Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Pfv.20802/2014/5. számú precedensképes határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. §, 332. §, 338. §]

A határozat elvi tartalma:

Érvényes, a házastársi közös vagyont megosztó szerződés esetén nincs helye bírósági vagyonmegosztásnak. A közös tartozás átvállalása esetén, ha a fél a törlesztő részleteket nem fizeti, a másik volt házastárs csak akkor léphet fel vele szemben, ha helyette is kifizette az adósságot.

Kapcsolódó határozatok:

Hajdúböszörményi Járásbíróság P.20302/2012/24., Debreceni Törvényszék Pf.21651/2013/3., *Kúria Pfv.20802/2014/5.*

***********

Pfv.II.20.802/2014/5.

A Kúria a felperesnek az alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt a Hajdúböszörményi Járásbíróságnál 6.P.20.302/2012. szám alatt megindított és a Debreceni Törvényszék 1.Pf.21.651/2013/3. számú ítéletével befejezett perében a felperes részéről 29. sorszám és a Pfv. 4. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelemmel indult eljárásban - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott rendelkezését hatályában fenntartja.

A le nem rótt 324.000 (Háromszázhuszonnégyezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincsen helye.

I n d o k o l á s

A felek elvált házastársak, házasságuk fennállása alatt 2001 márciusában a C. Bank Zrt-től 390.000 forint összegű kölcsönt igényeltek, amelynek lejárati napja 2006. március 8-a volt. A hitelező már 2002 októberében felmondta a szerződést, mert a felek nem fizették a hitel törlesztő részleteit.

A felek 2004 szeptemberében a felperes kizárólagos tulajdonaként testvére, Sz. J.-né holtig tartó haszonélvezeti jogával terhelten megvásárolták a H., V. u. 5. szám alatti ingatlant. A vételárra a haszonélvező és házastársa vettek fel kölcsönt, amelynek törlesztő részleteit a felek teljesítették. A felperes az életközösség 2008. májusi megszűnésekor az ingatlanból elköltözött.

A felek 2009. május 25-én ügyvéd által szerkesztett és ellenjegyzett "házassági vagyonjogi szerződést" kötöttek, amelyben megállapodtak abban, hogy a felperes kizárólagos tulajdonaként nyilvántartott, de ténylegesen a házastársak azonos arányú közös tulajdonát képező V. utca 5. szám alatti ingatlan házassági vagyonközösség megszüntetése címén az alperes tulajdonába kerül. Az alperes vállalta a felperes javára 200.000 forint megváltási ellenérték, továbbá a haszonélvezővel szemben még fennálló tartozás megfizetését. A szerződésben a felek kijelentették, hogy az ingó vagyonukat megosztottnak tekintik.

A 2009. május 27. napján jogerős fizetési meghagyás a feleket egyetemlegesen kötelezte a korábban említett, C. Banktól felvett, utóbb az I. Zrt.-re engedményezett kölcsönszerződésből eredő 948.068 forint tartozás és járulékai megfizetésére. A bontóperben 2009. július 9-én kötött és jogerős bírói egyezségben az alperes vállalta e tartozás megfizetését is. Az alperes a vállalását nem teljesítette, ezért a bank jogutódja kezdeményezte a felekkel szemben a végrehajtási eljárást. A felperes a Hajdúböszörményi Városi Bíróságon 6.P.20.614/2010. szám alatt indított perben az alperes kötelezését kérte - a végrehajtási eljárásban érvényesített követelés összegével egyező - 1.442.828 forint tőke és annak 2009. július 10. napjától járó törvényes kamata megfizetésére. Követelését arra alapította, hogy az alperes a C. Bank felé fennálló közös tartozást átvállalta. Az elsőfokú bíróság keresetet elutasító ítéletét a másodfokú bíróság helybenhagyta, a Legfelsőbb Bíróság Pfv.VI.21.067/2011/4. számú ítéletével a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. Ítélete indokolásában hangsúlyozta, hogy Ptk. 334. § (2) bekezdése és a 338. § (1) bekezdése alapján a felperes nem követelheti az alperestől olyan tartozás megfizetését, amelyet ő maga a jogosult részére még nem teljesített.

A felperes a 2012. május 25-én benyújtott keresetében kérte a házassági vagyonjogi szerződés, valamint a 2009. július 9. napján megkötött az elsőfokú bíróság 4.P.20.345/2009/3. számú végzésével jóváhagyott egyezség semmisségének, érvénytelenségének és a V. u. 5. szám alatti ingatlanra 1/1 arányú tulajdonjogának megállapítását, továbbá az alperes kötelezését 1.500.000 forint megfizetésére, ingó vagyonközösség megszüntetése címén. Keresetét a Ptk. 4., 5., 6., §-aira, a Ptk. 200. § (2) bekezdésére, a 205. § (1) bekezdésére, a 234. § (1) bekezdésére, valamint a 237. § (1) bekezdésére alapította. Előadta, hogy az alperes a szerződésben és az egyezségben vállalt kötelezettségének nem tett eleget, az átvállalt tartozásokat nem egyenlítette ki. A szerződés jogszabályba ütközik, sérti a Csjt.-nek a vagyonközösség megszüntetésére vonatkozó szabályait. Az alperes megtévesztette, kihasználta gyenge egészségi állapotát, feltűnően aránytalan előnyt kötött ki, a szerződés uzsorás jellegű. Álláspontja szerint a megtámadási határidőnek az adott esetben jelentősége nincs.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Ítélete indokolásában kifejtette, hogy értelmezése szerint a felperes keresetében a vagyonjogi szerződést és az egyezséget megtámadta tévedésre, megtévesztésre, objektív értékaránytalanságra alapítva. Hivatkozott azok semmisségére, mivel jogszabályba ütköznek és uzsorás jellegűek. A jogszabályba ütközést a Ptk. 4., 5., 6. §-ai, és a Csjt. házastársi közös vagyon megosztására vonatkozó szabályai megsértésében jelölte meg. Az elsőfokú bíróság a 2/2010. (VI. 28.) PK vélemény 5-6. pontjaiban foglaltakra figyelemmel elsősorban a semmisségi okok fennállását vizsgálta és megállapította, hogy a felperes a szerződés uzsorás volta körében nem hivatkozott olyan körülményre, mely szerint az alperes a szerződés megkötésekor a felperes helyzetének kihasználásával feltűnően aránytalan előnyt kötött ki. A Ptk. 4-5. §-ainak és a házassági vagyonjogi szabályoknak a megsértése sem eredményez semmisséget. A szerződéses jogviszony esetén a Ptk. 6. §-a nem alkalmazható.

A szerződés valamely megtámadási okra alapított érvénytelensége iránti igényérvényesítés feltétele a határidőn belüli megtámadás, illetve a haladéktalan bírósághoz fordulás. Az CIB Bank jogutódjának kérelmére elrendelt végrehajtási eljárásban a végrehajtó 2010. február 26-án szólította fel a felperest a tartozás megfizetésére. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint legkésőbb ebben az időpontban a felperesnek a megtámadási okokat - tévedés, megtévesztés, objektív értékaránytalanság - fel kellett ismernie. A felperes a 2010. november 25-i tárgyaláson a szerződést megtámadta, keresetétől azonban elállt és csak a 2012. május 25-én benyújtott keresetében kérte a szerződés és az egyezség érvénytelenségének megállapítását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!