BH 1993.4.233 Az apaság megállapítása iránti perekben a bizonyítási lehetőségek kimerítése [Csjt. 38. §, Pp. 300. §].
Az 1983. október 1-jén született kiskorú felperes - a részére kirendelt eseti gondnok útján - kereseti kérelmet terjesztett elő, amelyben az alperes apaságának megállapítását és gyermektartásdíj fizetésére kötelezését kérte arra hivatkozással, hogy a vélelmezett fogantatásának időszakában anyja az alperesen kívül mással nem létesített nemi kapcsolatot.
Az alperes a védekezésében elismerte, hogy 1977 júliusától kezdődően eseti nemi érintkezésekre is kiterjedő kapcsolatban állt a kiskorú felperes anyjával. Arra tekintettel kérte mégis a kereset elutasítását, hogy az utolsó nemi érintkezésük 1982 novemberében volt, amelynek időpontja az 1982. december 6-tól 1983. április 3-ig terjedő fogantatási időszakon kívül esik. Azt nem vitatta az alperes, hogy 1982 szilveszter éjszakáját az anya kezdeményezésére a nevezett lakásán töltötte, határozottan tagadta azonban az anyának azt az állítását, hogy ekkor is volt közöttük nemi érintkezés.
Az elsőfokú bíróság az alperes apaságát nem valószínűsítő vércsoport-vizsgálati eredményre és az anya felelőtlen életvitelére utalással elutasította a keresetet, a felperes fellebbezése alapján azonban a megyei bíróság a városi bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte. A végzés indokolásában a másodfokú bíróság rámutatott arra, hogy az anya kétségkívül kifogásolható magatartását nem lehet a kiskorú felperes hátrányára értékelni, hanem a bíróságnak éppen erre tekintettel alaposabb és körültekintőbb bizonyítási eljárást kell lefolytatnia a megnyugtató döntés érdekében. Iránymutatásul a másodfokú bíróság a természettudományos értékű bizonyítékokat szolgáltató orvos szakértői vizsgálatok elvégzésének szükségessége mellett az együtt töltött szilveszteri éjszaka körülményeinek tanúvallomásokkal történő tisztázását is elrendelte.
Az elsőfokú bíróság a megismételt eljárás során eleget tett a másodfokú bíróság iránymutatásainak, azonban a HLA-vizsgálattal kiegészített vércsoportvizsgálatnak az alperes apaságát továbbra sem valószínűsítő eredménye és az alperes apaságának lehetősége mellett szóló antropológiai vizsgálat eredménye alapján nem látta kétséget kizáróan bizonyítottnak a kiskorú felperesnek az alperestől való származását; a fogantatási időszakra eső együtt töltött szilveszteri éjszakát illetően pedig arra az álláspontra helyezkedett, hogy a peres felek kapcsolatának jellege és a lakásban tartózkodó tanúk jelenléte kizárta a közösülést. Ezért a keresetet ismételten elutasította.
Az elutasító ítélet ellen előterjesztett fellebbezés alapján a másodfokú bíróság kiegészítő bizonyítási eljárást folytatott le, amelynek keretében szakértői véleményt szerzett be arra vonatkozóan, hogy a gyermeken a születése után végrehajtott részleges vércsere befolyásolhatta-e a vércsoportvizsgálatok eredményét. Az Igazságügyi Orvosszakértői Intézet szakvéleménye ennek a lehetőségét kizárta, utalt azonban arra, hogy a kiskorú származásának megnyugtató eldönthetősége érdekében célszerű kiegészíteni a természettudományos bizonyítást a szérumfehérjék szubtipizálásával történő vizsgálatára is. A másodfokú bíróság ezért a kiegészítő vizsgálatok elvégzését elrendelte, annak foganatosítására azonban a felek részben indokolatlan távolmaradása miatt nem került sor. A másodfokú bíróság emiatt - a további bizonyítás mellőzésével - a rendelkezésre álló peradatok alapján hozta meg az ítéletet, amellyel a városi bíróság ítéletét megváltoztatta, és megállapította, hogy az 1983. október 1-jén született kiskorú felperesnek apja az alperes. Egyben az alperest a kiskorú felperes javára gyermektartásdíj fizetésére kötelezte, megállapítva a lejárt és a folyamatos tartásdíj mértékét. Ítéletének indokolásában tényként állapította meg, hogy az alperes az anyával 1982. december 31-én, a legvalószínűbb fogamzási időpont körül közösült, s minthogy a rendelkezésre álló élettani vizsgálatok az alperes apaságát nem zárták ki, az antropológiai vizsgálat eredménye pedig azt valószínűsítette, ennek alapján bizonyítottnak találta, hogy a kiskorú felperes az alperestől származik.
A jogerős ítélet ellen emelt törvényességi óvás alapos.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!