A Kúria Pfv.21578/2014/4. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 345. §, 1995. évi LIII. törvény (Kvt.) 103. §] Bírók: Almásy Mária, Havasi Péter, Udvary Katalin
A határozat elvi tartalma:
A vörösiszap tárolásának módja és a tárolt anyag veszélyes jellege miatt az emberi környezet veszélyeztetése megállapítható a vörösiszap-tározó gátfalának átszakadásával okozott károk miatt.
***********
A KÚRIA
mint felülvizsgálati bíróság
Pfv.III.21.578/2014/4.szám
A Kúria a Magyar György és Társai Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Magyar György ügyvéd) által képviselt felperesnek a Pál és Társai Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Pál András ügyvéd) által képviselt alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a Fővárosi Törvényszék előtt 34.P.27.496/2010. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla 9.Pf.20.199/2014/4. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen az alperes részéről 63. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő
í t é l e t e t:
A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.
Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 100.000 (százezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget és térítsen meg az államnak 500.000 (ötszázezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.
Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.
I n d o k o l á s
A felperes a keresetében annak a megállapítását kérte, hogy az alperes 2010. október 4-én, az alperes tulajdonában álló, a gyártelepen lévő X. számú vörösiszap-tározó gátfalának átszakadásával összefüggésben megsértette a testi épséghez, az egészséghez és emberi méltósághoz való jogát. Kérte továbbá az ezzel összefüggő nem vagyoni kárai megfizetésére kötelezését az alperesnek, a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény (Kvtv.) 103. §-ának (1) bekezdése, a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdése és 355. §-ának (1) bekezdése alapján. Jogi álláspontja szerint az alperes a veszélyes anyag kezelésével és tárolásával környezetveszélyeztető tevékenységet folytatott, amellyel a környezetet súlyosan károsította. Az alperes e tevékenysége a Kvtv. 103. §-ának (1) bekezdésétől függetlenül is veszélyes üzemnek minősül, ezért az alperes objektív kártérítési felelőssége fennáll. Ezek alapján a felperes 6.000.000 forint és késedelmi kamatai megfizetésére kérte az alperes kötelezését.
Az alperes a kereset elutasítását kérte. Nem vitatta, hogy a felperesnek sérült a testi épséghez, egészséghez és emberi méltósághoz való joga, azonban nem ismerte el, hogy azt ő sértette meg. Vitatta a kereset jogalapját és összegszerűségét is. Arra hivatkozott, hogy nem a vörösiszap tárolása okozta a felperes kárát, hanem a zagytározó gátjának átszakadása, ezért ok-okozati összefüggés is csak a gátszakadás és a kár között kereshető, a tárolás mint tevékenység pedig nem értékelhető veszélyes üzemi tevékenységnek. Az általános kártérítési szabályok szerint azért nem felel, mert az alperes az üzemeltetés során a jogszabályokat, szabályokat, előírásokat betartotta, a tevékenysége folytatásához a szükséges engedéllyel, érvényes katasztrófavédelmi tervvel rendelkezett. Hivatkozott arra is, hogy elháríthatatlan külső okként a szélsőséges időjárás, a nagy mennyiségű csapadék, a szeizmikus mozgások vezethettek a katasztrófához, az ezt előidéző talajtöréshez.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!