ában foglalt követelményeknek. Tanácsadási kötelezettség csak a nyilatkozatot tevő ügyfél részére terhelte és megadta azt a tájékoztatást, hogy az ingatlanra jelzálogjog nem jegyezhető be.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes fellebbezett. Kérte, hogy a másodfokú bíróság azt változtassa meg, a keresetének adjon helyt. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a bizonyítékokat a Pp. 206. §-a /1/ bekezdésébe ütköző módon mérlegelte.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Kifejtette, az elsőfokú bíróságnak a keresetet elutasító döntése helyes, az ítéleti tényállás és a kereset alaptalanságának ténybeli és jogi indokai azonban helyesbítésre szorulnak. A felperes az alperesek jogellenes magatartását abban jelölte meg, elmulasztották felhívni a figyelmét arra, hogy a közokiratba foglalt tartozás-elismerő nyilatkozat a végrehajtásra alkalmatlan. Az alperesek tagadták, hogy magatartásuk jogellenes és felróható volt, és arra is hivatkoztak, hogy a felperes kára és a magatartásuk között nincs okozati összefüggés. A kártérítés feltételei a Ptk. 339. §-ának /1/ bekezdése alapján ítélhetők meg. A felperesre hárult annak a bizonyítása, hogy kára az alperesek jogellenes magatartásával okozati összefüggésben következett be és ennek bizonyítása esetén az alperesek a felelősség alól csak akkor mentesülhetnek, ha bizonyítják, hogy az adott helyzetben általában elvárható magatartást tanusították. A felperes üzletrésze eladásáról szóló szerződéskötést hosszú folyamat előzte meg. A felperes sem állította, hogy a megállapodás megkötésében a II.r. alperes is közreműködött, a szerződést pedig bizonyítottan nem ő szerkesztette. Az elsőfokú bíróság helytállóan állapította meg, hogy a felperes és a II.r. alperes között a megbízási jogviszony csak a tartozás-elismerésre vonatkozó jogi tanácsadásra és a közjegyzővel történő időpont egyeztetésre jött létre, amit az Ügyvédi törvény 23. §-ának /2/ bekezdése nem köt írásbeliséghez. A felperes számára is akkor derült ki, hogy a vevő az aláírással egyidejűleg csak a vételár 10 %-át fizeti ki, amikor az aláírásra megjelent. A felperes nehezen alkudta ki a számára kedvező összegű vételárat, okkal nyugtalanította, hogy megkapja-e a teljes összeget, ezért biztosítékot szeretett volna. Ehhez kért jogi tanácsot a II.r. alperestől. Az elsőfokú bírósággal szemben a másodfokú bíróság nem fogadta el a II.r. alperesnek azt a védekezését, hogy a közjegyző által szerkesztett okirat tartalmáról nem volt tudomása. A II. és a III.r. alperes előtt is ismert volt a közjegyzői okirat elkészíttetésének a célja. Tisztában kellett lenniük azzal, hogy nem az adós tulajdonában lévő ingatlanra a végrehajtás közjegyzői okirat záradékolása esetén sem rendelhető el. Erről a II.r. alperes a felperest, a III.r. alperes pedig a vele ügyféli kapcsolatban álló P. Zs.-t felróhatóan nem tájékoztatta. Ezzel a II.r. alperes megsértette az Ügyvédi törvény 3. § /2/ bekezdését, a III.r. alperes pedig a Közjegyzői törvény 3. § /2/ bekezdését és a 121. §-át. Az alperesek jogellenes és felróható magatartására tekintettel szükségessé vált, hogy a bíróság a II. és a III.r. alperes jogellenes magatartása és a felperes kára közötti okozati összefüggés fennállását vizsgálja. A polgári jogi felelősség szempontjából az a releváns ok, ami a kártérítés szankciójával befolyásolható, amivel szemben a kártérítés prevenciós hatást fejthet ki. Ennek megítélése nagymértékben attól függ, hogy mennyire lehet a károsodást előre látni. A másodfokú bíróság álláspontja szerint a felperes kára bizonyosan nem következett volna be, ha a szerződést csak a teljes vételár kifizetése esetén írja alá. Az az állítása, hogy a szerződés kizárólag a közjegyzői okiratban megjelölt ingatlanfedezetre, mint a követelés behajtásának biztos forrására tekintettel írta alá, nem fogadható el. A felperes a hónapokon át tartó tárgyalások során kiharcolt vételárat a szerződés aláírásának a megtagadásával nem akarta kockáztatni. Nem állapítható meg, hogy ha megkapja azt a helyes tájékoztatást, hogy az ingatlanfedezet a kívánt joghatás kiváltására alkalmatlan, megtagadta volna a szerződés aláírását. Nem állapítható meg, hogy a felperes a szerződés aláírásának a megtagadása esetén is elérhetett volna 12 millió forint vételárat. A felperes a színlelt szerződéssel magát hozta abba a helyzetbe, hogy a tényleges vevővel szemben a sikeres igényérvényesítés bizonytalanná vált. Ez a lehetőség adott volt, azonban a felperes ezzel nem élt, a szerződéskötés körülményeit a bíróság előtt nem tárta fel, a vevővel és az okiratot szerkesztő ügyvéddel szemben nem lépett fel. A közjegyzői okirat alapján indított végrehajtás sikertelensége nincs okozati összefüggésben a II. és a III.r. alperes terhére megállapítható felróható magatartással.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!