Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

A Fővárosi Ítélőtábla Bhar.306/2017/5. számú határozata rágalmazás vétsége tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 351. §, 386. §, 387. §, 393. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 226. §] Bírók: Hrabovszki Zoltán, Lőrinczy Attila, Németh Nándor

Fővárosi Ítélőtábla, mint harmadfokú bíróság

4.Bhar.306/2017/5.

A Fővárosi Ítélőtábla, mint harmadfokú bíróság Budapesten, 2018. év március hó 6. napján tartott nyilvános ülés alapján meghozta és kihirdette a következő

v é g z é s t:

A rágalmazás vétsége miatt a vádlott ellen indult büntetőügyben a magánvádló másodfellebbezését elbírálva a Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság 2017. november 2. napján kelt 20.Bf.6042/2017/9. számú ítéletét helybenhagyja.

A végzés ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s :

A Budapesti XX., XXI. és XXIII. kerületi Bíróság a 2017. év január hó 31. napján kihirdetett 8.B.XX.408/2016/12. számú ítéletében bűnösnek mondta ki a vádlottat rágalmazás vétségében [Btk. 226. § (1) bekezdés], amiért őt megrovásban részesítette.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a vádlott és védője jelentett be fellebbezést felmentés végett.

A másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék a 2017. év november hó 2. napján kihirdetett 20.Bf.6042/2017/9. számú ítéletével a kerületi bíróság ítéletét megváltoztatta és a vádlottat az ellene rágalmazás vétsége miatt emelt vád alól felmentette.

A másodfokú bíróság felmentő rendelkezése ellen a magánvádló jelentett be fellebbezést a vádlott bűnösségének megállapítása, és büntetés kiszabása érdekében.

A Fővárosi Ítélőtábla mint harmadfokú bíróság vizsgálta, hogy a harmadfokú eljárás lefolytatásának törvényes előfeltételei fennállnak-e. A Be. 386. § (1) bekezdés c./ pontja értelmében a másodfokú bíróság ítélete ellen fellebbezésnek van helye a harmadfokú bírósághoz, ha a másodfokú bíróság a büntetőjog szabályainak a megsértésével az első fokon elítélt vádlottat felmentette, vagy vele szemben a büntetőeljárást megszüntette.

A rendelkezésre álló iratokból megállapítható, hogy az első fokon eljárt Budapesti XX., XXI. és XXIII. kerületi Bíróság a vádlott büntetőjogi felelősségét megállapította, és vele szemben büntetőjogi jogkövetkezményt alkalmazott, míg a Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság a vádlott az ellene a rágalmazás vétsége miatt emelt vád alól felmentette. Ilyen körülmények között a vádlott büntetőjogi felelősségének kérdésében az első- és másodfokú bíróság eltérően foglalt állást, ezért a büntetőeljárási törvény fentebb idézett rendelkezése értelmében a harmadfokú eljárás lefolytatásának lehetősége a törvény erejénél fogva biztosított.

A vádlott a harmadfokú bíróság nyilvános ülését megelőzően - védője útján - írásbeli észrevételeit is eljuttatta a Fővárosi Ítélőtáblához. Ennek lényege szerint a másodfokú bíróság által megállapított tényállás mentes a hibáktól és hiányosságoktól, és a sérelmezett vádlotti kijelentések nem alkalmasak a rágalmazás vétségének megállapítására. A másodfokú bíróság a büntető anyagi jog szabályainak helyes értelmezése során jutott arra a következtetésre, hogy a vádlott cselekménye nem bűncselekmény.

Mindezekre figyelemmel a vádlott indítványozta, hogy a harmadfokú bíróság hagyja helyben a másodfokú bíróság felmentő ítéletét.

A Fővárosi Ítélőtábla a Be. 393. § (2) bekezdése értelmében a magánvádló másodfellebbezését nyilvános ülésen bírálta el.

A harmadfokú bíróság nyilvános ülésén a magánvádló jogi képviselője a másodfokú bíróság ítélete ellen bejelentett fellebbezését változatlan tartalommal fenntartotta. Kiemelte, hogy álláspontja szerint tévedett a másodfokú bíróság, amikor arra a következtetésre jutott, hogy a vádlott levelében foglalt kijelentés nem éri el azt a szintet, amely alkalmas a rágalmazás bűncselekményének megállapítására. Hangsúlyozta, hogy a tényállás alapját képező vádlotti levél volt az indoka annak, hogy a hosszú éveken át fennálló ügyvezetői tisztségéből a magánvádlót visszahívták, amely levél a gazdasági társaságokat finanszírozó C. Bankkal fennálló kapcsolatára is jelentős hatással volt, tekintettel arra, hogy a vádlott a levelet a hitelintézetnek is megküldte. A magánvádló jogi képviselője hivatkozott továbbá arra is, hogy a sérelmezett kijelentést teljes szövegösszefüggésében szükséges vizsgálni, mert enélkül értelmét veszti az egész. A gazdasági társaság "teljes beszakítása", tönkretétele, fizetésképtelenségének előidézése, valamint az a tény, hogy a magánvádlót visszahívták az ügyvezetői pozíciójából, objektíve is alkalmas arra, hogy aláássa egy üzletember társadalmi megbecsülését. Egy gazdasági társaság szándékos ellehetetlenítése, csőd közeli helyzetbe hozása a büntetőtörvénykönyvbe ütköző cselekmény lehet, amely messze túlmutat a társadalmi megbecsülés aláásására alkalmas cselekedeten. A magánvádló jogi képviselője annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a másodfokú bíróság ítéletével szemben a vádlotti kijelentés alkalmas volt arra, hogy a magánvádló társadalmi megbecsülését aláássa, ezért továbbra is a vádlott büntetőjogi felelősségének megállapítását szorgalmazta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!