Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Mf.31027/2020/9. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. Bírók: Kovács Edit, Mihalics Klaudia, Vajas Sándor

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.257/2019/10., *Fővárosi Ítélőtábla Mf.31027/2020/9.*, Kúria Mfv.10114/2020/8. (BH 2021.2.51)

***********

Az ügy száma: 1.Mf.31.027/2020/6.

A felperes: dr. felperes neve (felperes címe)

A felperes képviselője: dr. Bálint Tibor Ügyvédi Iroda (cím)

Az alperes: alperes neve (alperes címe)

Az alperes képviselője: Bita-Petrik és Társai Ügyvédi Iroda (cím ügyintéző dr. Bita Judit ügyvéd)

A per tárgya: munkaviszony jogellenes megszüntetése

A fellebbezést benyújtó fél: felperes

(13. sorszám)

A fellebbezéssel támadott határozat: Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 80.M.257/2019/10.

K ö z b e n s ő í t é l e t

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, és az alperes jogellenes jogviszonyt megszüntető intézkedésére tekintettel az összegszerűség megállapítása végett az iratokat visszaküldi az elsőfokú bíróságnak.

A közbenső ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A fellebbezés alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2016. november 2. napján munkaszerződést kötött az alperessel programmenedzser pénzügyi feladatok munkakörre, 2016. november 1. napjával azzal, hogy a munkaviszony tartama határozott tartamú. A felek dr. D-T.O. távollétének - így szülési szabadsága, gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadsága - idejére kötöttek jogviszonyt. Abban állapodtak meg, hogy a munkaviszony megszűnik dr. D-T.O. fizetés nélküli szabadságát követő munkába állásának napján. A felperes gyermeke születését követően 2017. februárjában állt ismételten munkába, majd 2017. június 7. napjától nem dolgozott, szabadságát töltötte, illetve betegszabadságon volt munkaviszonya 2017. augusztus 13. napján való megszűnéséig. A felperes által is foglalkoztatott munkakörben egyidejűleg kilenc munkavállaló dolgozhatott.

[2] Dr. D-T.O. 2018. augusztus elején tájékoztatta a munkáltatót, hogy ismételten várandós. A fizetés nélküli szabadságát 2018. augusztus 9. napján kelt bejelentésével 2018. augusztus 13. napjáig kérte kiadni, majd 2018. augusztus 14. napjától szabadságát töltötte, ezt követően az alperesnél nem végzett munkát.

A felperesek keresete, az alperes ellenkérelme

[3] A felperes keresetlevelében a munkaviszony jogellenes megszüntetése jogkövetkezményeiben kérte marasztalni az alperest, az Mt. 87. §-a alapján elmaradt munkabér jogcímén 12 havi távolléti díj körében. Indokolásul előadta, hogy az alperes képviselőjeként eljáró személy, K.L. 2018. augusztus 13. napján arról tájékoztatta szóban a felperest, hogy a munkaszerződése megszűnt, tekintettel arra, hogy dr. D-T.O. az alperes által pontosan meg nem jelölt időpontban újból munkába állt. Ezt követően felperes nem jelent meg többet munkavégzésre az alperesnél. Felperesnek utólag a tudomására jutott, hogy az alperes képviselője által 2018. augusztus 13. napján nyújtott tájékoztatás nem felel meg a valóságnak: dr. D-T.O. nem lépett 2018. augusztus 13-án munkába. Ez azóta sem áll a szándékában, hiszen gyermeket vár. Hivatkozott arra is, hogy a munkaviszonya azzal a céllal jött létre, hogy azt a munkát, amelyet alperesnél dr. D-T.O. kisgyermek miatt nem tud ellátni, helyette elvégezze. A munkaszerződés név szerint ismert munkavállaló helyettesítésére jött létre azzal a feltétellel, hogy a helyettesítés időtartamának a tényleges távollét időtartamához kell igazodnia. A felperes álláspontja szerint dr. D-T.O. abban az esetben sem állt újra munkába az alperesnél, ha bebizonyosodna, hogy ténylegesen megjelent az alperesnél 2018. augusztus 13-án. Felperes nem tudta kizárni a lehetőségek közül, hogy az alperes 2018. augusztus 13. napjára számviteli célokra úgymond "papíron" visszavette dr. D-T.O-át aktív állományba, másnap azonban már kiadta a korábban ki nem vett szabadságát. Dr. D-T.O. ezt követően már nem jelent meg az alperesnél, és azóta sem fejt ki nála munkavégzési tevékenységet. A felperes előadta továbbá, hogy nem felel meg a valóságnak, miszerint tudomással bírt volna arról, hogy dr. D-T.O. távolléte előre tervezetten 2018. augusztus hónapjáig tart.

[4] A felperes joggal való visszaélésre is hivatkozott, mivel álláspontja szerint az intézkedés célja az volt, hogy munkaviszonyát ne felmondással és az ahhoz kötődő pénzügyi következmények alkalmazásával kelljen megszüntetnie az alperesnek.

[5] A felperes pontosított kereseti kérelmében 6.014.000,- Ft elmaradt munkabér címén igényelt kártérítés 17,5 % járulékkal csökkentett összege megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

[6] Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását és a felperes perköltségben való marasztalását kérte, álláspontja szerint jogszerűen járt el. A felperes munkaviszonya 2016. november 1. napjától kezdődően határozott időre, dr. D-T.O. munkavállaló távollétének időtartamára szólt. A felperes a munkaszerződés aláírásának időpontjában tudomással bírt arról, hogy a helyettesített munkavállaló előre tervezetten 2018. augusztus hónapjáig lesz távol. Dr. D-T.O. 2018. augusztusában írásban jelezte, hogy összegyűlt szabadságát 2018. augusztus 14. napjától szeretné kivenni. Ebben közvetlen felettese is támogatta, így az alperes tájékoztatta a munkaviszonya megszűnéséről a felperest. Az alperes álláspontja szerint dr. D-T.O. munkavállaló távolléte megszűnt, mivel 2018. augusztus 14. napjától távolléte alatt összegyűlt szabadságát töltötte. Hivatkozott arra is, hogy teljesen azonos feladatkörben az alperes nem alkalmazhat több munkavállalót, ezért amikor dr. D-T.O. visszatért a fizetés nélküli szabadságról, fel sem merülhetett a felperes tovább foglalkoztatása. Az alperes álláspontja szerint a felek megállapodtak egy munkaviszonyt bontó feltételben, ami vitán felül bekövetkezett. Az, hogy a feltétel bekövetkezését követően dr. D-T.O. éppen nem végez munkát, és azt az alperes milyen munkaszervezési vagy egyéb módon kezeli, azt a munkáltató belátása szerint döntheti el.

Az elsőfokú bíróság ítélete

[7] Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Az ítéletének indokolásában rögzítette, hogy a felek között létrejött munkaszerződés 1.1. pontja értelmében a munkaviszony tartama határozott időtartamú, dr. D-T.O. munkavállaló távollétének (szülési szabadság, valamint gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság) időtartamára jött létre. A munkaszerződés 10.1.a. pontja értelmében a munkaviszony megszűnik a határozott idő elteltével, azaz dr. D-T.O. munkavállaló (szülési szabadsága, valamint gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságot követő) munkába állásának napján. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az alperes helyesen hivatkozott arra, hogy a felek bontó feltétellel kötöttek munkaszerződést egymással, a bontó feltétel dr. D-T.O. fizetés nélküli szabadsága lejártának időpontja, ismételt munkába állása volt. A felperes által nem vitatottan dr. D-T.O. fizetés nélküli szabadsága 2018. augusztus 13. napjáig tartott. Az elsőfokú bíróság megítélése szerint munkába állásnak minősül a fizetés nélküli szabadságot követő szabadság kiadása is, nem csupán az aktív munkába állás. A bíróság utalt e körben arra, hogy az éves szabadságok kiadása idejére sem alkalmaz a munkáltató határozott időtartamban más munkavállalót az így keletkező feladatok elvégzése céljából. A bíróság értékelése körébe vonta továbbá azt a felek által egyezően előadott azon tényt is, amely szerint az alperes a felperes által is betöltött munkakörre egyidejűleg kilenc munkavállalót alkalmazott. dr. D-T.O. pedig fizetés nélküli szabadsága megszűnését követően aktív állományú munkavállalónak minősült függetlenül attól, hogy másnaptól az addig ki nem adott szabadságát vette igénybe. Mindebből következően a bíróság megítélése szerint jogszabálysértés nélkül szűnt meg a felperes munkaviszonya az Mt. 63. § (1) bekezdés c) pontja alapján, a munkaszerződésben rögzített bontó feltételnek megfelelően 2018. augusztus 13. napján. Annak a körülménynek, hogy dr. D-T.O. végzett-e a konkrétan munkát az alperesnél, a felperes munkaviszonya megszűnésére nem volt hatása a fentiekben kifejtettekre tekintettel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!