Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1998.8.368 I. Garázdaság esetén nem tekintendő pszichikai bűnsegédnek az, aki a tettes közösségellenes, erőszakos magatartása tanúsításánál jelen van ugyan, de előzetesen nem is tudhatott a tettes ilyen magatartásáról [Btk. 21. § (2) bek., 271. § (1) bek.].

II. Ha a személyi szabadságtól való megfosztás erőszakkal, illetőleg az élet vagy a testi épség ellen irányuló közvetlen fenyegetéssel avagy a sértett védekezésre képtelen állapota kihasználásával történik, és az elkövetők a fogva tartott személy szabadon bocsátását valamely követelés teljesítésétől teszik függővé: a cselekményt nem a személyi szabadság megsértése vagy az önbíráskodás, hanem az emberrablás bűntetteként kell értékelni [Btk. 175. §, 175/A. § (1) bek., 273. § (1) bek.].

III. Amikor az elkövetők az emberrablás továbbfolytatását akkor hagyják abba, amikor a súlyos következmény már bekövetkezett: a büntetés korlátlan enyhítésére nincs alap [Btk. 175/A. § (6) bek.].

A megyei bíróság az 1997. március 6-án meghozott ítéletével az I. r. vádlottat bűnsegédként elkövetett garázdaság vétsége és társtettesként elkövetett emberrablás bűntette miatt 3 évi börtönbüntetésre ítélte, és annak végrehajtását 5 évi próbaidőre felfüggesztette;

a II. r. vádlottat garázdaság vétsége és társtettesként elkövetett emberrablás bűntette miatt - mint többszörös visszaesőt - 3 év 6 hónapi börtönbüntetésre, valamint 4 évre a közügyektől eltiltásra;

a III. r. vádlottat társtettesként elkövetett emberrablás bűntette miatt 2 évi börtönbüntetésre és 3 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A piaci elárusítóként dolgozó I. r. vádlott az üzlet tulajdonosának megbízásából az árukészletből 215 000 forint áruhitelt adott a T. városban lakó P. A.-nak és társának, E. F.-nek, akik a tartozásukat a határidőre nem fizették meg. Az üzlet tulajdonosa megbízta az I. és a II. r. vádlottat a tartozás behajtásával, akik több alkalommal jártak e végből T. városban eredménytelenül.

1995. január 27-én ismét T. városba mentek. E. F.-et megtalálták, de pénzt nem kaptak tőle, és miután P. A.-t hiába keresték, a II. r. vádlott E. házánál E. F.-et megfenyegette, hogy szétveri a fejét. Feléje rúgott, megfogta a mellén a ruhát, és ököllel gyomron ütötte, majd egy 90 cm-es fadoronggal, kiabálva verte a kerítésüket.

1995. január 30-án az I. és a II. r. vádlott a III. r. vádlottal - akit megkértek, hogy a gépkocsijával vigye el őket - újból T. városba mentek. E. F.-et egy italboltban megtalálták, kihívták, és amikor az nem akart a gépkocsijukba beszállni, körbeállták, az I. r. vádlott az arcába fejelt, és erőszakkal betuszkolta a kocsi hátsó ülésére. Itt a II. r. vádlott a III. r. vádlott kézibilincsével magához bilincselte, és megfenyegette, hogy szökés esetén szétlövi a lábát. A gépkocsival P. A. lakásához mentek, őt nem találták meg, de az anyja a megbilincselt E.-t látva a fiára eső tartozást - 105 000 forintot - kifizette. Mivel E. nem tudott fizetni, őt is és a gépkocsiját is M. községbe vitték, és csak akkor engedték szabadon, amikor az a tartozása fejében az autójáról adásvételi szerződést írt alá velük.

A tényálláshoz tartozik az is, hogy az I. r. vádlott a cselekmény utáni időben közlekedési balesetben kiterjedt agykárosodást szenvedett, szellemi és mozgásszervi károsodása 67%-os.

Az ítélet ellen az ügyész az I. r. vádlott terhére, a szabadságvesztés végrehajtása felfüggesztésének a mellőzése végett, a II. r. vádlott esetében a fegyház fokozat megállapítása végett fellebbezett; a vádlottak és védőik pedig a téves minősítés miatt és enyhítésért jelentettek be fellebbezést.

A legfőbb ügyész az ügyész fellebbezését módosítva tartotta fenn: az I. r. vádlottnak a garázdaság vétsége vádja alól való felmentését, vele szemben végrehajtandó fogházbüntetés és közügyektől való eltiltás kiszabását, a II. r. vádlott esetében fegyházfokozat megállapítását, egyebekben pedig az ítélet helybenhagyását indítványozta.

A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú ítéletet és az azt megelőző bírósági eljárást felülvizsgálva, az elbírálást befolyásoló eljárási szabálysértést nem észlelt. Hiányosság azonban e körben, hogy az ítélet nem tartalmazza az ügyben tartott valamennyi tárgyalás időpontját, a megyei bíróság ugyanis ebben az ügyben még további négy napon tartott tárgyalást.

Az ítélet az ügydöntő tények tekintetében teljes mértékben megalapozott. A tényállást a Legfelsőbb Bíróság mindössze annyiban helyesbíti, hogy mellőzi azt a megállapítást, mely szerint amikor az I. r. vádlottat a rendőrök elfogták, nála volt a P. A.-nétól átvett 105 000 forint, erre vonatkozó adatot ugyanis az iratok nem tartalmaznak; kiegészíti a tényállást azzal, hogy E. F. a sérelmére megvalósított könnyű testi sértés miatt nem kívánt magánindítványt előterjeszteni; kiegészíti továbbá a tényállást azzal, hogy a II. r. vádlott jelenleg más ügyben kiszabott jogerős szabadságvesztés büntetését tölti.

Az irányadó tényállás jogi megítélése részben téves.

A tényállás nem tartalmaz olyan tényt, amelyből arra kellene következtetni, hogy az I. r. vádlott szándékegységben volt a garázda magatartást kifejtő II. r. vádlottal. Nincs adat arra, hogy előzőleg tudott a társa garázda szándékáról, és az elkövetéskor sem juttatta kifejezésre, hogy azzal egyetért. Ilyen körülmények között a puszta jelenléte a garázda cselekmény helyszínén nem alapozza meg azt a következtetést, hogy az I. r. vádlott megerősítette a II. r. vádlott garázdaságra irányuló szándékát.

Helytálló tehát a legfőbb ügyésznek és az I. r. vádlott védőjének az az álláspontja, hogy az I. r. vádlott bűnösségét nem lehet a bűnsegédként elkövetett garázdaság vétségében megállapítani, ezért a Legfelsőbb Bíróság a vádlottat a Be. 214. §-a (3) bekezdésének a) pontja alapján az e bűncselekmény miatt emelt vád alól bűncselekmény hiányában felmentette.

A vádlottak bűnösségének a megállapítása egyebekben törvényes, és a cselekményeik minősítése is megfelel a büntető anyagi jogi szabályoknak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!