83/2011. (VII. 29.) HM utasítás
a humánszolgálat kialakításával összefüggő egyes feladatokról
A honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény 52. § (1) bekezdés f) pontja alapján az alábbi utasítást adom ki:
1. § Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a honvédelmi miniszter alárendeltségébe, közvetlen és fenntartói irányítása alá tartozó szervezetekre, valamint a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire (a továbbiakban együtt: honvédelmi szervezet) terjed ki.
2. § (1) A humánszolgálat rendeltetése a humánszolgálati szakfeladatok egységes szakmai irányelvek alapján történő keretbe foglalása.
(2) A humánszolgálat létrehozásának célja a rendelkezésre álló humán erőforrás testi, lelki és szociális jólétének elősegítése, valamint az erre vonatkozó parancsnoki döntések előkészítése.
(3) A humánszolgálat tevékenységi köre - az MH hivatásos és szerződéses állományú katonáin kívül - a jogszabályokban és egyéb szabályzókban meghatározott módon és mértékben kiterjed a honvédelmi ágazatban dolgozó kormánytisztviselőkre, közalkalmazottakra, a nyugállományú katonákra, a honvédségi nyugdíjasokra, valamint azok családtagjaira is.
3. § (1) A humánszolgálat a Magyar Honvédség Humánstratégiájában, valamint ezen utasításban meghatározott alapelvek szerint működik, a szakirányítás és a parancsnoki vezetés egyidejű érvényre juttatásával.
(2) A humánszolgálat szakirányítását a HM Szervezeti és Működési Szabályzata szerinti minisztériumi vezető látja el, a humánszolgálati szakfeladatok egyes elemei szakmai felügyeletét a HM Szervezeti és Működési Szabályzatában meghatározottak szerint a szakterületért felelős szervezetek gyakorolják.
(3) A humánszolgálat kiépítésével, működési feltételei megteremtésével és fejlesztésével összefüggő tevékenységet a Honvéd Vezérkar főnöke (a továbbiakban: HVKF) az általa kijelölt honvédelmi szervezet közreműködésével, a jelen utasításban foglaltak figyelembevételével vezeti.
4. § (1) A humánszolgálat tevékenysége során az alábbi szakfeladatokat hajtja végre:
a) A személyi állomány élet- és munkakörülményeinek vizsgálata;
b) általános és missziós családtámogatási feladatok;
c) a katonai szervezet szintjén megjelenő szociális, kegyeleti és érdekvédelmi tevékenység tervezése, szervezése és végzése;
d)[1] a humánszolgálat szakmai tevékenységéhez szükséges alkalmazói igények megfogalmazása a katonai szervezet logisztikai gazdálkodását végző szervezete részére;
e) a személyi állomány tájékoztatásával kapcsolatos belső kommunikációs szakfeladatok végzése;
f) az állomány szellemi és fizikai kondíciója javítása érdekében szabadidős sport tevékenység szervezése;
g) az esélyegyenlőséggel kapcsolatos feladatok;
h) a rekreációval és kultúrával összefüggő feladatok végzése;
i) a rekonverzióval kapcsolatos feladatok végrehajtása;
j) a honvédség szervezeti kultúráját erősítő hagyományőrző tevékenység koordinálása, szervezése, végzése;
k) kapcsolattartás a katonai szervezet érdekében tevékenykedő társadalmi szervezetekkel.
(2)[2] Az MH szintű humán szakanyag gazdálkodási feladatokat az MH központi logisztikai ellátásért felelős szerve végzi a honvédelmi szervezetek által megfogalmazott igények figyelembevételével.
5. § (1) Egyes katonai szervezeteknél a 4. §-ban felsorolt feladatok végrehajtásán kívül, a humánszolgálat a szaktevékenység részeként, szolgáltatás jellegű, integrált ügyfélszolgálati tevékenységet lát el.
(2) Az ügyfélszolgálati tevékenység végrehajtására - a katonai szervezetek létszámviszonyainak, sajátosságainak figyelembe vételével - Integrált Ügyfélszolgálati Irodák (a továbbiakban: Iroda) kerülnek létrehozásra.
(3) Ahol a helyi sajátosságok ezt indokolttá teszik, az Irodák helyőrségi szinten is kialakíthatóak, illetve összevonhatóak. A katonai szervezetek parancsnokai biztosítják az Irodák általános munkarendtől eltérő működésének feltételeit is.
(4) Az Irodák kialakításáról - az állományilletékes parancsnokok szolgálati úton felterjesztett javaslata alapján - a HVKF dönt. Azon katonai szervezeteknél, ahol Iroda nem kerül kialakításra, a humánszolgáltatásokat a hagyományos rend szerint a 4. § szerinti szakfeladatok ellátásával kell biztosítani.
6. § A humánszolgálati beosztásokba tervezett személyi állomány felkészítését, a kinevezett állomány szakmai továbbképzését a Magyar Honvédség központi személyügyi szervének vezetője szervezi meg.
7. § (1) A jelen utasításban foglalt feladatok részletes végrehajtására a HVKF a hatálybalépést követő 30 napon belül intézkedést ad ki. Az intézkedés tartalmazza az Irodák tevékenységi körére, működési rendjére, kialakításuk minimum követelményeinek meghatározására vonatkozó feladatokat is.
(2) A HVKF által kiadott intézkedésben szereplő feladatok végrehajtásához - a térítésmentes ellátáson felül - szükséges költségvetési erőforrások a feladat végrehajtásában érintett szervezet költségvetésében, míg a humánszolgálat személyi állományának juttatásai az állományilletékes szervezet költségvetésében kerülnek tervezésre és elszámolásra.
(3) A humánszolgálat kialakításával kapcsolatos feladatok időarányos végrehajtásáról, a tapasztalatokról a HVKF az utasítás hatálybalépését követő 30 napon belül jelentést tesz.
8. § Ez az utasítás a közzétételét követő 3. napon lép hatályba.
Dr. Hende Csaba s. k.,
honvédelmi miniszter
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 32/2014. (IV. 14.) HM utasítás 1. § -a. Hatályos 2014.04.15.
[2] Megállapította a 32/2014. (IV. 14.) HM utasítás 2. § -a. Hatályos 2014.04.15.