Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2005.2.76 A vezetővel azonos hatáskör és feladatkör jelentősége a vezetőhelyettesnek a vezetővel azonos jogállása megállapításánál [Mt. 188. § (1) bekezdés].

A felperes keresetében az alperes rendes felmondása jogellenességének megállapítását, és az eredeti munkakörébe visszahelyezés mellőzésével az Mt. 100. §-a szerinti jogkövetkezmények alkalmazását kérte.

A munkaügyi bíróság közbenső ítéletével megállapította, hogy az alperes a 2001. február 12-én kelt rendes felmondással jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát, amely az ítélet jogerőre emelkedése napján szűnik meg.

Az elsőfokú ítéleti tényállás szerint a felperes 1989. október 2-ától állt határozatlan idejű munkaviszonyban az alperessel, 1992. január 1-jétől ügyvezetőigazgató-helyettesként dolgozott. Az alperes 2001. február 12-én kelt rendes felmondással a felperes munkaviszonyát megszüntette azzal az indokolással, hogy a gazdasági helyzete miatt létszámcsökkentés indokolt, és ennek keretében a felperes munkaköre megszűnik.

A munkaügyi bíróság a felperes munkakörét illetően arra következtetett, hogy a felperes - a munkaköre elnevezése ellenére - nem minősült az Mt. 188. § (1) bekezdése szerinti vezető állású munkavállalónak, mert nem volt a munkáltató működésére, gazdálkodására meghatározó befolyása. A felperes bár tett, illetve fogadott el szerződési ajánlatokat, hozott döntéseket, ezeket azonban az ügyvezetővel egyeztetnie kellett, ezért az ügyvezetőtől független érdemi döntések hiányában nem rendelkezett a vezető állásúak minősüléshez szükséges feladat- és hatáskörrel.

A munkaügyi bíróság mindezekre tekintettel vizsgálta a keresetben hivatkozott felmondási tilalom fennállását. Megállapította, hogy a postai úton közölt 2001. február 12-én kelt rendes felmondást a felperes bejelentett lakóhelyén február 13-án a szomszéd vette át, arról a felperes legkorábban aznap értesült a lányától. Miután azonban az orvos aznap visszamenőlegesen - február 12-étől - keresőképtelen állományba vette, a rendes felmondás az Mt. 90. § (1) bekezdésében meghatározott felmondási tilalomba ütközött. A felperes a betegségét az alperesnek bejelentette, ezzel együttműködési kötelezettségének eleget tett.

Az alperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság közbenső ítéletével az elsőfokú ítéletet - annak helyes indokai alapján - helybenhagyta.

A jogerős közbenső ítélet ellen az alperes felülvizsgálati kérelemmel élt, és kérte annak hatályon kívül helyezését, a felperes keresetét elutasító határozat hozatalát. Vitatta a bíróságok megállapítását arról, hogy az ügyvezető­igaz­gató-helyettes felperes nem minősült vezető állásúnak. Álláspontja szerint az Mt. 188. § (1) bekezdése e minőségről egyértelműen rendelkezik, sőt, a munkáltató tulajdonosa más, alacsonyabb beosztású munkavállalókat is vezető állásúvá minősíthet az Mt. 188/A. §-a alapján. A felperes tekintetében ezért a felmondási tilalom nem érvényesült, de e körben a per adatait is tévesen értékelték a bíróságok, mivel a felperes csupán állította, de nem bizonyította, hogy a felmondás közlését megelőzően nyilvánította keresőképtelennek az orvosa, továbbá a keresőképtelenségét hosszú idő múlva igazolta. Az is figyelmen kívül maradt, hogy a felperes ezekre a napokra előzetesen szabadságot kért és kapott. Az alperes szerint az elsőfokú közbenső ítéletet helybenhagyó jogerős közbenső ítélet a felmondási tilalom fennállása tekintetében ellentétes a Legfelsőbb Bíróság 564. számú és 785. számú elvi döntésével, és több eseti döntésével, a vezető állású munkavállalónak minősülés kérdésében pedig "elvi állásfoglalás" indokolt.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős közbenső ítélet hatályában való fenntartását kérte. Álláspontja szerint megalapozott a felmondási tilalom fennállására vonatkozó, a jogerős ítélettel helybenhagyott elsőfokú ítéleti megállapítás. A munkaügyi bíróság továbbá helytállóan minősítette az Mt. 188. § (1) bekezdése alapján a felperes munkakörét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!