Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20655/2007/3. számú határozata kártérítés (KÖZIGAZGATÁSI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 340. §, 349. §] Bírók: Czukorné dr. Farsang Judit, Szabó Klára, Világhyné dr. Böcskei Terézia

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.22020/2006/5., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20655/2007/3.*, Kúria Pfv.20152/2008/4. (EH 2008.1868, BH+ 2008.11.495, BH 2008.11.299)

***********

Fővárosi Ítélőtábla

5.Pf.20.655/2007/3.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Rabóczky Gábor ügyvéd (1053 Budapest, Kecskeméti u. 5.) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a dr. Odry Krisztián jogtanácsos és dr. Szabó József vezető főtanácsos által képviselt Budapesti 1. számú Körzeti Földhivatal (1111 Budapest, Budafoki út 59.) alperes ellen közigazgatási jogkörben okozott kár megfizetése iránti perében a Fővárosi Bíróság 2007. február 15-én kelt 2.P.22.020/2006/5. számú ítélete ellen a felperes részéről 6. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla megállapítja, hogy az alperest ½ arányban felelősség terheli L. L. .... hrsz-ú, .... szám alatti társasházi öröklakásra bejegyzett tulajdonjogának törlésével bekövetkezett kárért.

Ezt meghaladóan az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezi és a kár összegére vonatkozóan az elsőfokú bíróságot további tárgyalásra és újabb határozat hozatalára utasítja.

A közbenső ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes keresetében 3.800.000 forint és ezen összeg után 1998. május 7. napjától a kifizetés napjáig járó évi 20 %-os kamat és a perérték 5 %-ból álló perköltség megfizetésére kérte kötelezni az alperest a Ptk. 349. §-ának (1) bekezdése alapján. Előadta, hogy fia 1995. július 6-án kelt adásvételi szerződéssel megvásárolta P. Zs. tulajdonát képező .... tulajdoni lapon .... helyrajzi számú ingatlan 2/524 tulajdoni hányadát, amely természetben a ... szám alatti lakásnak felelt meg. A vételárat a szerződés megkötésével egyidejűleg megfizette. A lakás birtokba vételére 1995. október 6. után vált jogosulttá, mert a visszavásárlásra kikötött határidő eredménytelenül telt el. 1996. április 2-án kelt nyilatkozattal fia az ingatlannal kapcsolatos követelését a felperesre engedményezte. P. Zs. 1996. május 7-én a perbeli ingatlant eladta V. Z. vevőnek, aki az ingatlan birtokba is vette. A második adásvételi szerződés megkötésére azért kerülhetett sor, mert az alperes az ingatlan tulajdoni lapján fia tulajdonjog bejegyzési kérelmét nem széljegyezte, holott ez 27/1972. (XII. 31.) MÉM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 93. §-ának (1) bekezdése és az Inytv. 48. §-a alapján kötelezettsége lett volna. A széljegy nem szerepelt az alperes által kiállított 1996. május 6-án kiállított tulajdoni lapon sem. Az ingatlan forgalmi értéke ingatlanforgalmi értékbecslés szerint 3.800.000 forint, amely a felperes kára.

Az alperes elsődlegesen időelőttiségre hivatkozással a per megszüntetését, másodlagosan a kereset érdemi elutasítását kérte. Álláspontja szerint a felperes nem igazolta, hogy igényét megkísérelte az eladóval szemben érvényesíteni, és ez nem vezetett eredményre. Kifejtette, hogy az épület társasházzá alakításának elmaradása miatt az adásvételi szerződések nem tekinthetők a bejegyzés alapjául szolgáló okiratnak, azokat a széljegyzés törvényi kötelezettsége nélkül iktatta, de azokat a rangsor megállapításakor figyelmen kívül kellett hagyni. Jogellenes magatartás a terhére nem állapítható meg, a számítógépes nyilvántartásban a felperes fiának bejegyzési kérelme már a második vevő kérelmét megelőzi, így az a benyújtásnak megfelelően korábban lesz elbírálva. Véleménye szerint a beköltözés hiánya tette lehetővé a kétszeri eladást, amely a Ptk. 340. §-ának alkalmazását indokolttá teszi.

A Fővárosi Bíróság 2.P.27.531/1998/13. számú ítéletével a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy az 1995. július 5-én kelt és november 30-án benyújtott adásvételi szerződés széljegyzése az 1996. május 6-án kelt tulajdoni lapon elmaradt. Álláspontja szerint azonban ez nem áll okozati összefüggésben a felperes által érvényesített kárral. A felperes ugyanis kárelhárítási kötelezettségének nem tett eleget akkor, amikor több hónapon keresztül az ingatlan birtokba vételét elmulasztotta. Ezért az alperes felelőssége a Ptk. 349. §-ának (1) bekezdése alapján nem áll fenn.

A felperes fellebbezés folytán eljárt Legfelsőbb Bíróság Pf.V.26.790/2000/5. számú végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására, és újabb határozat hozatalára utasította a Pp. 252. §-ának (3) bekezdése alapján.

Az elsőfokú bírósággal egyezően megállapította, hogy az alperes által 1996. május 6-án kiállított tulajdoni lapon a felperes fiának tulajdonjog bejegyzési kérelme nem volt széljegyezve. Azonban az 1996. április 2-án kelt nyilatkozat alapján azt is megállapította, hogy az a felperes javára képviseleti jogot keletkeztetett, önmagában a Ptk. 328. §-ának (1) bekezdése szerinti engedményezés megtörténtének igazolására nem alkalmas. Ezért előírta az engedményezés megtörténtének vizsgálatát. Ezt követően pedig a felperesnek kell bizonyítania, hogy kára keletkezett, amely annak függvénye, hogy a szerződésből eredő jogainak érvényesítése milyen eredménnyel jár. E körben a felperest terheli annak bizonyítása, hogy az eladóval szembeni igényérvényesítés eredménnyel nem járt. Előírta a földhivatali iratok beszerzését is arra az esetre, ha a kártérítési felelősség megállapításának feltételei fennállnak. Mivel a felperesi jogelőd tulajdonjogának bejegyzése a fellebbezési eljárás ideje alatt megtörtént, vizsgálni kell, hogy a határozat ellen nyújtottak-e be fellebbezést, és azt a második vevőnek kézbesítették-e.

A megismételt eljárásban a felperes kereseti kérelmét változatlan formában tartotta fenn. Előadta, hogy a felperesi igényérvényesítés alapja az 1996. április 2-án kelt engedményezés, amely az adásvételi szerződésből eredő igények teljes körének engedményezésre vonatkozik. Kifejtette azt is, hogy a felperes fia szerződéses partnerével szemben az igényt megkísérelte érvényesíteni de az, lakcím hiányában, nem vezetett eredményre. A büntetőeljárás is felfüggesztésre került, mert az eladó tartózkodási helyét nem lehetett megállapítani. Álláspontja szerint társasház bejegyzésének hiánya nem lehet a széljegyzés akadálya, mert a szerződésben a helyrajzi szám fel volt tüntetve.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy a felperes fiának a tulajdonjog bejegyzése az eredeti ranghelyen megtörtént. A Ptk. 117. §-ának (4) bekezdésére alapított igények a földhivatali eljárásban nem bírálhatók el, ezért a második vevőnek nincs fellebbezési joga, de a Legfelsőbb Bíróság végzésére figyelemmel azt kézbesítették a második vevőnek, aki fellebbezéssel élt. A másodfokú közigazgatási hatóság a fellebbezés elbírálását felfüggesztette, a második vevő által kezdeményezett tulajdonjog megállapítása iránti per jogerős befejezéséig. A Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság 3.P.22.188/2003/5. számú jogerős ítélete alapján a felperes fiának tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásból törlésre került a második vevő tulajdonjogának egyidejű bejegyzése mellett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!