Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2015.3.71 Közjegyzői záradékolásra alkalmas okiratba foglalt követelés esetén a végrehajtási eljárás megindulását megelőzően az adós jogvédelme indokolja a megállapítási kereset indítását. A végrehajtás megindulását követően az adós jogvédelmére a végrehajtás megszüntetése, illetve korlátozása iránti per alkalmas [1952. évi III. tv. (a továbbiakban: Pp.) 123. §].

[1] A felperes és korábbi élettársa, mint adósok, valamint az alperes, mint hitelező között 2003. január 31. napján kölcsönszerződés jött létre. A kölcsönszerződés szerint az alperes a felperes és volt élettársa részére 5 700 000 forint összegű kölcsönt nyújtott, amelyet a perbeli ingatlanra bejegyzett önálló zálogjog biztosított. Az alperes a kölcsönszerződést 2007. január 8. napján kelt levelével felmondta. A felperes az időközben élettársával kötött vagyonmegosztásról szóló megállapodás szerint a közösen felvett kölcsön törlesztését átvállalta.

[2] A felperes és az alperes 2008. június 18. napján megállapodtak abban, hogy a 2007. január 8-án felmondott kölcsönnel összefüggésben az alperes a jogszerű követelés késedelmi kamatokból eredő részét, valamint egyéb kisebb, a kölcsönnel összefüggésben keletkezett jogszerűen követelt tételeket elengedi. A felek közös megegyezéssel a teljes banki követelés összegét 5 304 336 forintban határozták meg, amelynek megfizetése egy összegben esedékes. A felperes vállalta, hogy a megállapodás aláírásától számított 45 napon belül hitelt igényel ezen követelés rendezése céljából, és a hiteligénylés befogadását az alperes felé dokumentumokkal igazolja. Az alperes vállalta, hogy haladéktalanul kezdeményezi az ügyfél referenciaadatainak a Központi Hitelinformációs Rendszerből való törlését. A felperes 45 napon belül hiteligénylést nem nyújtott be, annak befogadását az alperes felé nem igazolta, és a megállapodásban szereplő összeget az alperes részére 2012 februárjáig nem fizette meg.

[3] 2012. február 8-án a 2007. január 8-án kelt felmondó nyilatkozat közjegyzői okiratba foglalásra került.

[4] A felperes a megállapodásban szereplő 5 304 336 forintot 2012. március 14. napján az alperes részére megfizette.

[5] A közjegyző 2012. május 14. napján végrehajtási záradékkal látta el a kölcsönszerződést. A záradék nem a felek közötti, 2008. június 18-án kelt megállapodásban foglalt, hanem a 2007. január 8-i felmondás alapján esedékessé vált összegeket tartalmazza végrehajtható követelésként.

[6] Jelen per folyamatban léte alatt a felperessel szemben a végrehajtási eljárás megindult. A felperes a végrehajtás megszüntetése iránt indított pert, amely per tárgyalását a bíróság a jelen perbeli felülvizsgálati eljárásra tekintettel felfüggesztette.

[7] A felperes keresetében annak a megállapítását kérte, hogy a felperes az 5 304 336 forint összeg megfizetésével a felek között 2008. június 18-án létrejött megállapodásban foglaltaknak maradéktalanul eleget tett és az alperes további követelése minden jogalapot nélkülöz. A felperes előadta, hogy a megállapítási per feltételei a kereseti kérelem kapcsán azért állnak fenn, mert az alperessel szemben megóvandó alanyi joga a perbeli ingatlanon fennálló tulajdonjoga, amely a végrehajtás során foganatosítandó árveréssel sérülne.

[8] Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Elsődlegesen arra hivatkozott, hogy a megállapítási keresetnek a Pp. 123. §-ában foglalt együttes feltételei hiányoznak.

[9] Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította arra való hivatkozással, hogy a megállapítási kereset előterjesztésének a Pp. 123. §-ában meghatározott konjunktív feltételei közül nem áll fenn a felperes jogvédelmi érdeke. Megállapítási kereset indításához önmagában az a körülmény nem szolgálhat kellő alapul, hogy a felperes a szerződés teljesítésére irányuló igény érvényesítésétől tart, így a felperes jogainak védelemre szorultsága a végrehajtási eljárás megindításáig fogalmilag kizárt. Az esetlegesen megindítandó végrehajtás során pedig a perbeli igénye a végrehajtó előtt a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 41. §-a alapján érvényesíthető. Amennyiben pedig a végrehajtó felhívására a végrehajtást kérő a követelés megszűnését nem ismeri el, akkor az adós végrehajtás megszüntetése vagy korlátozása iránti pert indíthat.

[10] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét annak helyes indokaira tekintettel helybenhagyta. Kiemelte, hogy a kért megállapításra a végrehajtási eljárás megindulásának tényétől függetlenül a felperesnek az alperessel szembeni jogai megóvása érdekében nincs szüksége. Önmagában az a tény, hogy a felperes az alperes követelésének érvényesítésétől tart, a jogvédelem szükségességét nem alapozza meg. Amennyiben pedig az alperes a végrehajtási eljárást megindította, a felperes jogvédte érdekei a Pp. 366. §-ában foglalt végrehajtás megszüntetése, illetve korlátozása iránti keresettel biztosíthatók. A bizonyítási teherrel kapcsolatos kioktatásra vonatkozó felperesi kifogásra tekintettel a másodfokú bíróság megállapította, hogy mivel nincs olyan releváns tény, amelynek feltárása érdekében a bíróságnak bizonyítást kellett volna lefolytatnia, ezért a Pp. 3. § (3) bekezdésében foglalt kötelezettség megsértése fogalmilag kizárt.

[11] A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben a jogerős ítélet megváltoztatását kérte akként, hogy a Kúria a felperes kereseti kérelmének adjon helyt. Arra hivatkozott, hogy az eljárt bíróságok megsértették a Pp. 123. §-ában foglaltakat, nem helyesen alkalmazták a megállapítási kereset előterjesztésének feltételeit.

[12] A felperes felülvizsgálati kérelmét a Kúria nem találta megalapozottnak.

[13] A Pp. 123. §-a szerint megállapításra irányuló kereseti kérelemnek csak akkor van helye, ha a kért megállapítás a felperes jogainak az alperessel szemben való megóvása végett szükséges és a felperes a jogviszony természeténél fogva, vagy a kötelezettség lejártának hiányában, vagy valamely más okból teljesítést nem követelhet.

[14] Jelen esetben a felperes keresetében annak a megállapítását kérte, hogy a felek között 2008. június 18-án létrejött megállapodást teljes mértékben teljesítette, ezáltal az alperessel szemben fennálló tartozása megszűnt. Ezen megállapítás kapcsán egyértelmű, hogy a Pp. 123. §-ában foglalt két konjunktív feltétel közül valóban nem áll fenn azon tényező, hogy a felperes az alperestől teljesítést követelhetne. Ebből kifolyólag az eljárt bíróságoknak azt kellett vizsgálniuk, hogy a felperes jogainak az alperessel szemben való megóvása végett indokolt-e megállapítási kereset indítása.

[15] A Kúria nem ért egyet azzal az első- és másodfokú bíróság által képviselt állásponttal, hogy a felperes jogvédte érdekei a végrehajtási eljárás megindításától függetlenül semmiképpen nem állnak fenn. A végrehajtás elrendelését követően a végrehajtó a Vht. 43. §-a alapján helyszíni kényszercselekményt foganatosíthat, a Vht. 58. §-a alapján az adós munkabérét letilthatja, a Vht. 79/A. §-a alapján az adós pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt bankszámláját végrehajtás alá vonhatja, a Vht. 84. §-a alapján az adós ingóságát, a 136. §-a alapján pedig az adós tulajdonában álló ingatlant lefoglalhatja. Ezen végrehajtási cselekmények és a végrehajtási költség felmerülése olyan jelentős joghátrányt okoznak az ügyfélnek, amely elkerülése érdekében indokolt, hogy a végrehajtási eljárás megindítása előtt az ügyfél megállapítási pert indíthasson.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!