Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1979.2.62 I. Az elbirtoklás szempontjából a sajátként birtoklás csak akkor állapítható meg, ha a birtokos abban a hiszemben birtokol, hogy a dolog a sajátja, vagy tudja ugyan, hogy az másé, de véglegesnek tekinti a maga birtoklását [Ptk. 121. § (1) bek.].

II. Az elbirtoklás feltételeinek fennállását fokozott szigorúsággal kell vizsgálni, ha tulajdonostársak közötti elbirtoklásról van szó [Ptk. 121. § (1) bek., PK. 4. sz.].

A perbeli 109 négyszögöl területű házasingatlan 96/120 részben a felperes, 2/120 -2/120 részben az I-III. r. alperes, 3/120-3/120 részben a IV-V. r. és VII-VIII. r. alperes, 6/120 részben pedig a VI. r. alperes tulajdona volt.

Az ingatlan 96/120 részét a felperes szülei, a X. és XI. r. alperes 1947-ben és 1948-ban vásárolták meg négy testvértől. Az ötödik testvér, U. F. a részét nem adta el, mert a vételárban nem tudtak megegyezni. A vétel idején az ingatlanban bérlő lakott, aki később elköltözött. Ezt követően a XI. r. alperes szülei költöztek oda és halálukig ott laktak. Be. volt jelentve a felperes is, nem tisztázott azonban, hogy ténylegesen ott lakott-e és ha igen, mikortól meddig. A ház ugyanis a per adatai szerint gyenge, bontásra érett állapotban van.

U. F. 1963 márciusában halt meg. Illetőségét a testvérei, majd ezek halála után gyermekeik, az I-VIII. r. alperesek örökölték. A tulajdonjogukat 1964-1976 között különböző időpontokban jegyezték be a telekkönyvbe. A felperes a tulajdonjogát 1972-ben a szüleitől ajándékozás útján szerezte.

A. felperes a keresetében arra hivatkozott, hogy ő és szülei az egész ingatlant több mint 10 éven át sajátjukként birtokolták, kérte annak megállapítását, hogy az I-VIII. r. alperes illetőségének tulajdonjogát elbirtoklás útján megszerezte. Arra az esetre, ha ezt a bíróság nem találná megállapíthatónak, a keresete a közös tulajdon megszüntetésére irányult oly módon, hogy az említett alperesek illetőségét 4800 Ft ellenében magához válthassa.

Az I-VIII. r. alperesek az elsődleges kereseti kérelem elutasítását kérték. Álláspontjuk szerint az elbirtoklás feltételei nem állnak fenn. A közös tulajdon megszüntetését nem ellenezték, a felperest azonban a tulajdoni részükért ?-ölenként 1000 Ft ellenérték megfizetésére kérték kötelezni.

A járásbíróság az ítéletével megállapította, hogy a felperes az I-VIII. r. alperesek részének tulajdonjogát elbirtoklás útján megszerezte. Az ítélet indokolása szerint a Ptk. 121. §-ának (1) bekezdése értelmében elbirtoklás útján megszerzi a dolog tulajdonjogát, aki a dolgot sajátjaként tíz éven át szakadatlanul birtokolja. A felperes az ingatlant 12 éve birtokolja sajátjaként. Ez idő alatt a tulajdonostársai nem érvényesítettek tulajdoni igényt és az ingatlan karbantartásához, közterheinek viseléséhez sem járultak hozzá. A Legfelsőbb Bíróság PK 4. számú állásfoglalása szerint a tulajdonostárs is megszerezheti elbirtoklás útján a többi tulajdonostárs illetőségét, ilyenkor azonban az elbirtoklás törvényes kellékeinek fennállását fokozott szigorúsággal kell vizsgálni. Minthogy az elbirtoklás feltételei a jelen esetben fennállnak, a tulajdonostársak jogait és törvényes érdekeit pedig az elbirtoklás nem sérti - több mint 10 éven át nem tartottak az ingatlan tulajdonára igényt -, a felperes tulajdonszerzése bekövetkezett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!