Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21462/2008/4. számú határozata jogsértés megállapítása (SZERZŐI jogsértés megállapítása) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, 1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.) 1. §, 4. §, 12. §, 16. §, 30. §, 44. §] Bírók: Fülöp Györgyi, Lesenyei Terézia, Pullai Ágnes

Fővárosi Ítélőtábla

8.Pf.21.462/2008/4.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a Jeszenszki Ügyvédi Iroda (....., ügyintéző: dr. Jeszenszki Gábor ügyvéd) által képviselt, felperes neve (....) felperesnek - a dr. Karas Mónika ügyvéd (.....) által képviselt, alperes neve (.....) alperes ellen - szerzői jogsértés megállapítása iránt indított perében a Fővárosi Bíróság 2008. június 3. napján kelt, 6.P.22.227/2006/17. számú ítélete ellen a felperes 18. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül 100.000 (Százezer) Ft másodfokú perköltséget.

A felperes költségmentessége folytán le nem rótt 228.000 (Kétszázhuszonnyolcezer) Ft fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

A Fővárosi Bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította és kötelezte őt 150.000 Ft perköltség alperes részére történő megfizetésére.

A megállapított tényállás lényege szerint a felperes 2002. október 8-tól 2004. március 31-ig igazgatósági tag volt az alperesnél, ahol 2002. október 20. és 2005. januárja között marketing igazgatói feladatokat látott el. E feladatokat a felperes a .... keresztül látta el, először a Bt. és az alperes között létrejött megbízási szerződés, majd 2004. május 1-től vállalkozási keretszerződés alapján. A ténylegesen a felperes által elvégzett munkákról a .... Bt. állította ki a számlákat az alperes felé, az alperes vezérigazgatója pedig annak elismerésére, hogy a felperes a marketing igazgatói feladatokat ellátta, teljesítési igazolásokat írt alá. Emellett az alperes és a ....Kft. között - amelynek munkaviszonyban álló ügyvezetője a felperes volt - 2004. február 2-án megbízási szerződés jött létre egyebek mellett hirdetéstervezés, kivitelezés, műsorstruktúra kivitelezés szolgáltatásokra, majd 2004. április 27-én a felek vállalkozási keretszerződés kötöttek, többek között fényképészeti szolgáltatásokra is.

Rögzítette a tényállás azt is, hogy a felperes a marketing igazgatói feladattal kapcsolatban több alkalommal fényképfelvételeket készített, amiket átadott az érdekeltségi körébe tartozó, előbbiekben jelölt két gazdasági társaságnak. E társaságok a fotókat az alperessel kötött szerződésekben - amelyekben rendelkeztek a szellemi alkotások felhasználási köréről és ellenértékéről - megjelölt feladatok és megbízások teljesítéseként, felhasználás céljából továbbadták az alperesnek. Ezek között voltak portréfotók az alperesnél dolgozó riporterekről, bemondókról, de készültek felvételek az alperes épületéről, a nála, valamint általa szervezett rendezvényekről. A fotókat az alperes egyes televíziós műsoraiban, a sajtóban, az interneten, továbbá a reklámozás során használta fel. A szerződéseket az alperes 2005. december 6. napján felmondta.

Ismertette az ítéleti tényállás résztelesen, hogy a ... Bt. és a ...Kft. részéről kiállított számlákon milyen szolgáltatások szerepeltek, így a ... Bt. számlái hírolvasók, műsorvezetők fotói, képernyősök, riporterek digitális fotózása, internet képriport, ....műsorvezetőinek fotózása szolgáltatásokra is vonatkoztak.

A felperes álláspontja szerint az alperes szerzői vagyoni jogsértést követett el azzal, hogy az általa szóbeli megbízás alapján készített fényképfelvételeket, amelyek nem voltak a felperesi cégekkel kötött szerződéseknek a tárgyai, írásbeli szerződés és díjfizetés nélkül felhasználta. Továbbá személyhez fűződő szerzői jogai sérültek, mivel a felhasznált fényképeken az alperes nem tüntette fel a nevét.

Az alperes védekezésének lényege szerint a perbeli fotókat a felperes a ... Bt-vel, továbbá a ....Kft-vel kötött szerződések alapján készítette, amely szerződések rendelkeztek a szerzői jogokról, annak átengedéséről, illetve a korlátlan felhasználási jogok engedélyezéséről és a díjak megfizetésre kerültek.

Az elsőfokú bíróság megállapította a felperes nem vitatott előadása alapján, hogy a perbeli fotókat, amelyek a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.) 1. § (2) bekezdésének i) pontja alapján szerzői jogi védelem alatt állnak, a felperes készítette a munkakapcsolat fennállásának idején. Kifejtette, hogy az Szjt. 16. §-ának (1) bekezdése szerinti felhasználási engedélyt a 45. § (1) bekezdése értelmében írásba kell foglalni. A felperes azonban nem csatolt olyan írásbeli szerződést, ami igazolta volna, hogy saját személyében az alperessel felhasználási szerződést kötött a perbeli fotókról és azt sem tudta bizonyítani, hogy szóbeli megállapodásuk alapján az alperes olyan fotókat használt fel díjfizetés nélkül, amelyek nem voltak a felperesi cégekkel kötött szerződések tárgyai, holott ez a Pp. 164. §-ának (1) bekezdése alapján őt terhelte.

A bizonyítási eljárás eredményeként az elsőfokú bíróság arra a meggyőződésre jutott, hogy a szerződések, teljesítési igazolások és számlák azt bizonyítják, hogy a felperes a gazdasági társaságok keretén belül járt el a fotók elkészítésekor, azokat e társaságok részére átadta, azaz szerzőként rendelkezett a vagyoni jog átruházásáról, tehát a felhasználási, vagyoni jogot a társaságok a szerzőtől megszerezték. Az egyes megbízási szerződések és számlák pedig bizonyítják, hogy a gazdasági társaságok fotózással kapcsolatos feladatokat végeztek, a fotókat ők adták át az alperesnek és díjazásuk is megtörtént. Mindezek alapján megállapítható volt, hogy az alperes a fotókat a felperes érdekeltségi körébe tartozó gazdasági társaságokkal kötött szerződés alapján kapta meg, azaz az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a felhasználó nem az alperes, hanem a két gazdasági társaság volt, ezért igényét is velük szemben érvényesítheti a felperes.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett. Kérte, hogy a másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet változtassa meg és állapítsa meg 2002. decemberétől az alperes szerzői jogi jogsértést valósított meg, kötelezze annak abbahagyására, a további jogsértéstől tiltsa el, továbbá a keresetnek megfelelően kötelezze 3.800.00 forint szerzői jogdíj megfizetésére.

Álláspontja szerint nem a felperest terhelte bizonyítási kötelezettség, hanem az alperesnek kellett volna azt igazolnia, hogy a tárgyi fotók felhasználása közte és a mű szerzője között létrejött felhasználási szerződés alapján jogszerűen történt, neki kellett volna bizonyítania, miként szerezte meg a fényképek felhasználási jogát. Arra az esetre, ha a szerződések mégis megalapítják az alperes felhasználási jogát, a fellebbezés az Szjt. 44. §-ának (1) bekezdésébe foglalt semmis kikötésre hivatkozott.

Hibásnak találta, hogy az elsőfokú bíróság a két gazdasági társaságot tekintette a fotók felhasználójának, mert azok ezzel a joggal soha nem rendelkeztek. Igaz, hogy a szerződések az alperes és a két társaság között jöttek létre, de ez még önmagában nem bizonyítja, hogy a társaságok a szerzői jogokat is megszerezték volna. A perbeli fotókat a felperes küldte meg közvetlenül a felhasználó alperesnek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!