Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Mfv.10388/2014/8. számú precedensképes határozata munkabér megfizetése tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 141. §, 142. §, 160. §] Bírók: Stark Marianna, Szolnokiné dr. Csernay Krisztina, Tánczos Rita

Mfv.II.10.388/2014/8.szám

A Kúria a dr. Gally Mihály ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Molnár Miklós Viktor Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Molnár Miklós Viktor ügyvéd) által képviselt alperes ellen munkabér megfizetése iránt a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 4.M.490/2011. szám alatt megindított és másodfokon a Budapest Környéki Törvényszék 8.Mf.23.169/2013/4. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Budapest Környéki Törvényszék 8.Mf.23.169/2013/4. számú ítéletét hatályon kívül helyezi, és a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 4.M.490/2011/28. számú ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy tizenöt nap alatt fizessen meg a felperesnek 25.000 (huszonötezer) forint együttes másodfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az államnak felhívásra 132.100 (százharminckettőezer-egyszáz) forint együttes másodfokú és felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s

A közigazgatási és munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2007. február 27-étől szeptember 11-éig állt munkaviszonyban az alperessel szigetelő munkakörben, munkáját Németországban végezte. A munkaszerződésben foglaltak szerint 75.400 forint személyi alapbérben részesült, míg a kiküldetési munkaszerződése alapján a magyarországi munkabér figyelembevétele mellett megillette a német minimálbér is. Az alperes nem fizette ki a felperes részére a 2007. április és július hónapra összesen 120.700 forint, valamint a 2007. július és augusztus hónapra összesen 2010 Euro munkabérét.

A felperes a módosított keresetében az alperest 120.000 forint és 2010 Euro munkabér, valamint ezen összegek kamatainak megfizetésére kérte kötelezni. Arra hivatkozott, hogy a 2007. áprilisi, júniusi, júliusi és augusztusi bérjegyzékeken szereplő aláírás nem tőle származik.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. A követelt összeg mértékét nem vitatta, arra hivatkozott, hogy a felperes valamennyi hónapra megkapta a munkabérét attól függetlenül, hogy a bérjegyzéken szereplő aláírás nem tőle származik.

A Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a 4.M.490/2011/28. számú ítéletével kötelezte az alperest 120.700 forint és ezen összeg 2007. augusztus 1. napjától járó kamata, valamint 2010 Euro és ezen összeg 2007. augusztus 1-től járó 4,25 %-os kamatának, valamint perköltség megfizetésére.

A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletének indokolásában a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 141. §-ának rendelkezéseire alapítva arra hivatkozott, hogy a kirendelt írásszakértői vélemény szerint a 2007. áprilisi és júniusi bérjegyzéken szereplő aláírás nagy valószínűséggel nem a felperestől származik, míg a német nyelvű bérjegyzékek közül a 2007. júliusi és augusztus hónapok aláírásai nem a felperestől származnak. A perben meghallgatott K. J. és B. I. volt alperesi munkavállalók tanúvallomásukban nem tudtak nyilatkozni a munkabér tényleges átadásáról, mert annál nem voltak jelen. B. I. a cég korábbi ügyvezetője nyilatkozatában azt állította, hogy előfordulhatott, mely szerint a munkabért más munkavállaló részére adták át, illetőleg a bérjegyzéket más írta alá. A felperes munkabéréről konkrét nyilatkozatot nem tudott tenni, csak általánosságban adta elő, hogy emlékezete szerint a kifizetések megtörténtek.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az alperes a bizonyítási teherre történt figyelmeztetése ellenére nem tudta igazolni a keresetben kért munkabérek kifizetését, ezért a módosított keresetnek helyt adott.

Az alperes fellebbezése alapján eljárt Budapest Környéki Törvényszék a 8.Mf.23.169/2013/4. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperes keresetét elutasította.

A törvényszék álláspontja szerint az elsőfokú bíróság helyesen indult ki a Pp. 164. § (1) bekezdése alapján az alperesi bizonyítási teherből, továbbá az Mt. 141. §-ának rendelkezéseiből és helytállóan tulajdonított jelentőséget a beszerzett írásszakértői véleménynek is. Az elsőfokú bíróság azonban tévedett akkor, amikor nem értékelte a perben azt a körülményt, hogy a felperes az eredeti kereseti kérelmét az eljárás során többször és lényegesen módosította, ennek pedig elfogadható magyarázatát nem adta. Megállapította, hogy a felek között fennállt viszonylag rövid időtartamú munkaviszonyból eredő igényét a felperes csaknem öt hónappal később terjesztette elő. Kereseti kérelmében először a munkaszerződése 5. pontjában meghatározott 75.400 forint összegű, úgynevezett magyarországi fizetését kérte, és 2007. márciustól szeptember hónapig összesen 452.400 forintra kérte kötelezni az alperest. A beszerzett igazságügyi írásszakértői véleményt követően keresetét a külföldön végzett munkáért járó, Euro-ban megállapított munkabérre is kiterjesztette, holott a keresetében kizárólag az elmaradt, forintban megállapított személyi alapbére kifizetését vitatta.

A törvényszék ezért az alperest terhelő bizonyítási teher ellenére a felperes perbeli magatartása és szavahihetősége alapján azt állapította meg, hogy a meghallgatott tanúk vallomásai ellenére sem lehetett arra következtetni, hogy a felperes részére a módosított keresetben megjelölt hónapokban nem került sor a munkabér kifizetésére. A másodfokú bíróság érvelése szerint a felperes tényállításainak lényeges módosítása, továbbá az a körülmény, hogy csak a munkaviszony megszűnését követő több hónap elteltével érvényesítette az igényét, és a kereset alapjául szolgáló tényállítás, valamint az eljárás során beszerzett bizonyítékok közötti ellentmondás alapján ítéleti bizonyossággal nem lehetett arra a következtetésre jutni, hogy a felperes részére nem történt meg a módosított kereset szerinti hónapokra járó munkabér kifizetése.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását, továbbá az alperes perköltségben történő marasztalását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!