Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20869/2007/2. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 2. §, 3. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 349. §] Bírók: Czukorné dr. Farsang Judit, Szabó Klára, Világhyné dr. Böcskei Terézia

Kapcsolódó határozatok:

Székesfehérvári Törvényszék P.21462/2005/19., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20869/2007/2.*, Kúria Pfv.20355/2008/4. (BH+ 2008.10.447)

***********

Fővárosi Ítélőtábla

5.Pf.20.869/2007/2.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a Nyári és Korsós Ügyvédi Iroda (1062 Budapest, Székely Bertalan u. 4. fsz. 2., ügyintéző dr. Nyári Béla ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatala Jogi Főosztálya (1363 Budapest, Pf. 24., ügyintéző dr. Kiss Sándor) által képviselt Fővárosi Bíróság (1055 Budapest, Markó u. 27.) alperes ellen kártérítés iránt indult perében a Fejér Megyei Bíróság 2007. április 11. napján meghozott 3.P.21.462/2005/19. szám alatti ítélete ellen az alperes részéről 20. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, és a felperes keresetét elutasítja.

Az alperest a terhére megállapított elsőfokú perköltség térítése alól mentesíti, és a felperest kötelezi, hogy fizessen meg 15 nap alatt az alperesnek 11.250 (tizenegyezer-kettőszázötven) forint elsőfokú perköltséget, valamint térítsen meg az államnak külön felhívásra összesen 18.000 (tizennyolcezer) forint kereseti és fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes fenntartott keresetében nem vagyoni kártérítésként 150.000 forintban és annak 2004. augusztus 23-tól számított késedelmi kamatában kérte marasztalni az alperest.

Keresete jogalapjaként a Ptk. 349. § (3) bekezdését, a 339. §-t, valamint a 75. § (1) bekezdését, a 76. §-át, a 84. § (1) bekezdést hívta fel, valamint utalt az 1973. évi I. törvény (Be.) 96. § (1) bekezdésére és 180. § (1) bekezdésére is, továbbá hivatkozott az Alkotmány 54. § (1) bekezdésére és az 55. §-ára.

Keresete ténybeli alapjaként előadta, hogy csalás és más bűncselekmények alapos gyanúja miatt ellene büntetőeljárás indult, amely során 1997. október 21-én őrizetbe, majd 22-én előzetes letartóztatásba vették. Az ügyben 1999. február 23-án vádirat benyújtására került sor, melyet követően az elsőfokú bíróság előzetes fogva tartásának fenntartását rendelte el. Végül a tárgyalási szakban, a vádlottak meghallgatása után 1999. december 17-én rendelte el a bíróság előzetes letartóztatása megszüntetését. A jogerős ítélet szerint egyes bűncselekmények tekintetében a büntetőbíróság őt bűnösnek találta, más cselekmények tekintetében a vád alól felmentette. Végül 2 év börtönbüntetést kapott, melynek végrehajtását az eljárt Pesti Központi Kerületi Bíróság 4 évi próbaidőre felfüggesztette, egyben elrendelte az előzetes letartóztatásban töltött idő beszámítását a büntetésbe annak végrehajtása esetére. A felperes előadta: közel 2 év és 2 hónapot volt előzetes letartóztatásban annak ellenére, hogy a bíróságnak az ügyét soron kívül kellett volna tárgyalnia. Az előzetes letartóztatásra vonatkozó szabályokkal álláspontja szerint legfeljebb 2 évi fogva tartása magyarázható, az ezt meghaladó, közel 2 hónap már a jogellenesség kategóriájába tartozik; hiszen így többet volt előzetes fogva tartásban, mint amennyit vele szemben esetleg végre lehet hajtani a kiszabott büntetés alapján. Ezért irányul a keresete kéthavi átlagkereset megfizetésére. Előadása szerint valójában nem az elveszett jövedelmét kívánja az alperesre hárítani, hanem ilyen összegben nem vagyoni kártérítést igényel.

Rögzítette a felperes, hogy a vádiratnak a bírósághoz érkezésétől a tárgyalás kitűzéséig 7 hónap, a tárgyalásig pedig 10 hónap telt el. A két időpont (1999 februárja - 1999 decembere) között - leszámítva a felperesi szabadlábra helyezési indítványok elutasítását - konkrét bírói intézkedés nem történt. A bírói gyakorlatban kialakított rend szerint ugyanakkor a vádirat bírósághoz érkezésétől 6 hónapon belül tárgyalást kellett volna tartani. Ez nem történt meg, holott a büntetőbíróságnak lehetősége lett volna azon személyek vonatkozásában az ügy elkülönítésére, akiknek a körözését rendelték el. Ha a bíróság korábban tartott volna tárgyalást, akkor neki nem kellett volna ok nélkül 2 hónappal tovább börtönben lennie, mint amennyi végül is az ítélete szerinti büntetése lett.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte és perköltséget igényelt.

Hivatkozott arra, hogy jelen esetben mögöttes szabályként a bíróságnak a Ptk. 339. § (1) bekezdés szerinti feltételeket is vizsgálnia kell. E körben utalt arra, hogy az alperes nem tanúsított jogellenes magatartást. Nem valósul meg ugyanis jogellenesség akkor, ha a bíróság a büntetőügy elbírálásakor a vádlottat a vád tárgyává tett cselekmények egy része alól felmenti, míg a fennmaradó bűncselekmények tekintetében arányos büntetést szab ki. Ha ez, a fennmaradó bűncselekményekhez igazodó tartamú büntetés esetleg rövidebb, mint az előzetes fogva tartásban töltött idő, attól még a bíróság oldalán nem keletkezik jogellenesség. A felperes a felmentő rendelkezéssel érintett bűncselekmények tekintetében is törvényes vád alapján állt a bíróság előtt, a vele szemben kiszabott büntetésnek pedig csak azokhoz a bűncselekményekhez kellett igazodnia, amelyek tekintetében a bűnösségét megállapították. A kiszabott büntetés - tekintettel annak tartamára - nem teszi visszamenőlegesen indokolatlanná az előzetes fogva tartást. Az előzetes letartóztatásnak ugyanis a foganatosítás idejében megvoltak a törvényes indokai.

Megjegyezte továbbá az alperes, hogy az előzetes fogva tartás indokoltságával kapcsolatban a büntetőbíróság döntését a kártérítési per bírósága nem veheti revízió alá. Egyebekben tagadta, hogy a büntetőbíróság kirívó "műhibát" követett volna el, vagy egyébként tisztességtelen magatartást tanúsított volna. A bíróság részéről a tárgyalás előkészítése az eljárásjog rendelkezéseinek megfelelően és a konkrét szituációhoz igazodva történt meg. Erre tekintettel az alperes terhére semmilyen mulasztás nem állapíthat meg. Amit az adott helyzetben a soronkívüliség biztosításáért meg lehetett tenni, azt a bíróság meg is tette.

Az alperes perköltség-igényét háromszori megjelenésére tekintettel 3.750 forint/alkalom összegű útiköltség iránti igényében jelentette be.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 150.000 forint nem vagyoni kártérítést, valamint 10.000 forint perköltséget. Az ítélet szerint a le nem rótt kereseti illeték az állam terhén marad.

Az ítélet jogi indokolása szerint a beszerzett büntetőügy irataiból tényként az volt megállapítható, hogy az alperes az adott ügyben a tárgyalás előkészítése és kitűzése során nem úgy járt el, ahogy az általában elvárható lett volna. Az 1973. évi I. törvény (Be.) 92-96. §-ai az előzetes letartóztatás mint rendkívüli kényszerintézkedés szabályait tartalmazzák akként, hogy kiemelik: a bíróság minden olyan ügyben, ahol a vádlott letartóztatásban van, soron kívül köteles eljárni. Ez azt jelenti, hogy a bíró valamennyi intézkedését haladéktalanul köteles volt megtenni. Az elsőfokú bíróság álláspontja az volt, hogy a Be. 167. §-a, a 182. §-a, továbbá a 32. § (3) bekezdése figyelembe vételével tény, hogy az alperes a vádirat beérkezése után a tárgyalás kitűzése iránt célravezető intézkedést nem tett. A felperes sorozatosan benyújtott panaszait és sürgető kérelmeit is tekintetbe véve az lett volna a helyes és kívánatos eljárás, hogy azonnal döntsön a tárgyalási napok kijelöléséről és a vádiratot ne külön kézbesítse, hanem mindjárt az idézésekkel együtt. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a vádlottnak a szükségesnél hosszabb ideig kellett előzetes letartóztatásban lennie, ez okból pedig megállapítható az alperes kárfelelőssége. A jövőbeli érdemi döntés ismerete, illetve kalkulációja nélkül is tudható volt, hogy a foglyos ügyben a kilencedik hónapra kitűzött tárgyalás túl kései és sértheti a vádlott (felperes) személyi szabadságához való alkotmányos jogát. A felperes eszerint megfelelő elégtételre, pénzbeni kompenzációra jogosult. Mivel pedig a követelt összeg nem túlzott, inkább csak jelképes jelentőségű, ezért azt a bíróság megítélte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!