Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Bhar.966/2007/10. számú határozata emberölés bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 386. §] Bírók: Akácz József, Demeter Ferencné, Márki Zoltán

Kapcsolódó határozatok:

Szekszárdi Törvényszék B.185/2006/18., Pécsi Ítélőtábla Bf.111/2007/8., *Kúria Bhar.966/2007/10.* (BH 2009.12.351, BH+ 2009.7.298)

***********

Bhar.III.966/2007/10.szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága mint harmadfokú bíróság Budapesten, a 2008. év június 17. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

í t é l e t e t :

Az emberölés bűntettének kísérlete és más bűncselekmények miatt a vádlott ellen folyamatban lévő büntetőügyben a Pécsi Ítélőtábla Bf.II.111/2007/8. számú ítéletét annyiban változtatja meg, hogy a halmazati főbüntetés tartamát 6 (hat) évre enyhíti. Egyebekben a másodfokú ítéletet helybenhagyja.

A másodfokú bíróság ítéletének kihirdetése napjától a mai napig előzetes letartóztatásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe beszámítani rendeli.

A harmadfokú eljárás során a felmerült 7.200 (hétezer-kétszáz) Ft bűnügyi költséget az állam viseli.

I n d o k o l á s

A Tolna Megyei Bíróság a 2007. március 23. napján kihirdetett B.185/2006/18. számú ítéletével a vádlott bűnösségét emberölés bűntettének kísérletében, jármű önkényes elvételének bűntettében és ittas járművezetés vétségében állapította meg, ezért a vádlottat halmazati büntetésül 7 év és 6 hónapi börtönbüntetésre és a közügyektől 5 évi eltiltásra ítélte.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész súlyosításért, hosszabb tartamú fő-, és mellékbüntetés kiszabása végett, míg a vádlott és védő részben felmentés, illetve ezzel összefüggésben enyhítés érdekében jelentett be fellebbezést.

A Pécsi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság a 2007. szeptember 28. napján nyilvános ülésen hozott Bf.II.111/2007/8. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a jármű önkényes elvételének bűntette vonatkozásában az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és az eljárást megszüntette. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A másodfokú ítélet ellen a vádlott és védője enyhítésért jelentett be fellebbezést.

A vádlott a fellebbezés írásbeli indokolásában a tényállás megalapozottságát vitatta és az emberölés bűntetteként értékelt cselekmény minősítésének megváltoztatását és a büntetés enyhítését kérte.

A Legfőbb Ügyészség BF.2511/2007. számú átiratában a fellebbezések tanácsülésen történő elutasítását indítványozta. Indokai szerint a Be. 386.§ (1) bekezdése értelmében a másodfokú bíróság ítéletének csak az elsőfokú bíróság határozatától a bűnösség vagy a kényszergyógykezelés tekintetében eltérő tartalmú rendelkezései ellen lehet helye fellebbezésnek, a terhelt és védője csupán a büntetés enyhítéséért fellebbezett. Ezek a fellebbezések tehát a törvényben kizártak.

A nyilvános ülésen: a vádlott és a védő a fellebbezést fenntartotta. A védő álláspontja szerint a vádlott élet elleni cselekménye életveszélyt okozó testi sértés bűntettét valósítja meg, ezért a büntetés enyhítése indokolt. A vádlott ölési szándékát vitatva, arra is hivatkozott, hogy az első ütést a sértett adta.

Az ügyész írásbeli nyilatkozatával egyező tartalommal szólalt fel, azzal a kiegészítéssel, hogy a harmadfokú eljárás megengedhetősége tekintetében a Be. 386.§-át szűken kell értelmezni.

A Legfelsőbb Bíróság nem értett egyet a Legfőbb Ügyészségnek a harmadfokú eljárás kizártságára hivatkozó érveivel.

A Be. 386.§ (1) bekezdésének rendelkezése szerint a másodfokú bíróság ítélete ellen fellebbezésnek van helye a harmadfokú bírósághoz, ha a másodfokú bíróság a büntetőjog szabályainak megsértésével

a) olyan vádlott bűnösségét állapította meg, illetőleg olyan vádlott kényszergyógykezelését rendelte el, akit az elsőfokú bíróság felmentett, vagy vele szemben az eljárást megszüntette;

b) az első fokon elítélt vádlottat felmentette, vagy vele szemben a büntetőeljárást megszüntette.

A Legfelsőbb Bíróság Büntető Kollégiumának 1/2007. BK véleményének B/II. pontjában az idézett törvényhelyhez fűzött jogértelmezés szerint a több bűncselekményes ügyben a másodfellebbezés joghatályossága szempontjából közömbös, hogy nem sérelmezi az eltérő rendelkezést. Tehát nem csupán a bűnösséget érintő eltérő döntés vagy azt is támadó fellebbezés nyitja meg a harmadfokú eljárás lehetőségét. Ha ugyanis a másodfokú bíróság ügydöntő határozata valamely bűncselekmény kapcsán a Be. 386.§-ának (1) bekezdése szerinti eltérő rendelkezést tartalmaz, akkor a harmadfokú eljárást a törvény a fellebbezés tartalmától függetlenül lehetővé teszi.

Az 1/2007. BKV B/II/1-2. részének kiegészítéséről szóló 63. büntető kollégiumi véleményben adott értelmezés szerint a Be. 386.§ (1) bekezdésének a) és b) pontja alkalmazásában "az eljárást megszüntette" fordulat - eltérő törvényi szabályozás hiányában - magában foglalja az eljárás megszüntetésének a Be. 332.§ (2) bekezdésében megállapított esetét is. Fellebbezésnek van helye ezért a másodfokú bíróság bűnösséget megállapító olyan rendelkezése ellen is, amellyel az elsőfokú bíróság e szakaszon alapuló eljárást megszüntető döntését változtatta meg, avagy - ellenkezőleg - az elsőfokú bíróság valamely bűnösséget kimondó rendelkezését e törvényhely alapján úgy változtatta meg, hogy az elsőfokon elítélt vádlottal szemben a büntetőeljárást valamely, a felelősségre vonás szempontjából jelentéktelennek ítélt cselekmény miatt megszüntette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!