Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21103/2009/5. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 48. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 75. §, 78. §] Bírók: Kiss Mária, Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás

Pfv.IV.21.103/2009/5.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Farkas Márta ügyvéd által képviselt felperesnek a Szűcs Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Szűcs András ügyvéd) által képviselt I.r., II.r., III.r. és IV.r. alperes ellen személyhez fűződő jog megsértésének megállapítása és jogkövetkezményeinek alkalmazása iránt a Bács-Kiskun Megyei Bíróság előtt 16.P.21.678/2008. számon megindult és a Szegedi Ítélőtábla Pf.II.20.078/2009/3. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperes által 15. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán tartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet részben - a felperes által a IV. rendű alperesnek fizetendő másodfokú perköltségre és a másodfokú eljárási illeték viselésére is kiterjedően - hatályon kívül helyezi, és az elsőfokú bíróság ítéletének a IV. rendű alperes terhére a jogsértést megállapító rendelkezését, valamint a perköltség és a le nem rótt kereseti illeték viselésére vonatkozó rendelkezéseit helybenhagyja. Egyebekben a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I-III. rendű alpereseknek személyenként 10.000 (Tízezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget, a IV. rendű alperesnek pedig 10.000 (Tízezer) forint együttes másodfokú- és felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt 136.800 (Egyszázharminchatezer-nyolcszáz) forint fellebbezési és 12.000 (Tizenkettőezer) forint csatlakozó fellebbezési illetékből 24.000 (Huszonnégyezer) forintot a IV. rendű alperes, míg 112.800 (Egyszáztizenkettőezer-nyolcszáz) forintot a felperes köteles az államnak külön felhívásra megfizetni.

A le nem rótt 136.800 (Egyszázharminchatezer-nyolcszáz) forint felülvizsgálati eljárási illetékből 20.000 (Húszezer) forintot a IV. rendű alperes, míg 116.800 (Egyszáztizenhatezer-nyolcszáz) forintot a felperes köteles az államnak külön felhívásra megfizetni.

Ez ellen az ítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes a perbeli időszakban a .. Egyházközség lelkésze volt. 2007-ben fegyelmi eljárás indult ellene, melynek során a .. Egyházmegye Bírósága felfüggesztette lelkipásztori tisztségéből. A felperes fellebbezése folytán eljárt .. Egyházmegye Bíróságának fegyelmi ügyben eljáró bírói tanácsa tagjaiként az I., II. és III. r. alperesek jártak el. Az eljárásban a fegyelmi hatóságot a IV.r. alperes, mint az egyházmegye jogtanácsosa képviselte. A IV.r. alperes az egyházmegyei bírósághoz intézett, 2008. április 22-én kelt beadványában bejelentette, hogy a fegyelmi eljárás lefolytatásához szükséges iratok egy része "a felperes ellen indult" büntetőügy iratai között találhatók. Indítványozta, hogy a büntetőeljárás jogerős befejezéséig a bíróság a fegyelmi eljárást és a felperest "a tisztségéből függessze fel". A .. Egyházmegye Bírósága a 2008. április 23-án kelt, 49/1-2/2008. számú határozatával a felperes lelkipásztori tisztségből való felfüggesztését a Budapest XIV. Kerületi Rendőrkapitányság előtt 469/2008.Bü. számon indult büntetőeljárás jogerős befejezéséig meghosszabbította. Határozatának indokolása szerint a hivatkozott büntetőeljárásban az egyházközösség iratainak jelentős része lefoglalásra került, így a fegyelmi eljárás lefolytatásához is nélkülözhetetlen iratok nem állnak rendelkezésre, s mivel a büntetőeljárás során olyan tényállás kerülhet megállapításra, amely felhasználható a fegyelmi eljárásban is, valamint a büntetőjogi felelősség esetleges megállapítása kihathat a fegyelmi ügy elbírálására, indokolt, hogy a felperes lelkipásztori szolgálatot a büntetőeljárás jogerős befejezéséig ne végezhessen.

A felperes módosított keresetében kérte annak megállapítását, hogy az I., II. és III. r. alperesek a határozatukban, a IV.r. alperes pedig az egyházmegyei bírósághoz intézett beadványában foglaltakkal megsértették a jóhírnévhez fűződő személyiségi jogát. Kérte az alperesek jogsértéstől való eltiltását akként, hogy jogsértő határozatukat vonják vissza, valamint az alperesek elégtétel adására, továbbá a határozathozatal időpontjától kezdődően havi 190.000 forint vagyoni és nem vagyoni kárának egyetemleges megfizetésére kötelezését. Kereseti álláspontja szerint a IV.r. alperes a beadványában valótlanul állította, hogy ellene büntetőeljárás van folyamatban, és közléseivel azt is sugallta, hogy a bűnössége nem kérdéses. Az I-III.r. alperesek határozata pedig azzal, hogy a büntetőeljárásban lefoglalt nagy tömegű iratra utal, arra a következtetésre ad alapot, hogy az ellene folyó büntetőeljárás olyan súlyos ügy, amelyben nagy mennyiségű bizonyíték áll rendelkezésre. Ezzel szemben a valóság az, hogy az alperesek által hivatkozott büntetőügyben ismeretlen tettes ellen indult nyomozás.

Az alperesek elsődlegesen a per megszüntetését kérték, arra hivatkozva, hogy a fegyelmi eljárásban nem természetes személyként, hanem a református egyház választott tisztségviselőiként jártak el, így "perbeli jogképességgel" nem rendelkeznek. Érdemben az I-III.r. alperes azzal védekezett: a sérelmezett határozat nem állítja, hogy a felperes ellen van folyamatban a büntetőeljárás. A IV.r. alperes pedig előadta, hogy miután nem volt jogosultsága a nyomozati iratokba betekinteni, mástól szerzett információ alapján tette a sérelmezett kijelentést, amely még alaptalansága esetén sem alkalmas a személyiségi jog megsértésére.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a IV.r. alperes a .. Egyházmegye Bírósága részére 2008. április 22. napján megküldött levelében, azon kijelentésével, mely szerint a felperes ellen büntetőeljárás indult, megsértette a felperes jóhírnévhez fűződő személyiségi jogát. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I., II. és III.r. alpereseknek, személyenként 15.000 forint részperköltséget. Rendelkezése szerint a le nem rótt kereseti illetékből a felperes 122.800 forintot, a IV.r. alperes 14.000 forintot köteles az államnak külön felhívásra megfizetni.

Az elsőfokú bíróság az alperesek per megszüntetésére vonatkozó indítványát nem találta alaposnak. Kifejtette, hogy az alperesek, mint természetes személyek a Pp. 48. § alapján rendelkeznek perbeli jogképességgel, a felperes pedig választása szerint velük szemben is érvényesíthette a személyiségi joga megsértése miatti igényét. Ezért nincs jelentősége annak, hogy az alperesek az egyházi szervezet tagjaként, az egyházi tevékenység gyakorlása során jártak el. Érdemben az I-III.r. alperesekkel szemben előterjesztett keresetet alaptalannak találta, mivel az általuk hozott határozat indokolása nem tartalmaz a felperes személyére vonatkozó valótlan, a Ptk. 76. §-ban védett jóhírnév megsértésére alkalmas tényközlést. Megállapította ugyanakkor, hogy a IV.r. alperes indítványában valótlanul állította, hogy a felperessel szemben büntetőeljárás van folyamatban. E valótlan tényállítás alkalmas a felperes társadalmi megítélésének negatív befolyásolására. Ezért a felperes jóhírnévhez fűződő személyiségi jogának megsértését a Ptk. 84. § (1) bekezdés a) pont alapján megállapította, a további jogkövetkezmények alkalmazását azonban nem látta indokoltnak. A Ptk. 84. § (1) bekezdés e) pont alkalmazásával a Ptk. 339. § (1) bekezdés alapján előterjesztett kárigényt alaptalannak találta, megállapítva, hogy a felperes kára nem a jogsértéssel, hanem a lelkészi tevékenységből való felfüggesztéssel áll okozati összefüggésben.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!