Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 46/2001/13 számú határozata erőfölény tárgyában. Eljárás alá vont: Matáv Rt., Magyar Posta Rt.

Vj-46/2001/13

Vj-46/2001/13

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Magyar Posta Rt .-vel (1122. Budapest, Krisztina krt. 6-8.; képviselője Kárpátiné Dr. Krausz Zsuzsa osztályvezető) és a Matáv Rt. -vel (1122 Budapest, Krisztina krt 55.; képviselője Hermány Csaba osztályvezető) szemben gazdasági erőfölénnyel való visszaélés tárgyában indított versenyfelügyeleti eljárás során - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

határozatot

A Versenytanács az eljárást megszünteti.

A határozat felülvizsgálatát az eljárás alá vont vállalkozások a kézbesítéstől számított harminc napon belül kérhetik a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtható keresettel.

Indoklás

I.

Az eljárás indítása

1) A versenyfelügyeleti eljárás indításának előzményeként bejelentés érkezett a Gazdasági Versenyhivatalba (GVH) azzal kapcsolatosan, hogy a Magyar Posta Rt. (a továbbiakban: Posta) mint állami tulajdonban és monopol helyzetben lévő nagy vállalat, illetve a Matáv Rt. mint államilag elismert monopólium a szállítóikkal létesített szerződéses kapcsolataikban indokolatlanul hosszú fizetési határidőket alkalmaznak. A Versenytanács a B-658/2000/4. sz. határozatában leszögezte, hogy a pénzforgalmi szokásokkal és az általában követett gyakorlattal ellentétes vagy egyébként indokolatlanul hosszú fizetési határidő kikötése az erőfölénnyel való visszaélésnek a 2000. évi CXXXVIII. törvénnyel módosított 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 21. § a) pontja által tiltott magatartását valósítja meg. Ezért indokolt annak pontos felmérése, hogy az érintett termékpiacon (Tpvt. 14. §) a szállítók más vevőinek felhasználói kapacitása összemérhető-e a két bejelentett nagyvállalat piaci erejével, illetőleg hogy ezek a nagy vállalatok erőfölényben vannak-e az érintett piacon.

2) A GVH a 2001. április 2-án hozott határozatában elrendelte a versenyfelügyeleti eljárás lefolytatását.

II.

Az érintett piac

3) Az érintett piac Tpvt. 14. §-a szerint meghatározásához számba kell venni a forgalomban lévő bélyegzők típusait és fajtáit. Magyarországon nagyon sok bélyegző típus van forgalomban, amelyek, mint késztermékek - a magyar felirat okán is - túlnyomó részben az országban készülnek. Minimális volumenben léteznek készen importált bélyegzők (figurás játék-bélyegzők), vagy hazai megrendelés után külföldön gyártott termékek, de többségük olyan automata műanyagházas dátumbélyegző, betűszalagos bélyegző, zsebbélyegző, szövegszalagos bélyegző, sorszámozó bélyegző stb., amelyeknek házát importból szerzik be a márkakereskedők és forgalmazás után a bélyegzőgyártó vállalkozások külön gyártják hozzá a cserélhető gumi vagy polimer betétet. Mintájuk szerint lehetnek azonos színű, több színű, kör, hosszú vagy kombinált bélyegzők. Elterjedtek az aláírás-bélyegzők, tollbélyegzők is. Van olyan bélyegző gyártó vállalkozás, amely a bélyegző minden alkatrészét (fém/fa nyelet, fém betétet) maga önti, vési és szereli össze. Ilyen bélyegző termékek pl. a Posta által használt fémkeletbélyegzők, a Vám- és pénzügyőrség által használt pecsétnyomók és plombafogók, plombabetétek, valamint a többnyire exkluzív megrendelésre gyártott különböző díszes kivitelű dombornyomók, szárazbélyegzők. A jelöléstechnikában elterjedt bélyegzők a hagyományos állatbélyegzőkön túl a raktárkészletek egyedi árujára, csomagoló-dobozokra használatosak, vagy a divatos kézbélyegzők, amelyeket a rendezvények szervezői használnak a résztvevők be- és kilépésekor. Az egyedi bélyegzés gyakori használatában nagy fontosságúak a Posta által alkalmazott kis-, közepes- vagy nagyteljesítményű bélyegzőgépek. Napjainkban a hagyományos párnás kivitelű fa vagy műanyagnyeles bélyegzőket már csak olyan közületek (pl. iskolák) vásárolják (elsősorban szolid ára miatt), amelyeknek viszonylag ritkán van szükségük a használatára.

4) A bélyegzőket technikai szempontból öt nagyobb csoportba lehet sorolni:

I. Önfestékező bélyegzők. A Magyarországon forgalomban lévő bélyegzők közül legelterjedtebbek a műanyagházzal készült automata önfestékező bélyegzők. Részesedésük a magyar bélyegzőpiacon - nem számítva a Posta által használt bélyegzőgépeket - 90%-ra tehető. E bélyegzőkhöz szükséges nyomathoz felhasználhatók gumi vagy polimer lapok, de készülhetnek a bélyegzők mikrocellás szerkezettel is. A gumi ill. a polimer alkatrészeket az alábbi márkájú bélyegzőkhöz használják: Colop (osztrák gyártó), Trodat (osztrák gyártó), Shiny (tajvani gyártó), Dormy (angol gyártó), M&R (amerikai gyártó), Posta (lengyel gyártó). A mikrocellás szerkezettel készült japán gyártmányú termékek Xstamper néven kerülnek forgalomba Magyarországon. E termékcsoporton belül a Trodat és Colop márkajelű bélyegzők 85%-kal részesednek, és e termékek ára és minősége áll legközelebb egymáshoz. Mérettől és összetettségtől függően 1000 Ft-tól több ezer Ft-ig terjedhet az ára, de átlagára kb. 2500 Ft/db, míg a Shiny minőségileg elmarad tőlük és ez árban is tükröződik. Az M&R bélyegzők árait forgalmazói - a piacra jutás érdekében - alacsonyabb szinten állították be a Trodat és Colop termékek áraihoz képest. A Posta márkajelű bélyegzők árai mintegy 20%-kal maradnak el a két főbb, magyarországi forgalomban kapható típusétól. Az Xstamper bélyegzők csak késztermékként kaphatók, tehát készletben (külön házak és egyéb alkatrészek formájában) nem szerezhetők be. Ezen felül különleges minőségük miatt ezek árai tízszeresei is lehetnek a legnagyobb részesedésű Trodat ill. Colop márkajelűekének. Az ár, a használati érték, a felhasználás célja (dátumozás, címkézés, stb.), a működtetés módja (párna nélkül használatos, kis súlyú, nem roncsolja a bélyegzendő felületet stb.), az élettartam (kb. 10 év) és lenyomati minőség szempontjából e műanyagházas önfestékező bélyegzőtermékek azonos kategóriába tartoznak.

II. Egyedi készítésű fémkeletbélyegzők. E fémből készült, vésett, egyedi készítésű bélyegzők használatához bélyegzőpárna szükséges. Ezeknek a speciális fémkeletbélyegzőknek az átlagára 7.500 Ft/db. Piaci súlya - az önfestékező bélyegek javára - csökkenőben van.

III. Levélbélyegző gépek. A nagyobb postahivatalok használják a kis-, közepes- vagy nagyteljesítményű bélyegző gépeket, amelyeket erre specializálódott magyar vállalkozásoktól (Avalon Hungary Kft, Delfin Kft, PSV Hungária Kft) szereznek be. Nagyobb mennyiségű küldemény egyidejű felvételét ill. feldolgozását teszi lehetővé. Jelenlegi beszerzési egységára 1,2 millió Ft-tól 7,0 millió Ft-ig terjed.

IV. Párnás hagyományos bélyegzők. Kis számban vásárolják és többnyire azok a közületek vásárolják, amelyek ritkán használják. Átlagára 1000 Ft/db körül van.

V. Használt bélyegzők cseréje. A bélyegzőpiacnak lényeges jellemzője a gumi/polimer betét cseréje. Ez akkor merül fel, ha valamely önfestékező bélyegzővel rendelkező tulajdonos - cím/telefonszám/adószám stb. miatt - megváltoztatja a bélyegző nyomatát. Ekkor legtöbb típus esetében elegendő a gumilapot kicserélni a régi házban, amely egyébként 10 évig is meghibásodás nélkül használható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!