Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2001.6.261 Önmagában az a körülmény, hogy a fél olyan ingatlan tulajdonjogának az átruházására vállal kötelezettséget, amelynek még nem tulajdonosa, nem eredményezi a szerződés semmisségét [Ptk. 117. § (1) bek., 227. § (2) bek., 365. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint az alperesek - akik házastársak - 400.000 forint vételárért egy olyan garázsingatlant adtak el a felperesnek, amely nem az ő tulajdonuk volt. Ezért a felperes keresetének helyt adva az elsőfokú bíróság egyetemlegesen kötelezte az alpereseket, hogy az érvénytelen szerződéskötést megelőző eredeti állapot helyreállítása körében fizessék vissza a felperesnek az átvett 400.000 forint vételárat és annak 1996. június 8-tól járó évi 20%-os kamatát.

Az alperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság - tárgyaláson kívül, bizonyítás felvétele nélkül meghozott ítéletével - részben megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét és a kamatfizetés kezdő időpontját 1997. december 8. napjában állapította meg, továbbá megállapította, hogy mindkét alperes a marasztalási összeg 1/2 - 1/2 részét köteles megfizetni.

A jogerős ítélet indokolása szerint a peres felek között a garázsingatlanra nézve érvényes adásvételi szerződés nem jöhetett létre, mert az alperesek nem voltak tulajdonosok és mert ahhoz a szerződés írásba foglalása is szükséges lett volna. Az alpereseknek volt ugyan a tulajdonostól származó ígéretük a garázs tulajdonjogának a megszerzésére, de végül is ez nem realizálódott. Az alperesek azonban a tulajdonosok akaratából használták a garázst és ez a joguk kiterjedt arra is, hogy azt a felperes használatába adják. Így arra a másfél évre, amíg a felperes használta a garázst, az alpereseket használati díj illeti meg, amelynek mértékét a másodfokú bíróság mérlegeléssel a 400.000 forint kamatával azonos havi összegben találta megállapíthatónak és ezért erre az időszakra mentesítette az alpereseket a kamatfizetés alól. A másodfokú bíróság szerint bár a 400.000 forintot az I. r. alperes vette át, a Csjt. 30. § alapján a II. r. alperes felelőssége is megállapítható. Az alperesek egyetemleges marasztalásának azonban erre irányuló kereseti kérelem hiányában nincs helye. Ezért az alperesek a marasztalási összeget 1/2 - 1/2 arányban kötelesek megfizetni.

A jogerős ítélet ellen a II. r. alperes és a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel. A II. r. alperes felülvizsgálati kérelme a vele szemben előterjesztett kereset elutasítására irányult azzal az indokkal, hogy ő nem vett fel pénzt a felperestől. Szerinte a másodfokú bíróság önkényesen és megalapozatlanul választotta szét a marasztalási összeget fele-fele arányban. Sérelmezte, hogy a másodfokú bíróság nem folytatott le szakértői bizonyítást a használati díj tekintetében. Álláspontja szerint eljárási szabályt is sértett a másodfokú bíróság, amikor az ügyben tárgyalás mellőzésével döntött.

A felperes felülvizsgálati kérelme elsődlegesen az elsőfokú ítélet helybenhagyására, másodlagosan új eljárás elrendelésére irányult. Álláspontja szerint ő egyetemlegesen kérte az alperesek marasztalását és a másodfokú bíróság a követelést törvénysértően osztotta meg az alperesek között. Teljességgel iratellenes és megalapozatlan a másodfokú bíróságnak az a ténymegállapítása, amely szerint a felperes másfél évig használta volna a garázst. A felperes állítása szerint ő ténylegesen a garázst nem használta, így használati díj fizetésére sem kötelezhető, törvénysértően történt tehát a kamatfizetés kezdő időpontjának a megváltoztatása. A használati díj mértékét illetően a jogerős ítélet - szakértői bizonyítás hiányában - egyébként is megalapozatlan.

A II. r. alperes ellenkérelmet is előterjesztett, amelyben arra hivatkozott, hogy a felperes felülvizsgálati kérelme kis-pertárgyértékű és így engedélyezésre szorul, amelynek azonban nincs helye.

Előrebocsátja a Legfelsőbb Bíróság, hogy a felperes felülvizsgálati kérelme nem minősül kis-pertárgyértékűnek, ezért azt érdemben kellett vizsgálni. A felperes ugyanis az egyetemleges marasztalás mellőzését sérelmezte és így felülvizsgálati kérelme mindkét alperessel szemben 200.000 forintra, valamint perköltség különbözetre irányult, aminek következtében meghaladta a Pp. 271. § (3) bekezdés szerinti értékhatárt. Előrebocsátja a Legfelsőbb Bíróság azt is, hogy bár a jogerős ítélet ellen az I. r. alperes nem élt felülvizsgálati kérelemmel, a felperesnek az egyetemleges marasztalásra irányuló felülvizsgálati kérelmére, valamint az alperesek közötti egységes pertársaságra figyelemmel az előterjesztett felülvizsgálati kérelmek az I. r. alperesre is kihatással vannak, így a felülvizsgálat a jogerős ítélet egészére kiterjedt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!