Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

BH 2005.1.28 Nincs akadálya annak, hogy a felek ún. jutalékos, "sikerdíjas" megbízás keretében a megbízott sikeres tevékenységétől tegyék függővé a díjfizetést - Ez a szerződés érvényes, a megbízott a kikötött díjra azonban csak akkor válik jogosulttá, ha eljárása eredményre vezetett - A díj meghatározásának módja a szerződést eredménykötelmi jellegűvé teszi - Az eredménykötelmi jelleg nem jelent egyúttal "eredményfelelősséget": ha az eljárás nem vezet eredményre, de ez a megbízottnak nem felróható, az eredmény elmaradása miatt felelősség nem terheli, hanem annak csak a díj iránti igényjogosultságra van kihatása [Ptk. 200. §].

A D. Rt. alapító okiratában 1992. december 31-i állapot szerint az alperes belterületén 159 837 fm gázközmű-vagyon lett kimutatva. Az alperesi önkormányzat 1996. augusztus 26. napján megbízta a felperest azzal, hogy vizsgálja felül Gy. város gázközmű-vagyonát, tárja fel azt a mennyiséget, amely nem szerepel a nyilvántartásban, de arra az alperes tulajdonjogot formálhat, illetve a tulajdonjogról való lemondásért megfelelő ellenszolgáltatást igényelhet. A felperes díja a feltárt vagyonrészek értékének 20%-a volt, amelyre akkor tarthatott igényt, ha az általa kimunkált vagyont a felek, a D. Rt., vagy az ÁPV Rt. elfogadta, illetve azt jogerős és végrehajtható bírósági ítélet megállapította. Amennyiben a kimutatott gázközmű-vagyon értékének megszerzése érdekében az alperes nem vállalta a peres eljárást, illetve arról önként lemondott, a szerződést a felperes részéről teljesítettnek tekintették. Az alperes meghatalmazta a felperest, hogy a saját nevében, de a javára eljárva a szükséges hatósági, peres és nem-peres eljárásokban képviselje. A felperes feladata a D. Rt. alapító okiratában rögzített mennyiségen felüli vagyonrész kimunkálása, feltárása volt. A felperes beszerezte az alperesnél fellelhető iratokat, megtekintette a D. Rt. cégbírósági anyagát, folyamatos tárgyalásokat, egyeztetéseket folytatott a gázszolgáltatóval, valamint az ÁPV Rt. munkatársaival. A megismert adatokat folyamatosan az alperes tudomására hozta, aki azokról számítógépes nyilvántartást készített. A felperes adatfelmérés és egyeztetés után 2000. január 24. napján az alperest megillető vezetékhosszt 236 592 fm-ben határozta meg, és felhívta az alperest, e vonatkozásban érvényesítse igényét az állammal, illetve a D. Rt.-vel szemben. A képviselő-testület akként határozott, hogy nem indít peres eljárást, egyúttal a felperessel megkötött megbízási szerződést felmondta. Az alperes még 1997-ben 121 330 000 Ft értékű D.-részvényt kapott, majd 2000. január hó 12. napján 53 594 205 Ft-ot utaltak át részére előlegként, míg 2000. szeptember hó 5. napján további 123 587 253 Ft kifizetése történt meg a közművagyon rendezése kapcsán. Az alperes járandóságát a 2000. december 8-i állapot szerint 577 936 263 Ft-ban határozták meg.

A felperes keresetében kérte a bíróságot, hogy kötelezze az alperest 21 146 509 Ft, valamint ezen összeg után a kifizetésig járó évi 20%-os kamat megfizetésére, továbbá 14 180 839 Ft névértékű államkötvény kiadására. Keresetét arra alapította, hogy a szerződést teljesítette, tevékenysége folytán összesen 236 592 fm gázközmű-vagyon került feltárásra, ezért a D. Rt. alapító okiratában szereplő mennyiséghez képest a különbözet után megilleti a díjazás, mégpedig azon összeg 20%-a, amelyet az alperes megkapott ezen vezetékhossz vonatkozásában. Miután azt részben értékpapír, részben pedig készpénz formájában kapta meg, ezért díjazás is ugyanilyen arányban és ugyanilyen módon illeti meg.

Az alperes kérte a kereset elutasítását, egyúttal viszontkeresetet terjesztett elő, amelyben kérte annak megállapítását, hogy a felek között létrejött szerződés érvénytelen. Viszontkeresetét azzal indokolta, hogy a közpénzek esetében a szerződéses szabadság korlátozottan érvényesülhet, közérdekű ügyekben tilos kirívóan előnytelen szerződést kötni. A felek megállapodása mind tárgyánál, mind a kikötött ellenszolgáltatás mértékénél fogva a jóerkölcsbe ütközik, ezért érvénytelen, miután a felperes olyan önkormányzati vagyon feltárására, nevesítésére vállalkozott, amely a közhitelű nyilvántartásokból ellenőrizhető, megállapítható volt. A díjazás ellenében a felperes tevékenysége kockázatmentes volt, ehhez képest a kikötött ellenszolgáltatás mértéke indokolatlanul magas, feltűnően aránytalan előnyt biztosít.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 7 960 305 Ft-ot valamint késedelmi kamatát, továbbá adjon ki részére 5 140 783 Ft névértékű államkötvényt. Ezt meghaladóan a keresetet, míg az alperes viszontkeresetét teljes egészében elutasította. Határozata indokolásában kifejtette, hogy a felek között vállalkozási szerződés jött létre, miután a felperes munkával elérhető eredmény létrehozását, az önkormányzatot megillető gázközmű-vagyon feltárását vállalta. A díj csak eredményes munkavégzés esetén járt, a felperes tevékenységét saját költségén végezte. A felperes feladata az volt, hogy a D. Rt. alapító okiratában feltüntetett

159 837 fm-t meghaladó gázközmű-vagyont tárjon fel, és a díjazást a már ismert és a később elismertetett vezetékhossz különbözetének ellenértéke után számították. A felperes jelentős tevékenységet fejtett ki, adatfeltárást, egyeztetést végzett és minden kétséget kizáró módon igazolhatóan ennek eredményeképpen az állam 196 922 fm vezetékhosszt ismert el. A végleges hosszként megjelölt 236 592 fm-t nem fogadták el, illetve az azt meghaladó elismerés nem hozható okozati összefüggésbe a felperes által kifejtett tevékenységgel, a felperest az igazolt 37 085 fm többlet gázközmű-vagyon után illeti meg a díjazás. Az alperes viszontkeresetével összefüggésben kifejtette, hogy a felperes valóságos kockázatot vállalt, hiszen a saját költségén jelentős munka kifejtésére vállalkozott, amelynek eredményét előre nem tudhatta biztosan. Az alperes nem ismerte a neki járó vagyonrész pontos mértékét és a vagyongyarapodása elérése érdekében szükségesnek és hasznosnak ítélte a felperes tevékenységét, munkavégzését. Figyelembe véve a szerződéskötéskori ismereteket, a szerződéssel elérni kívánt célt, a szerződés tartalmánál és tárgyánál fogva nem ütközik a jóerkölcsbe. Nem eredményez semmisséget a díjazás mér­téke sem, nem vehetők figyelembe más perben hozott döntések, miután a kifejtett tevékenységgel, elvégzett munkával a 20% arányban áll.

Az ítélet ellen mindkét peres fél fellebbezést terjesztett elő.

A fellebbezések alaptalanok.

A peres felek között vállalkozási elemekkel vegyes megbízási szerződés jött létre. Addig, amíg a vállalkozó rendszerint egy adott munkaeredmény egyszeri létrehozására vállal kötelezettséget, a megrendelő által meghatározott tulajdonságokat kielégítő, hasznosítható produktumot hoz létre, addig a megbízott egy adott ügy ellátását vállalja, azt, hogy az eredmény, cél elérése érdekében gondosan tevékenykedik, de általában nem ígéri, felelősséggel pedig nem tartozik azért, hogy a tevékenysége meghatározott eredménnyel jár majd (gondossági kötelem). Főszabály szerint a díj és a megbízotti tevékenység eredménye között nincs szükségszerű kapcsolat, miután a megbízott a Ptk. 478. § (2) bekezdése szerint díját akkor is követelheti, ha eljárása nem vezetett eredményre. A Ptk. diszpozitív szabályától azonban a felek eltérhetnek, így nincs akadálya annak, hogy ún. jutalékos, sikerdíjas megbízás keretében a megbízott sikeres tevékenységétől tegyék függővé a díjfizetést. Az ilyen tartalommal megkötött szerződés érvényes, a megbízott a megjelölt mértékű díjra azonban csak akkor válik jogosulttá, ha eljárása eredményre vezetett, a szerződésben meghatározott feltétel teljesült (Bírósági Határozatok 1992/6/414. és 1997/6/302. számú jogesetek). A díj meghatározásának módja a szerződést eredménykötelmi természetűvé teszi.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!