Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2015.8.220 A bíróság elé állítás feltételeinek hiánya legfeljebb relatív eljárási szabálysértés, amely érdemi felülvizsgálatot nem alapoz meg. A terhelti beismerés, valamint az ügy megítélése egyszerűségének a hiányára hivatkozással pedig még az elsőfokú bíróság sem küldheti vissza az iratokat az ügyésznek, a bíróság elé állítás törvényi feltételei tehát nem egyenlő súlyúak [Be. 416. § (1) bek.; 517. § (1) bek.].

[1] A járásbíróság a 2013. szeptember 27. napján bíróság elé állításos eljárásban meghozott és kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki ittas állapotban elkövetett halált okozó járművezetés bűntettében [Btk. 236. § (1) bek., (2) bek. c) pont] és kábítószer birtoklásának vétségében [Btk. 178. § (6) bek.].

[2] Ezért őt - halmazati büntetésül - 5 év börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre, 7 év közügyektől eltiltásra és 7 év közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte.

[3] A kétirányú fellebbezések alapján eljárt törvényszék a 2014. szeptember 16. napján nyilvános ülésen meghozott és kihirdetett ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta:

[4] - a közlekedési bűncselekményt járművezetés ittas állapotban bűntettének nevezte meg,

[5] - a közügyektől eltiltást mellékbüntetésként szabta ki, és tartamát 5 évre enyhítette,

[6] - az őrizetben töltött időt beszámította a szabadságvesztés tartamába,

[7] - kimondta, hogy a terhelt a szabadságvesztés kétharmad részének kitöltését követő napon bocsátható legkorábban feltételes szabadságra,

[8] egyebekben helybenhagyta az elsőfokú ítéletet.

[9] A bíróság jogerős ügydöntő határozata (alapítélet) ellen a terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt a bíróság elé állítás feltételeinek megsértése miatt, hatályon kívül helyezés és új elsőfokú eljárásra utasítás érdekében.

[10] A terhelt védőjének indokai szerint a bíróság elé állítás Be. 517. §-ának (1) bekezdésében meghatározott konjunktív feltételi nem álltak fent, mert az ügy nem volt egyszerű megítélésű (három tanú a megállapított tényállással ellentétesen vallott), nem álltak rendelkezésre a bizonyítékok (hiányos volt a szakértői vélemény) és a terhelt nem tett teljes körű beismerő vallomást.

[11] A felülvizsgálati indítvány törvényben kizárt.

[12] A felülvizsgálat olyan rendkívüli jogorvoslat, amely kizárólag a Be. 416. §-ának (1) bekezdésében tételesen meghatározott anyagi jogi vagy eljárásjogi okok alapján biztosítja a bíróság jogerős ügydöntő határozatával szembeni jogi kifogás lehetőségét.

[13] Az indítványozó a bíróság elé állítás feltételeinek hiányát jelölte meg felülvizsgálati okként.

[14] A Be. 517. §-ának (1) bekezdése alapján az ügyész a terheltet a gyanúsítottként történő kihallgatásától számított harminc napon belül bíróság elé állíthatja, ha a) a bűncselekményre a törvény nyolcévi szabadságvesztésnél nem súlyosabb büntetést rendel, b) az ügy megítélése egyszerű, c) a bizonyítékok rendelkezésre állnak és d) a terhelt a bűncselekmény elkövetését beismerte.

[15] Nem kétséges, hogy ezek a feltételek konjunktívek, azaz a büntetőeljárási törvény csak egyidejű és együttes fennálltuk esetére engedi a terhelt bíróság elé állítását.

[16] A Be. 522. §-ának (3) bekezdése alapján ugyanis a vád előterjesztése után a bíróság az iratokat az ügyésznek visszaküldi, ha a gyanúsított kihallgatásától a bíróság elé állításig több mint harminc nap telt el, a bűncselekményre a törvény nyolcévi szabadságvesztésnél súlyosabb büntetést rendel, vagy a bizonyítási eszközök nem állnak rendelkezésre.

[17] A bíróság tehát nem küldheti vissza az iratokat az ügyésznek abból az okból, hogy álláspontja szerint a bíróság elé állítás feltételei közül a Be. 517. §-ának (1) bekezdés b) és d) pontjában felsoroltak nincsenek meg (4. BKv számú büntető kollégiumi állásfoglalás).

[18] Az eddigiekből kitűnően az egyszerű megítélhetőség és a terhelti beismerés hiánya még arra sem jogosítja föl a bíróság elé állítás keretében eljáró bíróságot, hogy az iratokat visszaküldje az ügyésznek. A bizonyítékok rendelkezésre állásának hiányán pedig az értendő, ha az ügyész nem gondoskodik az általa hivatkozott bizonyítási eszközök megjelenéséről, illetőleg rendelkezésre bocsátásáról (Be. 520. §). Erről a jelen ügyben nem lehet szó.

[19] A bíróság elé állítás keretében hozott ügydöntő határozat jogerőre emelkedése után a feltételek kifogásolásának lehetősége nem szűkül tovább, hanem megszűnik.

[20] A felülvizsgálat anyagi jogi okait a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) és b) pontjai határozzák meg, a többi ok alapvetően eljárásjogi természetű.

[21] Az indítványozó a bíróság elé állítás együttes feltételeinek hiányaként olyan eljárásjogi indokra hivatkozik, amely nem illeszkedik a Be. 416. §-a (1) bekezdésének c)-g) pontjainak egyikébe sem.

[22] Mindebből következően a bíróság elé állítás feltételeinek hiánya legfeljebb ún. relatív eljárási szabálysértésként értékelhető, ám érdemi felülvizsgálatot nem alapoz meg.

[23] A kifejtettek folytán a Kúria - a Be. 424. §-a (1) bekezdésének 1. fordulata alapján tanácsülésen, a Be. 420. § (1) bekezdése 1. mondatának 1. fordulata szerinti összetételben - a felülvizsgálati indítványt mint törvényben kizártat a Be. 421. §-a (2) bekezdés 1. mondatának 1. fordulata alapján elutasította.

(Kúria Bfv. II. 324/2015.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2015. év február hó 25. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A járművezetés ittas állapotban bűntette és más bűncselekmény miatt folyamatban volt büntetőügyben a Székesfehérvári Járásbíróság 2.B.964/2013/4. számú ítélete és a Székesfehérvári Törvényszék, mint másodfokú bíróság 1.Bf.299/2013/9. számú ítélete ellen a terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elutasítja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!