Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2014.8.238 A házi őrizet (vagy a lakhelyelhagyási tilalom) részleges feloldására nem ad okot a munkaviszonyból származó munkavégzési kötelesség teljesítése, ha a munkahely a lakhelytől több mint harminc kilométer távolságra van, minthogy a tilalom részleges feloldása a kényszerintézkedés tartalmát kiüresítené [Be. 138. § (1) bek., 137. § (7) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Ítélőtábla Bf.37/2014/5., Kúria Bpkf.504/2014. (*BH 2014.8.238*)

***********

[1] A vádlottat a törvényszék a 2013. november 7-én kihirdetett ítéletével bűnösnek mondta ki folytatólagosan elkövetett csalás bűntettében [2012. évi C. tv. (a továbbiakban: Btk.) 373. § (1) bek., (2) bek. b) pont c) alpont, (6) bek. b) pont] és 2 rendbeli folytatólagosan elkövetett csalás bűntettében [Btk. 373. § (1) bek., (2) bek. b) pont c) alpont, (5) bek. b) pont], ezért - halmazati büntetésül - hét év szabadságvesztésre és hét év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a szabadságvesztést börtönben kell végrehajtani és a vádlott a büntetés kétharmad részének letöltése után bocsátható feltételes szabadságra.

[2] A határozat kihirdetését követően elrendelte a vádlott házi őrizetét a másodfokú bírósági eljárás befejezéséig; végzését az ítélőtábla a 2013. december 19-én meghozott határozatával helybenhagyta.

[3] A vádlott védője 2014. március 4-én elsődlegesen a házi őrizet helyett lakhelyelhagyási tilalom elrendelése, másodlagosan a házi őrizet részleges feloldása érdekében terjesztett elő indítványt, amelyet az ítélőtábla a 2014. március 19-én meghozott végzésével elutasított.

[4] A végzés indokolása szerint a védő indítványában foglalt ok, amely szerint a vádlott a g.-i otthonából nem tudja ellátni az ó.-i telephelyű munkahelyénél könyvelői feladatait, és ez a körülmény indokolja a házi őrizet megszüntetését, illetve a részleges feloldását, nem ad alapot sem a házi őrizet részleges feloldására, sem lakhelyelhagyási tilalom elrendelésére a házi őrizet helyett, mert ezzel a vádlottnak olyan mozgási szabadságot biztosítana, amely kiüresítené mind a házi őrizet, mind a lakhelyelhagyási tilalom tartalmát.

[5] A végzés ellen a vádlott védője jelentett be fellebbezést, melyben az ítélőtábla álláspontját vitatva kifejtette, hogy annak helytállósága esetén a kényszerintézkedés részbeni feloldására egyáltalán nem kerülhetne sor, emellett a házi őrizet részleges feloldása mellett sem sérülnének a büntetőeljárás eredményes lefolytatásához kapcsolódó érdekek.

[6] A Legfőbb Ügyészség a védelmi fellebbezést alaptalannak tartva a fellebbezéssel megtámadott határozat helybenhagyását indítványozta.

[7] A fellebbezés alaptalan.

[8] A Kúria az ítélőtábla álláspontját osztva azt a következőkkel egészíti ki:

[9] a két kényszerintézkedés közül nyilvánvalóan a házi őrizet korlátozza jobban a terhelt mozgásszabadságát, mivel a terhelt a lakását csak a mindennapi élet szokásos szükségleteinek biztosítása, gyógykezelés, vagy más hasonlóan fontos ok esetén hagyhatja el.

[10] A házi őrizet elrendelése esetén nincs mód tehát pl. arra, hogy a terhelt a lakásától eltérő helyen munkát végezzen.

[11] A lakhelyelhagyási tilalom ugyanakkor nem a szorosan vett lakóhely (ház, lakás) elhagyásának tilalmát jelenti, hanem meghatározott település, körzet elhagyásának megtiltására ad lehetőséget.

[12] A terület vagy körzet szűkebb fogalom, mint a közigazgatási egységet képező lakóhely; a lakhelyelhagyási tilalom elrendelésekor lehetősége van a bíróságnak arra, hogy a közigazgatási egységen (településen) belül differenciáljon. Ugyanakkor azonban arra nincs lehetősége, hogy különböző közigazgatási egységekben lévő lakóhely és munkahely között a terhelt állandónak tekinthető mozgását lehetővé tegye.

[13] Így tehát sem a lakhelyelhagyási tilalom, sem a házi őrizet részleges feloldása nem terjedhet odáig, hogy a vádlott hetente két munkanapon a lakóhelye (ahol a házi őrizet helyét a bíróság kijelölte) és másik helységben lévő munkahelye között ingázzon.

[14] A törvényszék a házi őrizet helyéül a g.-i házat jelölte meg, melyet a vádlott csak külön bírói engedéllyel hagyhat el.

[15] A védő indítványából kitűnően a munkahely és a lakóhely közötti távolság több, mint 30 kilométer, amelynek hetente kétszer való megtétele a Kúria álláspontja szerint is kiüresítené mindkét kényszerintézkedés tartalmát.

[16] Ezért a Kúria a Be. 384. §-a szerinti tanácsülésen eljárva, figyelemmel a Be. 383. § (1) bekezdésére, a Be. 371. § (1) bekezdése alapján a fellebbezésnek nem adott helyt, és az ítélőtábla végzését helybenhagyta.

(Kúria Bpkf. I. 504/2014.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2014. év április hó 16. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!