Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Pfv.21113/2014/4. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 221. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 175/2007. (VI. 30.) Korm. rendelet 1. §] Bírók: Almásy Mária, Havasi Péter, Udvary Katalin

A határozat elvi tartalma:

A megszűnt kórház jogutódlásának megállapítására vonatkozó szempontok a kórház kártérítési felelőssége esetén. 1959. IV. Tv. 339. §, 175/2007. Korm. rend. 1. §, 1952. III. Tv. 221. § (1)

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Pfv.III.21.113/2014/4.szám

A Kúria az Erdős Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Erdős György ügyvéd) által képviselt I.r. és II.r. felperesnek a dr. Dibáczi Zsuzsanna ügyvéd által képviselt I.r., a dr. Dudás Gábor ügyvéd által képviselt II.r., a jogtanácsos által képviselt III.r. alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a Fővárosi Törvényszék előtt 6.P.25.850/2010. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Törvényszék 7.Pf.21.563/2013/7. számú közbenső és részítéletével elbírált perében, amely perbe a Csuka és Társa Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Bardovits Anett ügyvéd) által képviselt biztosító az I.r. alperes érdekében beavatkozott, a jogerős közbenső és részítélet ellen a II.r. alperes részéről 63., a III.r. alperes részéről 64. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t:

A Kúria a jogerős közbenső és részítélet felülvizsgálattal támadott közbenső ítéleti rendelkezését hatályában fenntartja.

A bíróság kötelezi a II.r. és III.r. alperest, hogy 15 nap alatt fizessenek meg a felpereseknek, mint együttes jogosultaknak külön-külön 30.000-30.000 (harmincezer-harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget, míg a le nem rótt 70.000-70.000 (hetvenezer-hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen a közbenső ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperesek módosított keresetükben a hozzátartozójuk, B.Sz. halála miatt keletkezett nem vagyoni káruk egyetemleges megfizetésére kérték az alperesek kötelezését. Arra hivatkoztak, hogy az I.r. alperes, valamint a II.r. alperes jogelődje a beteg 2006. évben végzett kezelése során megszegte a kellő gondosságot és körültekintést, ezzel a betegtől az életben maradás esélyét elvette. A felperesek utóbb kiterjesztették keresetüket a III.r. alperesre, jogutódi felelősségét a II.r. és III.r. alperesek között 2007. június 29. napján létrejött megállapodásra alapozták.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Az I.r. alperes arra hivatkozott, hogy a kezelés során az elvárható gondossággal járt el. A II.r. alperes állítása szerint a jogelődje, a szükséges vizsgálatokat elvégezte, a kezelés terv szerint további vizsgálatokat is előirányzott, azonban azok elvégzésére a beteg halála miatt már nem kerülhetett sor. A III.r. alperes állította, hogy a II.r. alperessel 2007. június 29-ei megállapodás 4.1. pontja szerint az I.r. és II.r. felpereseket esetlegesen ért kárért a II.r. alperes tartozik helytállni. A beavatkozó a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság a megismételt eljárásban hozott közbenső és részítéletével megállapította, hogy a II.r. alperes kártérítő felelősséggel tartozik a felpereseket azzal összefüggésben ért károkért, hogy hozzátartozójuk, néhai B.Sz. kezelése során az O-ban a 2006. november 13-án a mellkasfalon keresztül elvégzett szívultrahang vizsgálat eredménye alapján nem végezték el azonnal a nyelőcső felől végzett szívultrahang vizsgálatot. Az I.r. és III.r. alperessel szemben előterjesztett keresetet elutasította. A lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeként megállapította, hogy az I.r. alperes B.Sz. kezelése során az elvárható gondossággal és szakmai a szabályok betartásával járt el. Ugyanakkor megállapította, hogy a beteg kezelésében a 2006. november 13-tól - a perben beszerzett rendelkezésre álló valamennyi szakértői vélemény szerint - az O. Kardiológiai Intenzív Osztályára történt felvételéig tartó időszakban állapítható meg a mulasztás, amely a TEE vizsgálat azonnali elvégzésének hiányát jelenti, és amelyet a II.r. alperes jogelődjének kellett volna elrendelni. A minisztériumok közötti megállapodás értelmében a II.r. alperes tartozik kártérítő felelősséggel a felperesekkel szemben. Rámutatott arra, hogy nehezen értelmezhető a megállapodás ama kitétele, amely szerint a III.r. alperes állományában továbbfoglalkoztatott orvosok korábbi tevékenységével összefüggő "műhibaperek" képviseletét az Á. átveszi, azonban a képviselet kifejezést nem lehet kártérítő felelősségként értelmezni, még akkor sem, ha nem tudta, hogy mi lehetett e megállapítás célja. Megállapította, hogy a 175/2007. (VI.30.) Korm. rendelet (R.) 1. § (1) bekezdésének a) pontja egyértelmű abban a tekintetben, hogy a III.r. alperes csak a felsorolt intézmények - köztük az O. - fekvő-, illetve járóbeteg-szakellátó elemeit vette át jogutódként, tehát nem a vagyoni jogokkal kapcsolatos jogutód. Ezt az értelmezést támasztja alá a III.r. alperes alapító okiratának 4. pontja is, amely rögzíti, hogy az intézmény kizárólag az elődintézmények szervezeti elemeinek átvételéből adódó jogok és kötelezettségek tekintetében jogutódja a jogelőd intézményeknek. Nem értett egyet a II.r. alperes álláspontjával, amely szerint az Á. által továbbfoglalkoztatott orvosok tevékenységével összefüggő műhibákkal kapcsolatos károkért fennálló felelősséget a képviselettel már azt megelőzően átvette az Á., mint ahogy az O. megszüntető okirata érvénybe lépett volna, így az O-ban végzett orvosi kezelés során keletkezett kárért a II.r. alperes tartozik felelősséggel.

A felperesek és a II.r. alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság közbenső és részítéletével az elsőfokú bíróság közbenső és részítéletét részben megváltoztatta, és megállapította, hogy a II-III.r. alperesek egyetemleges kártérítési felelősséggel tartoznak az I-II.r. felpereseket azzal összefüggésben ért károkért, hogy hozzátartozójuk, néhai B.Sz. kezelése során az O-ban a 2006. november 13-án a mellkasfalon keresztül elvégzett szívultrahang vizsgálat eredménye alapján nem végezték el azonnal a nyelőcső felől végzett szívultrahang vizsgálatot. Az I-II.r. felperesek III.r. alperes javára fennálló perköltség fizetési kötelezettségét mellőzte. Egyebekben az elsőfokú határozatot helybenhagyta. A közbenső és részítéletének indokolásában megállapította, hogy az elsőfokú bíróság helytállóan foglalt állást, amikor az I.r. alperessel szemben előterjesztett keresetet elutasította, és a II.r. alperes kártérítő felelősségének a fennállását is helyesen állapította meg, mert a kártérítő felelősség alóli kimentése sikertelen volt, mulasztásával a beteg kedvezőbb túlélési esélyét vette el, tekintetbe véve azt is, hogy a kárfelelősség szempontjából releváns okozati összefüggés nem csupán direkt és közvetlen lehet. Az is megalapozza a felelősséget, ha az adott mulasztás folytán csak az esélyét veszíti el a beteg annak, hogy sorsa másként alakuljon. A III.r. alperes kártérítő felelősségének megállapíthatóságát illetően a fenntartó minisztériumok megállapodásából az tűnik ki, hogy a felek a jogutódlással kapcsolatos kérdések rendezése során a III.r. alpereshez, illetve az O-hoz kerülő tevékenységeket szakmai szempontok szerint osztották meg egymás között. A III.r. alperes létrehozásával kapcsolatos kormányhatározatok, a megállapodás és a megszüntető okirat, valamint az alapító okirat rendelkezéseinek együttes értelmezésével azonban az a következtetés vonható le, hogy a per alapjául szolgáló kárkötelemben a károkozó O-nak a két intézmény jogutódlással kapcsolatos kötelezettségvállalásainak az elválaszthatatlansága folytán mind a II.r., mind a III.r. alperes is a jogutódja. Kiemelte, hogy a károsulti pozícióban lévő I-II.r. felperesek igényének érvényesítését nem gátolhatja a jogutódok között a jogutódlás kérdésében kialakult vita, a jogutódok belső jogviszonyára tartozó kérdés, hogy egymás között hogyan rendezik a jogelődjük által okozott károkért való tényleges helytállás kötelezettségét. A II.r. alperesnek tehát nem sikerült bizonyítania a kártérítési felelősség alóli mentesülésére alapot adó körülményeket, a III.r. alperes felelőssége pedig a II.r. alperessel kötött megállapodása, illetőleg a létrehozásával kapcsolatos kormányhatározatok alapján állapítható meg, a felperesek keresetének jogalapja ezért a II-III.r. alperesekkel szemben fennáll.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!