Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20003/2021/7. számú határozata sajtó-helyreigazítás tárgyában. [2010. évi CIV. törvény (Smtv.) 12. § (1) bek.] Bírók: Lezsák József, Maurer Ádám, Molnár Andrea

Győri Ítélőtábla

Pf.I.20.003/2021/7. szám

A Győri Ítélőtábla a személyesen eljáró dr. Felperes (Helység1/2/3, ) felperesnek dr. Czeglédy és Társai Ügyvédi Iroda (Helység1/2/3,.) által képviselt alperes Szerkesztősége (cím1. II/4.) alperes ellen sajtóhelyreigazítás iránt indított perében a Győri Törvényszék 2020. november 5. napján kelt 12 P. 20389/2020/8/I. számú ítélete ellen az alperes 9. sorszám alatt benyújtott fellebbezése folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének megfellebbezett rendelkezését helybenhagyja.

Korlátolt Felelősségű Társaság1-ot (cím1.), hogy fizessen meg a Magyar Államnak az illetékes adóhatóság felhívására 48.000,- (negyvennyolcezer) forint feljegyzett fellebbezési illetéket,

továbbá fizessen meg felperesnek 15 napon belül 25.400,- (huszonötezer-négyszáz) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélettel szemben fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

[1] Az elsőfokú ítéletben megállapított tényállás szerint a felperes 10 éve közéleti tevékenységet végez, nagyjából 6 éve ír blogot.

[2] Az alperes kiadója a Korlátolt Felelősségű Társaság2.

[3] Az alperes internetes oldalán 2020. augusztus 2. napján megjelent a "Bíróság mondta ki, hogy Felperes ügyvédként nem ismeri a jogszabályokat" című cikk. A cikk egy olyan bírósági eljárásra utalt, amelyben a felperes az alperessel szemben indított pert, amelyben a felperes formai hibát vétett, s a bírósági ítélet szerint két KRESZ-szabályt is megszegett. A hivatkozott cikket az alperes Facebook oldalán is megosztották.

[4] A Győri Törvényszék 2020. július 23. napján kelt, P.20.301/2020/10. számú ítélete a jelen per felperesének a jelen per alperesével szembeni keresetét elutasította. Az ítélet indokolást tartalmazott arra vonatkozóan, hogy a felperes kerékpáros közlekedése során KRESZ-szabályt szegett. A felperes fellebbezése folytán eljáró Győri Ítélőtábla az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, az alperest helyreigazítás közlésére kötelezte. (Pf.IV.20.114/2020/6.)

[5] A felperes a megjelent cikk vonatkozásában az alperestől helyreigazítást kért. A felperes kérelmét az alperes 2020. augusztus 28. napján átvette, arra nyilatkozatot nem tett, a kért helyreigazítást nem közölte.

[6] A felperes kereseti kérelmében az alperes által 2020. augusztus 2. napján az alperes internetes hírportálon megjelent "Bíróság mondta ki, hogy Felperes ügyvédként nem ismeri a jogszabályokat" című cikk alapján helyreigazítás közzétételét kérte az alperes honlapon és a portál Facebook oldalán, amely szerint

[7] "Az alperes internetes hírportálon 2020.08.02. napján megjelent "bíróság mondta ki, hogy Felperes ügyvédként nem ismeri a jogszabályokat" című cikk címében valótlanul állítottuk, miszerint bíróság mondta ki, hogy Felperes ügyvédként nem ismeri a jogszabályokat. Ezzel szemben a valóság az, hogy a Győri Törvényszék ítélete nem tartalmazott olyan állítást, hogy Felperes ügyvédként nem ismeri a jogszabályokat."

[8] A felperes hivatkozása szerint a cikk címében szereplő valótlan tényállítás megállapítását és a valós tény megállapítását kérte. A felperes előadása szerint közszereplőnek számít, mivel 10 éve közéleti tevékenységet végez, kb. 6 éve ír blogot. Az alperes a cikk címében egy leegyszerűsítést alkalmazott, amely megfogalmazása szerint nem az alperes véleménye, hanem tényállítás, s amelyre a bírósági ítélet utalást sem tartalmazott. Hivatkozása szerint az átlagolvasó az interneten a cikkek többségét nem, csak annak címét olvassa. Az alperes a korábbi ítéletet sem hajtotta végre, vele szemben karaktergyilkos propagandát folytat. Csatolta az első és másodfokú ítéleteket.

[9] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Hivatkozása szerint a felperes közszereplő, peres ügyei állásáról maga is rendszeresen beszámol. A cikk tartalmazta azt is, hogy az ítélet nem volt jogerős. A cikk címe nem félrevezető, nem megtévesztő; az egy túlzó értékítélet, amelyet a felperesnek, mint közszereplőnek tűrnie kell. A sérelmezett kifejezéssel az alperes bírálta a felperest, illetve értékelte a bírósági ítélet indokolásában foglaltakat. Hivatkozott arra, hogy a cikket a maga egészében kell vizsgálni, a cikk a hivatkozott ítéletről a valóságnak megfelelően számolt be, az olvasók a közléseket az alperes véleményeként értelmezték.

[10] Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott ítéletében kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül az alperes internetes hírportálon és a 2020. augusztus 2. napján megjelent "Bíróság mondta ki, hogy Felperes ügyvédként nem ismeri a jogszabályokat" című cikkel azonos módon elérhetően és betűméretben tegye közzé a következő helyreigazítást:

[11] "Helyreigazítás: az alperes internetes hírportálon 2020. augusztus 2. napján megjelent "Bíróság mondta ki, hogy Felperes ügyvédként nem ismeri a jogszabályokat" című cikkben valótlanul állítottuk, hogy a bíróság azt mondta ki, hogy Felperes ügyvédként nem ismeri a jogszabályokat.

[12] Ezzel szemben a valóság az, hogy a Győri Törvényszék ítélete nem tartalmazott olyan állítást, hogy Felperes ügyvédként nem ismeri a jogszabályokat."

[13] Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

Korlátolt Felelősségű Társaság3-ot (cím1. II/4. cg.18-09-113680), hogy fizessen meg a Magyar Államnak az illetékes adóhatóság felhívására 36.000,- forint feljegyzett eljárási illetéket, továbbá a felperesnek 15 napon belül 70.236,- forint perköltséget.

[15] Akként rendelkezett, hogy ezt meghaladóan a peres felek maguk viselik az eljárás során felmerült költségeiket.

[16] Határozata indokolásában kifejtette, hogy a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló 2010. évi CIV. törvény (továbbiakban: Sajtótv.) 12. § (1) bekezdése szerint, ha valakiről bármely médiatartalomban valótlan tényt állítanak, híresztelnek vagy vele kapcsolatban való tényeket hamis színben tüntetnek fel, követelheti olyan helyreigazító közlemény közzétételét, amelyből kitűnik, hogy a közlés mely tényállítása valótlan, illetve megalapozatlan, mely tényeket tüntet fel hamis színben és ehhez képest melyek a való tények. A (2) bekezdés szerint a helyreigazító közleményt napilap, internetes sajtótermék és hírügynökség esetében az erre irányuló igény kézhezvételét követő öt napon belül a közlemény sérelmezett részéhez hasonló módon és terjedelemben, lekérhető médiaszolgáltatás esetében az erre irányuló igény kézhezvételét követő nyolc napon belül a közlemény sérelmezett részéhez hasonló módon és terjedelemben, más időszaki lap esetében az igény kézhezvételétől számított nyolc napot követően a legközelebbi számban a közlemény sérelmezett részéhez hasonló módon és terjedelemben, lineáris médiaszolgáltatás esetében pedig ugyancsak nyolc napon belül, a közlemény sérelmezett részéhez hasonló módon és azzal azonos napszakban kell közölni.

[17] A törvényszék megállapította, hogy a felperes a 2020. augusztus 2. napján megjelentetett cikk címében szereplő tényállítás helyreigazítására terjesztett elő kérelmet az alperesnél, majd - mivel alperes a helyreigazításnak nem tett eleget -, a felperes e vonatkozásban a Sajtótv. 12.§ (2) bekezdése és a Pp. 496.§ (3) bekezdése szerinti határidőben keresetlevelet terjesztett elő a bíróságon.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!