Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Kbf.82/2009/5. számú határozata jelentési kötelezettség megszegésének vétsége tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 71. §, 350. §] Bírók: Mészáros László, Ruzsás Róbert, Török Zsolt

Kapcsolódó határozatok:

Kaposvári Törvényszék Kb.36/2008/22., *Fővárosi Ítélőtábla Kbf.82/2009/5.*, Kúria Bfv.1036/2010/6. (BH 2011.8.219)

***********

Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa

6.Kbf.82/2009/5. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa, mint másodfokú bíróság Budapesten, 2010. január 20. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

v é g z é s t :

A jelentési kötelezettség megszegésének vétsége miatt a vádlott ellen folyamatban lévő büntető ügyben a Somogy Megyei Bíróság Katonai Tanácsa 2009. szeptember 7. napján kihirdetett KB.II.36/2008/22. számú ítéletét helybenhagyja.

I n d o k o l á s :

A Somogy Megyei Bíróság Katonai Tanácsa 2009. szeptember 7. napján kihirdetett KB.II.36/2008/22. számú ítéletében a vádlottat bűnösnek mondta ki jelentési kötelezettség megszegésének vétségében, ezért megrovásban részesítette.

A katonai ügyész az első fokú ítéletet tudomásul vette, míg a vádlott és védője fellebbezést jelentettek be a határozattal szemben.

A Katonai Fellebbviteli Ügyészség Kf.II.90/2009. számú átiratában az első fokú ítélet helybenhagyását indítványozta, mivel álláspontja szerint az első fokú ítélet megalapozott, a vádlott cselekményének minősítése törvényes és az elsőfokú bíróság a vádlottal szemben megfelelő jogkövetkezményt alkalmazott. Csupán a bűnösségi körülmények kiegészítését indítványozta annyiban, hogy további enyhítő körülményként kell figyelembe venni a vádlott javára, hogy cselekménye miatt fegyelmi felelősségre vonásban is részesült.

A nyilvános ülésen a vádlott védője a fellebbezést fenntartotta. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság tévesen állapította meg a tényállást és hibásan következtetett a vádlott bűnösségére. Perbeszédében megismételte az elsőfokú bíróság előtt is előadott jogi érveket, amelynek lényege szerint ítéleti bizonyossággal nem lehet megállapítani, hogy a vádlott ne tett volna jelentést a vele szemben indult magánvádas eljárásról, továbbá, hogy a megindult eljárás jellege miatt ez nem tekinthető fontos szolgálati ügynek. Kifejtette, hogy a fegyelmi eljárás is azt állapította meg, hogy bűncselekmény nem róható a vádlott terhére és a fegyelmi felelősségre vonása mulasztása miatt megtörtént. A kifejtettek alapján elsősorban a büntetőeljárás megszüntetését indítványozta figyelemmel arra, hogy a vádlott cselekménye fegyelmi eljárás keretében már elbírálásra került, másodsorban a törvényes vád hiánya okából kérte az eljárás megszüntetését, mivel a vádlott cselekménye csak fegyelmi vétségként értékelhető. Ha a másodfokú bíróság az eljárás megszüntetésére nem látna lehetőséget, törvényi tényállási elem hiánya miatt a vádlott bűncselekmény hiányában történő felmentését, amennyiben a másodfokú katonai tanács erre sem látna lehetőséget, úgy védence bizonyítékok hiányában történő felmentését indítványozta.

A Katonai Fellebbviteli Ügyészségnek a nyilvános ülésen jelen lévő képviselője perbeszédében az írásban előterjesztett átiratban foglaltakat fenntartotta. Álláspontja szerint alaptalan a védő indítványa a büntetőeljárás megszüntetésére, mivel az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg a tényállást, amelyben csak elírásként szerepel, hogy a vádlott 2001 októberétől került rendelkezési állományba, mivel annak helyes dátuma 2005. október 1. A cselekmény jogi minősítésével, valamint az alkalmazott megrovással is egyetértett, kifejtve, hogy a vádlott megszegte a Rendőrség Szolgálati Szabályzatában nevesített jelentési kötelezettséget. Az első fokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

A Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa az első fokú ítéletet, az azt megelőző bírósági eljárással együtt a Be. 348.§ (1) bekezdése alapján teljes terjedelemben felülbírálta. Ennek során megállapította, hogy az elsőfokú katonai tanács a büntető perrendtartás szabályai szerint járt el, a bizonyítékokat megvizsgálta és azokat a többi bizonyítékkal összevetve mérlegelési jogkörében értékelte. Megindokolta, hogy a vádlott tagadásával szemben miért tanú1 vallomását fogadta el, melynek lényege szerint a vádlott sem írásban, sem pedig szóban nem tett eleget jelentési kötelezettségének. A bíróság így indoklási kötelezettségének is kellő terjedelemben eleget tett.

A másodfokú bíróság az ügyészi indítvánnyal egyezően csupán annyiban helyesbíti az ítélet tényállását a 2. oldal 3. bekezdésében a rendelkezésre álló iratokra figyelemmel a Be. 352.§ (1) bekezdés a/pontjában írt törvényi felhatalmazás alapján, hogy: "A vádlott rendelkezési állományba került." E helyesbítéssel az elsőfokú bíróság ítélete már mindenben mentes a Be. 351.§ (2) bekezdésében írt hiányosságoktól, és azt a Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa elfogadta felülbírálata alapjául.

A vádlott és védő által bejelentett fellebbezés nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!